Poslednja istraživanja javnog mnjenja: Ekstremna desnica osvaja Evropski parlament
Iako pobeda ekstremne desnice ne znači i da će EPP pasti na drugo mesto jer brojne stranke ekstremne desnice su daleko od ujedinjenja, ona će svakako pokazati da Evropa skreće udesno što će dovesti do nove političke kompleksnosti u Evropskom parlamentu
Poslanici ekstremno desničarskih stranaka će prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja po brojnosti premašiti broj poslanika Evropske narodne partija (EPP), najveće i najstarije poslaničke grupe u Evropskom parlamentu, a posle izbora koji će se održati početkom juna.
Kako je preneo Politico, malo je verovatno da će se ekstremni desničari u Evropskom parlamentu ujediniti i formirati jedinstven blok kako bi sa vlasti potisnuli Evropsku narodnu stranku kojoj pripada i Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.
Iako pobeda ekstremne desnice ne znači i da će EPP pasti na drugo mesto jer brojne stranke ekstremne desnice su daleko od ujedinjenja, ona će svakako pokazati da Evropa skreće udesno što će dovesti do nove političke kompleksnosti u Evropskom parlamentu.
Istraživanja pokazuju da bi EPP osvojila 170 poslanika u Evropskom parlamentu da se izbori sada održavaju. Evropski konzervativci i reformisti (ECR), kao Identitet i Demokratija (ID), dve najveće desničarske grupacije osvojili bi 144 poslanička mesta.
Druge stranke ovog desničarskog miksa poput Alternative za Nemačku (AfD) osvojila bi 16, a Fides, mađarskog premijera Viktora Orbana deset, poljska Konfederacija šest, francusko Osvajanje pet i bugarska pro-ruska stranka Preporod tri. Prema ovoj projekciji ekstremni desničari bi imali ukupno 184 poslanička mesta.
Kako će se ekstremno desničarski poslanici u Evropskom parlamentu udružiti posle izbora još se ne zna. Francuskinja Marin Le Pen iz Nacionalniog skupa pozvala je na saradnju italijansku premijerku Đorđu Meloni. Ona želi da formiraju ultradesničarsku super-grupu u Evropskom parlamentu i postanu jedna od vodećih političkih grpacija u Evropi.
Projekcije su da će Nacionalni skup postati najveća nacionalna partija u ID grupi, dok su Braća Italije, Đorđe Meloni na putu da postanu najveća nacionalna stranka u ECR. Đorđa Meloni je rekla da je otvorena za saradnju sa svim desničarskim partijama, ali je takođe dobila i ponudu da se udruži sa Fon der Lajenovom EPP.
Samo prošle nedelje, Alternativa za Nemačku je uz veliku pompu izbačena iz ID. Proukrajinski članovi ECR protivili se ideji da se Orbanov Fides pridruži njihovoj grupi. Drugi, poput belgijske Nove flamanske alijanse, već su doveli u pitanje članstvo mađarske stranke u ECR.
Grupe ID i ECR su čak i sada daleko od monolitnog bloka, pri čemu članovi često glasaju protiv većine - ističući da se ne može očekivati da grupe čije su stranke definisane nacionalnim interesima i suverenitetom zajedno glasaju o svakom pitanju. Umesto toga, predsednik Nacionalnog skupa Žordan Bardela rekao je da se nada da će formirati "manjinu koja blokira" specifična pitanja i inicijative.
(Telegraf.rs)
Video: Poslanici Evropskog parlamenta danas u Strazburu biraju novog predsednika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.