Najtužnija priča sa obeležavanja Dana D: Veteran (102) krenuo ka Normandiji i izdahnuo

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Robert Al Persihiti (102) koji je bio radio-vezista u mornarici i svedok podizanja američke zastave iznad Ivo Džime, umro je dok je prošle sedmice dok je plovio iz Nemačke ka Normandiji, kako bi prisustvao obeležavanju 80. godina od Dana D.

Veteran mornarice iz Ročestera u Njujorku bio je u petak na brodu koji je iz Nemačke krenuo ka obali Normandije kada mu je pozlilo. On je avionom prebačen u bolnicu u Nemačkoj i ubrzo je preminuo, navodi se u saopštenju organizacije Honor Flight Heroes.

"Veliki, skromni čovek koji je hrabro služio svojoj zemlji bez oklevanja“, saopštila je organizacija odajući počast Robertu Persihitiju, koji je učestvovao u savezničkoj operaciji u Japanu i bio svedok podizanja američke zastave iznad Ivo Džime.

Dan pre odlaska u Evropu, Persihiti je razgovarao sa Ročester stanicom WROC i izrazio uzbuđenje zbog putovanja, koje je navodno sponzorisao Muzej Drugog svetskog rata u Nju Orleansu.

"Pronašao sam svog prijatelja koji je sa mnom išao u Ivo Džimu, Al Dekarla, i on mi je rekao da idemo", bio je uzbuđen veteran uoči puta.

Persihiti je tom prilikom bio u ordinaciji svog kardiologa koji mu je "dao zeleno svetlo" da ide na put.

Dekarlo, koji je 2019. putovao sa Persihitijem u južni Pacifik, rekao je da njegov prijatelj nije bio sam kada je umro.

"Doktor je bio sa njim. Nije bio sam, bio je u miru i bilo mu je udobno. Pustili su mu njegovog omiljenog pevača Frenka Sinatru, muzika je svirala sa telefona i on je mirno otiša“, rekao je Dekarlo.

Skoro 500 ljudi, uključujući osam veterana iz Drugog svetskog rata i čoveka koji je preživeo holokaust, otputovalo je sa Muzejom Drugog svetskog rata u Evropu na obeležavanje godišnjice u Normandiji, rekao je portparol muzeja za Huffington Post. Oni su izrazili saučešće prijateljima i porodici Persihitija, koji je nazvan "dugogodišnjim prijateljem muzeja".

U intervjuu 2022. godine, Persihiti se prisetio da se prijavio nakon napada na Perl Harbor 1941, a zatim je otplovio na Pacifik, gde se pridružio bici kod Ivo Džime 1945. u Japanu.

"Jedva ste mogli da vidite od dima na ostrvu, i pomislili biste da neće preživeti. Rekao sam sebi, idemo unutra. Ne znam koliko će se vratiti", rekao je u intervjuu.

Kako je ispričao, dok je stajao na palubi svog komandnog broda USS Eldorado, bio je svedok podizanja američke zastave nad planinom Suribači u trenutku koji je zabeležen na jednoj od najpoznatijih fotografija iz Drugog svetskog rata.

"Dže je bio na našem brodu. On je bio taj koji je doneo tu zastavu sa našeg broda“, rekao je on o fotografu Asošiejted presa Džou Rozentalu, koji je snimio kultnu sliku.

(Telegraf.rs)

Video: U Muzeju žrtava genocida predstavljeni artefakti iz Drugog svetskog rata

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA