Serija superćelijskijh oluja opkolila Srbiju, nastao i tornado: Ovi predeli noćas na najjačem udaru nepogoda

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 5

Za centralni deo Evrope za danas je izdat visok stepen na opasnost od snažnih oluja i grmljavinskih nepogoda, naročito za oblast Alpa i severni i zaapdni deo Panonske nizije. Ove predele već je danas bio na udaru grmljavinskih oluja i snažnih pljuskova, ali i grada.

Opasnost od oluja Foto: Estofex

Za severni deo Italije, istočni deo Austrije, severni i zapadni deo Mađarske i jugozapadni deo Slovačke izdat je najveći stepen upozorenja na oluje, ali čak i na opasnost od superćelijskih oluja i tornada.

Kasnije posle podne snažne superćelijske oluje obrušile su se na istočne delove Austrije i na šire područje Beča, uz jake gromove, grad i olujne vetrove.

Serija oluja nastavila je put prema istoku i zahvatila područje severozapadne Mađarske i jugozapadne Slovačke, a na udaru superćelijskih oluja je i šire područje Bratislave, kao i mnoga mesta na severozapadu Mađarske, a olujni sistemi stigli su u nešto blažem obliku i do Budimpešta.

Dakle, večeras je najjačem udaru superćelijskih oluja sever i severozapad Mađarske, jug i jugozapad Slovačke i istok Austrije, a naročito tromeđa Austrije, Slovačke i Mađarske.

Ovim predelima veliku štetu naneo je grad, a ima urbanih poplava i bujica.

Pred kraj dana serija superćelijskih oluja uslovila je i nastanak tornada na severozapadu Mađarske.

Ovo je već drugi dan da se isto područje Evrope nalazi na udaru snažnih nepogoda, a juče su superćelijske oluje svojom najjačom snagom pogodile Grac i pričinile veću štetu.

U toku večeri oluje će besneti na severu Mađarske i na jugu Slovačke, a dobra vest je da ovi snažni sistemi neće zahvatiti Srbiju.

Inače, tokom prethodne noći i jutra, dok su se snažni grmljavinski sistemi premeštali preko Mađarske, jedan grmljavinski sistem zahvatio je sever i istok Vojvodine i širem području Subotice i Kikinde doneo grmljavinske oluje, ali se do jutra već sve smirilo i vreme razvedrilo.

Serija snažnih oluja posledica je sudara vrele vazdušne mase sa severa Afrike koja struji prema Panonskoj niziji preko našeg područja i osetno svežije iz oblasti Alpa i sa Atlantika.

Na mestu dodira ovih dveju vazdušnih masa, ima idealnih uslova za nastanak ne samo običnih, već i superćelijskih oluja.

Slična sitacija očekuje se i narednih dana, a upravo će Panonska nizija i sever Srbije, kao i veći deo Mađarske, ali i istočni deo Alpa biti pogranični deo razdvajanja dveju vazdušnih masa, uz idealne uslove za nastanak snažnih grmljavinsih oluja.

Inače, na udaru grmljavinskih oluja su i centralni delovi Španije, kontinetalni deo juga Grčke, veći deo Alpa, oblast Baltika i jug Skandinavije, ali su one u daleko blažem obliku.

(Telegraf.rs)

Video: Čovek snimao tornado nadomak kuće, scena je kao iz filma: Video izbliza

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aca

    9. jun 2024 | 22:07

    Treba da padne jedno 500 litara kiše koliko je suša od septembra prošle godine,plašite narod non stop

  • Zaza

    9. jun 2024 | 22:21

    Stvarno se ponekad zapitam,ko narucuje ovakve BOMBASTICNE NASLOVE.Srbija i tornada,uragani ,super celijske oluje itd itd.Pa bolje da pada kisa nego da umremo od suse i vrucine.

  • Jack

    9. jun 2024 | 21:48

    Udri misko sto jace

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA