Lideri G7 uskoro će uživati u raju u Italiji, ali zbog jednog svi brinu: Mafija ne miruje, sve je više zločina

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Otprilike u isto vreme kada je italijanska premijerka Đorđa Meloni najavila da će u Pulji, regionu na jugu zemlje organizovati sastanak lidera Grupe sedam najrazvijenijih svetskih zemalja, lokalni zvaničnici zaduženi za borbu protiv mafije objavili su da je zabeležen veliki porast broja zločina povezanih sa organizovanim kriminalom.

Kako prenosi CNN, u ovoj regiji su aktivne tri mafijaške organizacije. Zabrinjavajući porast nasilja naveden je i u šestomesečnom izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova Italije koji je objavljen u januaru 2024. Zabeležena rasprostranjenost kriminala "odražava dinamiku kriminalne ravnoteže i strukturu obeleženu ne samo sukobima između suprotstavljenih klanova već i unutar klanovskim trvenjima", navodi se u izveštaju.

Grupe su ogranci kriminalnog sindikata Sakra Korona, sa središtem oko grada Fođe i sastavljene su od kriminalnih porodica koje se grupišu u klanove. Za razliku od poznatije Koza Nostre na Siciliji, Kamore u Napulju i Ndrangete u Kalabriji, koje imaju veliki međunarodni uticaj, grupe u Pulji rade uglavnom u Italiji i na Balkanu, prema DIGOS najvažnijoj italijanskoj jedinici za borbu protiv terorizma i mafije.

Sa sedištem u priobalnim gradovima Bariju i Brindiziju i oko njih - u suštini upravo tamo gde će se najmoćniji svetski lideri sastati između 13. i 15. juna, ove kriminalne grupe su napadale protivnike usred dana i vršile oružane krađe automobila.

Poslednjih meseci bilo je nekoliko ubistava uticajnih pripadnika klanova, objavili su lokalni mediji. U Bariju je na železničkoj stanici pronađen kofer sa zapaljivom tečnošću i mobilni telefon. Od tada se gotovo na dnevnom nivou beleže bombaške pretnje.

"Naoružani pripadnici kriminalnih grupa vršili su i upade u vile koje se nalaze nedaleko od mesta sastanka. U pitanju je oblast između Barija i Brindizija", rekao je vitorio Pisani, direktor policije.

Ministarstvo unutrašnjih poslova predložilo je raspoređivanje vojske kako bi se vratila kontrola nad regionom "za dobrobit zemlje".  Izveštaj je doveo do istrage nekoliko lokalnih gradskih veća, od kojih je tri raspustio regionalni guverner zbog infiltracije mafije i upotrebe iznude da bi zadržale kontrolu nad teritorijom od strane kriminalnih grupa.

Italijanske mafijaške grupe su ozloglašene po infiltriranju u legitimne projekte, uključujući građevinske projekte, kojih je bilo mnogo da bi pripremili prostore za predstojeći samit. Istraženi su radovi na putu, izgradnji helikopterskih platformi za bezbedno kretanje lidera, pa čak i medijski centar.

"Danima pre početka G7 , lokalne vlasti se suočavaju sa delikatnim izazovom dok nastoje da uravnoteže bezbednost svetskih lidera sa održavanjem lokalnog javnog reda", kaže prefekt Brindizija Luiđi Karnevale i dodaje:

"Niko nije mogao da predvidi da će uoči G7, zakazanog od 13. do 15. juna, Pulja, gde će se održavati sastanci moćnih svetskih lidera, biti pogođena kriminalnim događaji koji, iako nisu međusobno povezani, čine upravljanje bezbednošću još složenijim".

Italija, Napulj G20 sastanak o klimatskim promenama, protesti policija Spremni su za najavljene proteste: Policija u Italiji Foto: Tanjug/AP

Pulja, region koji se nalazi na peti italijanske čizme, poznata je po svojim drevnim maslinama, belim kupastim kućama i netaknutim plažama. Samit će biti održan u luksuznom letovalištu Borgo Egnazia, turističkom utočištu od 30 privatnih vila sa privatnim bazenima i sadržajima poput restorana sa Mišlenovim zvezdicama.

Od Dejvida i Viktorije Bekam do Madone i Ivanke Tramp, poznate ličnosti dolaze ovde godinama, zahvaljujući garanciji diskrecije koju je dao šef odmarališta Aldo Melpinjan:

"Ovo je idealna regija za sastanak Grupe sedam. To je priznje za nas, rezultat je profitabilne saradnje između javnog i privatnog sektora", rekao je on.

Bezbednosna operacija čiji je cilj zaštita svetskih lidera je odavno pokrenuta. Preventivni radovi na "čišćenju terena" vode se skoro godinu dana, a posebna pažnja je posvećena sprečavanju mogućnosti da se aktivira neka islamistička teroristička ćelija spavača. Zbog toga se posebno prate aerodromi i luke u region.

Oko odmarališta Borgo Egnazije stvorena je "crvena zona" od deset kilometara, a "žuta zona" se prostira ne još 30 kilometara. U njoj se striktno vodi računa o bezbednosti i patrole su redovne. tokom samita se očekuje 21 ministarski sastanak i sastanci 130 radnih grupa. Najavljen je i dolazak pape Franje, koji će prisustvovati specijalnom samitu o veštačkoj inteligenciji.

Očekuje se da će se turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i kralj Saudijske Arabije Salman bin Abdulaziz Al-Saud pridružiti i liderima zemalja G7 – SAD, Nemačke, Britanije, Francuske, Italije, Kanade i Japana.

Više od 5.000 specijalno obučenih vojnika raspoređeno je u regionu, morem krstare ratni brodovi, a najavljen je i dolazak jednog američkog nosača aviona. Šengenski sporazum koji omogućava nesmetano putovanje između zemalja članica, suspendovan je između 5. i 18. juna. To omogućava kontrolu pasoša na granicama.

Vlasti osim organizovanih kriminalnih grupa plaši i najava brojnih protesta. Još se pamte žestoki sukobi policije i demonstranata na Smaitu G8 koji je održan u Đenovi 2001. kada je policija ubila jednog od učesnika protesta.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak hapšenja šefa Koza nostre: Policija ga tražila 30 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA