Injekcija, streljanje, obezglavljivanje... U 2023. u svetu izvršene 1.153 egzekucije, ovde ih je bilo najviše
Broj smrtnih kazni izvršenih u svetu tokom 2023. godine najveći je još od 2015, navodi se u novom izveštaju Amnesti internešenela. Kako je preneo DailyMail, najveći skok u broju izvršenih smrtnih kazni zabeležen je u Iranu, dok se regionalno gledano najviše njih izvrši na Bliskom istoku.
Tokom 2023. godine širom sveta izvršene su 1.153 smrtne kazne, što je čak za 30 odsto više nego godinu dana ranije. To je zabrinjavajući skok uprkos trendu da sve više zemalja ukida najtežu kaznu. U izveštaju Amnestija se navodi da u obzir nisu uzeti podaci iz Kine jer nisu dostupni, kao i da se veruje da je u ovoj zemlji tokom 2023. pogubljeno više od 1.000 osoba.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava objavila je da je za veliki skok u izvršenju egzekucija najviše zaslužan Iran, gde su prošle godine pogubljene 853 osobe, u poređenju sa 576 tokom 2022. Amnesti je pažljivo pratio stravičan slom protesta protiv vlasti koji su održavani širom Irana, a čiji su učesnici masovno hapšeni i osuđivani na najteže kazne.
Takođe, do velikog skoka u broju egzekucija došlo je i u Jemenu, usled građanskog rata, dok je u susednoj Saudijskoj Arabiji njihov broj opao.
U Iranu se smrtne kazne nad kriminalcima i dalje izvršavaju vešanjem u javnosti. U ovoj zemlji je izvršeno čak 74 odsto smrtih kazni u celom svetu. Talas protesta u Iranu počeo je posle smrti Mahse Amini, kurdske devojke, koja je preminula tri dana pošto su je pripadnici policije za moral pretukli u podzemnoj železnici jer nije nosila obaveznu maramu.
"Iranske vlasti su pokazale potpuno zanemarivanje ljudskih života i pojačale pogubljenja za krivična dela povezana sa drogom, dodatno ističući diskriminatorski uticaj smrtne kazne na najmarginalizovanije i najsiromašnije zajednice u Iranu", rekla je Agnes Kalamar, generalni sekretar Amnestija.
Smrtna kazna u Iranu je izvršena nad 24 žene i pet muških osoba, koje su bile maloletne u vreme kada su počinjeni zločini zbog kojih su osuđeni. Među najviše stradalima su pripadnici manjinske zajednice Baloč. Najviše je obešenih usled zločina povezanih sa drogom dok ih je 38 osuđeno na smrt zbog "korupcije na zemlji", rogobatno sročene definicije koja je korišćena i za osuđivanje učesnika protesta.
Ukupno je osam muškaraca osuđeno na smrt u slučajevima vezanim za proteste. Organizacije za zaštitu ljudskih prava tvrde da je porast vešanja po svim optužbama usmeren pre svega na ulivanje straha u širu populaciju. Iran i dalje koristi građevinske dizalice za vešanje zatvorenika, vezujući ih za omču, a zatim ih podižući visoko u vazduh da bi bili viđeni kilometrima daleko. Većina osuđenika strada usled gušenja ili lomljenja vrata.
Prema Amnestiju najviše egzekucija se osim u Kini i Iranu još izvrši u Saudijskoj Arabiji, Somaliji i Sjedinjenim Državama. Pre dve godine Svetska koalicija protiv smrtne kazne objavila je da se u Kini pogubi najmanje 8.000 ljudi godišnje još od 2007. Kina za izvršenje smrtne kazne koristi "kombije za egzekuciju", koji podsećaju na metode nacističke Nemačke iz Drugog svetskog rata.
U Saudijskoj Arabiji su tokom 2023. izvršene 172 egzekucije, što je za 12 odsto manje nego godinu dana ranije kada ih je bilo 196. Istovremeno, broj pogubljenja je u SAD povećan sa 18 na 24. U izveštaju se navodi da su Ajdaho i Tenesi koristili streljački vod za pogubljenje, dok je u Alabami korišćen gas azot.
U januaru je osuđeniku Kenetu Judžinu Smitu trebalo 22 minuta da umre prilikom izvršenja pogubljenja sa azotom iako su vlasti uveravale javnost da će se osigurati "brza i bezbolna smrt".
Jedina država u podsaharskoj Africi koja primenjuje smrtnu kaznu je Somalija, gde je broj izvšenja trostruko povećan na 38. Tri četvrtine afričkih zemalja je ili ukinulo smrtnu kaznu ili je ne primenjuje u praksi. Od 193 članice UN u njih osam odsto se primenjuje smrtna kazna.
Streljački vodovi su izvodili pogubljenja prošle godine osim u Kini još i u Avganistanu, Severnoj Koreji, Palestini i Jemenu. Smrtonosna injekcija se primenjuje u Kini, SAD i Vijetnamu. Vešanje se primenjuje u Bangladešu, Egiptu, Iranu, Iraku, Kuvajtu, Singapuru i Siriji. Obezglavljivanje se i dalje samo vrši u Saudijskoj Arabiji.
Najveći broj smrtnih kazni u svetu izvršen je 2018. godine - 2.531, Jedina zemlja u Evropi u kojoj je još na snazi smrtna kazna jeste Belorusija.
Zločini za najgoru kaznu u Iranu
U Iranu se na najgoru kaznu osuđuju počinioci brojnih zločina. To su pre svega počinioci ubistva, seksualnih prestupa kao što su - preljuba, sodomija, lezbejstvo, incest i silovanje. Tu su još i zločini koji se ponavljaju ispijanje alkohola, krađa, trgovina drogom, psovanje proroka, vođenje rata protiv sveštenika ili korupcija na zemlji, oružana pljačka, politička opozicija ili špijunaža.
Deset zemalja u kojima je izvršeno najviše egzekucija
- Kina 1000+ (nema zvaničnih podataka)
- Iran 853
- S. Arabija 172
- Somalija 38
- SAD 24
- Irak 16
- Jemen 15
- Egipat 8
- Bangladeš 5
- Kuvajt 5
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici na smrt u Americi mogu da biraju: Streljanje ili električna stolica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Vratiti smrtnu kaznu u Srbiju, pod hitno.
Podelite komentar