NATO jednim potezom poslao jasnu poruku Putinu da se ne igra
Dok se Ukrajina bori na pravom bojnom polju, ratne igre na onome što bi moglo da bude linija fronta ako sukob eskalira, imaju dodatni značaj. Ako bilo koja članica NATO-a bude napadnuta, poruka je jasna i jedinstvena - neće biti igranja!
Naime, u prašnjavim ravnicama Litvanije, NATO je postavio svoje najjače oružje, piše SkyNews.
Tenkovi Leopard 2 ispaljuju uz zaglušujuću buku, dok borbena vozila Puma dodaju ton jezivom horu, praćeni zujanjem helikoptera.
Izložena vatrena moć je kulminacija najveće vojne vežbe alijanse od Hladnog rata, koju su vodili Nemci i koja se odvija nekoliko kilometara od litvanske granice sa Belorusijom.
Cilj je da se pokaže da NATO može da brani istok Evrope od invazije, da uveri saveznike i upozori predsednika Rusije Vladimira Putina.
"Današnje vežbe šalju jasnu poruku, poruku da se odvrati Rusija", rekao je general Karsten Brojer, načelnik generalštaba Nemačke.
Oko 90.000 vojnika iz 32 zemlje učestvovale su u vežbama u okviru "Steadfast Defender" u proteklih šest meseci na kopnu, moru i u vazduhu.
I dok se Ukrajina muči na stvarnom bojnom polju, "ratne igre" na istočnom krilu imaju svoj značaj. Ovo će biti NATO linija fronta ukoliko se rat iz Ukrajine prelije.
Baltičke države, uključujući Litvaniju, kažu da je Rusija najveća pretnja po njihovu bezbednost. Zato će Nemačka trajno da rasporedi 5.000 vojnika na ovom području u narednih nekoliko godina.
To je dobrodošlo sredstvo odvraćanja prema rečima pukovnika Rimantasa Jarmalavičijusa iz litvanskih oružanih snaga, koji se ranije borio protiv Rusa.
Nekada se, kao student, borio protiv Sovjetskog Saveza za nezavisnost svoje zemlje.
"Jasno se sećam sistema u kojem smo živeli. Ne želim da se ta vremena vrate i ne želim da moja deca žive u zemlji kao što je Sovjetski savez", rekao je on.
Ruska invazija na Ukrajinu takođe je naterala Nemačku na akciju.
Ovo je prvi put od devedesetih da je evropski gigant ispunio cilj NATO saveza da potroši 2 odsto svog bruto domaćeg proizvoda na odbranu.
Ruska agresija naterala je vladu da joj odbrana bude prioritet i objavljeno je ulaganje dodatnih 100 milijardi evra nedugo nakon što je rat počeo.
Ali godine nedovoljnog finansiranja sada znače da je Nemačka u trci sa vremenom da učini da njena vojska, koja nema dovoljno municije, oružja i vojnika, bude spremna za rat.
"Imamo pet do osam godina kada bi rekonstitucija ruskih snaga bila na nivou da bi napad na teritoriju NATO-a mogao biti moguć“, objašnjava general Brojer.
"Za mene kao vojnika, pet do osam godina znači da moram biti spreman za pet godina", dodao je on.
Nemačka je na terenu za obuku želela da pokaže da može da brani svoje susede sa impresivnom paletom oružja.
Ovog puta to su bile samo vežbe, ali ako bilo koja članica NATO-a bude napadnuta, poruka je jasna i jedinstvena: neće biti igranja.
(Telegraf.rs)
Video: NATO se znoji a morska voda ključa: Sve zbog grčkog ostrva uz obalu Turske
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.