Erdoganov gambit: Kako je Turska iskoristila rusku invaziju na Ukrajinu da proširi svoj uticaj u Evroaziji

A. P.
A. P.    ≫   
Čitanje: oko 8 min.
  • 3

Ruska invazija na Ukrajinu i sankcije Zapada ojačale su ekonomske odnose između sve izolovanije Rusije i oportunističke Turske. Rusija je postala vodeći partner Turske u uvozu, dok je turski izvoz u Rusiju takođe porastao.

Kako u svojoj analizi prenosi National interest, usred izolacije Rusije od Zapada, Turska postaje sve važnija kao kupac ruskog gasa i reeksporter evropske robe na rusko tržište. Uz rastuću nelagodu zapadnih zemalja, ruski predsednik Vladimir Putin opisao je energetski odnos kao "istinski strateški".

Ali saradnja koegzistira sa geopolitičkom konkurencijom, jer Turska sve samouverenija izaziva Rusiju na Južnom Kavkazu i Centralnoj Aziji - dva regiona koje Moskva čvrsto smatra delovima svoje ekskluzivne sfere uticaja, suštinskog za njen percipirani status supersile.

Koristeći Azerbejdžan na Južnom Kavkazu kao kapiju, Turska širi svoj uticaj na države koje govore turski jezik u centralnoj Aziji na istočnoj strani Kaspijskog mora. Transkaspijska dinamika se, dakle, pojavljuje pod okriljem turskog bloka saradnje, koji obuhvata različite oblasti poput bezbednosti, trgovine i kulture.

Pojava Turske kao bezbednosna alternativa

Sve veći geopolitički uticaj Turske u širem kaspijskom regionu može se pratiti do rata u Nagorno-Karabahu između Jermenije i Azerbejdžana 2020. Tokom rata, široka vojna podrška Ankare omogućila je Azerbejdžanu da povrati velike delove teritorije koju je nepriznata Republika Nagorno-Karabah kontrolisala od ranih 1990-ih.

Dok je Vladimir Putin prekršio prekid vatre i naredio raspoređivanje ruskih mirovnih snaga u zonu sukoba, to nije promenilo činjenicu da je rat završen pobedom saveznika Turske, Azerbejdžana, i porazom saveznika Rusije, Jermenije. Turska se, dakle, vojno ubacila na Južni Kavkaz, čime je razbio ruski vojni monopol u regionu.

Podstaknuti ovim uspehom, Turska i Azerbejdžan su nastavili da kodifikuju svoj strateški savez u Deklaraciji iz Šuše 2021. Ovaj ugovor sa članicom NATO, koji uključuje međusobne odbrambene obaveze, obezbeđuje Azerbejdžanu, kao jedinoj zemlji na Južnom Kavkazu i Centralnoj Aziji, pravu bezbednosnu alternativu Moskvi.

U septembru 2023, ohrabreni Azerbejdžan je postigao svoj tri decenije dug cilj da preuzme punu kontrolu nad Nagorno-Karabahom kroz vojni napad "pravo pred očima ruskih mirovnih snaga". Pod pritiskom svog rata u Ukrajini, Rusija je najavila trenutno i potpuno povlačenje svojih trupa iz Nagorno-Karabaha u aprilu 2024.

Prisutnost Turske na Južnom Kavkazu nije prošla nezapaženo na drugoj strani Kaspijskog mora. Ona je pokazala turskim državama u centralnoj Aziji da saradnja sa Ankarom može imati istinske bezbednosne koristi.

Kazahstan i Uzbekistan su podigli svoje bilateralne odnose sa Turskom na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva, sklapajući sporazume za razvoj vojne saradnje u oblastima uključujući obrazovanje, zajedničke vojne vežbe i prikupljanje obaveštajnih podataka.

Tajip Redžep Erdogan Odličan strateg: Redžep Tajip Erdogan, predsednik Turske Foto: Tanjug/AP

Štaviše, turska odbrambena industrija brzo stiče dominaciju nad rastućim centralnoazijskim tržištem bespilotnih letelica, čime se narušava dominacija Moskve kao jedinstvenog dobavljača oružja u regionu. Kako je Rusija zaokupljena Ukrajinom i oslabljena na Južnom Kavkazu, njene bezbednosne garancije počinju da zvuče sve praznije za države Centralne Azije.

Zanimljivo je da su nasilni granični sukobi 2021. i 2022. između vojske Kirgistana i Tadžikistana, obe članice vojnog saveza ODKB predvođene Rusijom, i obe sa ruskim vojnim bazama na svojoj teritoriji, izazvali samo polovične odgovore Rusije. Umesto toga, Turska je istupila da podrži napore za izgradnju mira između Kirgistana i Tadžikistana, donevši nedavni napredak ka sporazumu o granici.

Srednji koridor

Turska saradnja takođe pomaže da se ponovo oživi Transkaspijski trgovinski i transportni koridor, poznatiji kao Srednji koridor, kao alternativni put za trgovinu između Evrope i Azije, zaobilazeći Rusiju. Srednji koridor je mreža puteva, železnica i brodova, kao i pomorskih puteva, koji povezuju Evropu i Aziju preko Centralne Azije, Južnog Kavkaza i Turske.

Za zemlje Južnog Kavkaza i Centralne Azije, Srednji koridor odražava njihovu viziju interkontinentalne trgovine između Kine i Evrope, povezujući ih sa Inicijativom EU Global Gatevai, kao i sa Kineskom inicijativom Pojas i put.

U Centralnoj Aziji, glavna kapija je Kazahstan. Ipak, Kina planira dodatnu južnu centralnoazijsku rutu izgradnjom železničke pruge Kina-Kirgistan-Uzbekistan, koja će verovatno biti povezana sa srednjim koridorom. Iz perspektive Ankare, na horizontu se nazire pogled na neometan trgovački koridor od Istanbula do Centralne Azije.

Za sada, glavni južnokavkaski transportni koridor ostaje železnička ruta Baku-Tbilisi-Kars, koja povezuje Azerbejdžan preko Gruzije do Turske i odatle u Evropu. Kapacitet ove rute je, međutim, nedovoljan za rukovanje rastućim transkaspijskim trgovinskim tokovima.

U tom kontekstu, Turska, Azerbejdžan i četiri turske zemlje u Centralnoj Aziji su se obavezale da će zajednički promovisati sporni koridor Zangezur, predloženi transportni koridor između zapadnih delova Azerbejdžana preko Jermenije do eksklave Nahičevan u Azerbejdžanu i dalje do Turske. Ovaj koridor pretpostavlja mirovno rešenje između Jermenije i Azerbejdžana. Moguća, ako je jednako sporna, alternativa zaobilaženja Jermenije bio bi koridor Aras kroz iransku provinciju Istočni Azerbejdžan.

Usred rastućih zahteva za neruskim transportnim rutama, dogodio se nalet transkaspijskih aktivnosti sa ciljem da se poveća efikasnost Srednjeg koridora. Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan i Turska dogovorili su mapu puta za razvoj koridora do 2027. Oni teže povećanju kapaciteta koridora na 10 miliona tona tereta sa sadašnjih kapaciteta od približno 2 miliona tona.

Da bi se to dogodilo, države duž Srednjeg koridora moraju da se pozabave nekoliko ograničenja atraktivnosti rute, kao što su glomazni tranzitni i trgovinski postupci, uska grla na graničnim prelazima i morskim lukama, kao i nedovoljan kapacitet flote kontejnera i brodova za rukovanje velikim količinama robe. .

Korak u tom pravcu desio se krajem januara kada su zvaničnici EU najavili da će se evropski i međunarodni investitori obavezati da će uložiti 10 milijardi evra u razvojni program za Srednji koridor. Poremećaji u trgovinskom transportu i logistici su posebno problematični za privredu Kazahstana koja zavisi od energije.

Oko 80 odsto izvoza nafte prolazi kroz rusku teritoriju na putu ka zapadnim tržištima. Rusija je 2022. prekinula ovaj tok, što je navelo Kazahstan da proširi saradnju sa Azerbejdžanom kako bi preusmerio snabdevanje energijom u Evropu preko Kaspijskog mora.

Turkmenistan, sa svojim ogromnim rezervama prirodnog gasa, takođe je intenzivirao razgovore sa Azerbejdžanom, Turskom i EU o razvoju dugo predloženog Trans-kaspijskog gasovoda za Evropu — projekta koji bi zahtevao značajna ulaganja. Za zemlje Centralne Azije bogate resursima, lokacija Turske čini je ključnom kao gasno i naftno čvorište, kao i ključnom za pristup zapadnim energetskim tržištima.

Jedinstvo turskog sveta

Poput Rusije, Turska promoviše sopstveni multilateralni format - Organizaciju turskih država - koja se transformiše od platforme za dijalog u organizaciju koja unapređuje sveobuhvatnu saradnju u svim aspektima života. Zemlje članice - Turska, Azerbejdžan, Kazahstan, Kirgistan i Uzbekistan - usvojile su ambicioznu Tursku viziju sveta 2040.

Cilj je da se organizacija pretvori u ekvivalent EU na turskom jeziku, omogućavajući slobodno kretanje roba, kapitala, usluga , tehnologije i ljudi među državama članicama. Turska investiciona banka je u izradi, a trajno neutralni Turkmenistan, koji obično izbegava multilateralna usklađivanja, pridružio se grupi kao posmatrač.

Organizacija turskih država predviđa obilje projekata koji imaju za cilj promovisanje turske solidarnosti i jedinstva. Međunarodna organizacija turske kulture, TURKSOI, sprovodi zajedničke kulturne i naučne projekte u državama koje čine Turski blok. Turski predsednik Redžep Erdogan predložio je zajedničko tursko pismo.

Turska vojska, Sirija Turska vojska u Siriji Foto: Tanjug/AP

Na kraju, ovaj projekat meke moći predstavlja rivala moskovskoj ideji o Ruskom miru, ruskom svetu koji se sastoji od bratskih naroda koji dele ruske vrednosti i norme i koji su povezani dugotrajnim prisustvom ruskog jezika, kao i zajedničkom sovjetskom prošlošću. Azerbejdžan i države Centralne Azije, međutim, prolaze kroz brze društvene i demografske promene koje utiču na formiranje identiteta.

Više od 70 odsto stanovništva Centralne Azije je mlađe od četrdeset godina. Ruska kultura gubi svoju nekada dominantnu ulogu u regionu, jer velika, postsovjetska generacija bez ličnog iskustva sa Sovjetskim Savezom dolazi u prvi plan.

Implikacije na zapadnu politiku

Nepredvidive posledice ruskog potpunog invazija na Ukrajinu ne ostavlja državama na Južnom Kavkazu i Centralnoj Aziji drugog izbora osim da pokušaju da diverzifikuju svoje diplomatske odnose i traže alternativne puteve ka međunarodnim tržištima. Turska odgovara na rastuću potražnju za alternativnim partnerstvima. Ulaskom u odbranu, energiju i kulturu - oblasti koje su bile oslonac uticaja Moskve - Turska se pojavljuje kao protivteža Rusiji preko Kaspijskog mora.

Šta to znači za Sjedinjene Države i EU? Turska je ključna saveznička država koju treba imati na svojoj strani. Njegov značaj je pojačan povezivanjem Rusije sa Kinom i Iranom, formirajući osovinu revizionističkih država koje su sklone ukidanju principa, pravila i institucija međunarodnog sistema posle Hladnog rata.

Čini se da njeni članovi koordiniraju svoje strategije. Ukoliko se ne suprotstavi rastućem uticaju ove osovine, ona se može protezati od Tihog okeana na istoku do Mediterana na zapadu, predstavljajući pretnju velikom broju država u tom procesu.

Vladimir Putin, Redžep Tajip Erdogan Ko će koga nadmudriti: Erdogan i Vladimir Putin Foto: Tanjug/AP

U sadašnjoj eri geopolitičkog rivalstva, Turska, dobro uspostavljena regionalna sila, može se okarakterisati kao „sving država“, kao što je nedavno objavljen članak u Foreign Affairu stavite ga. Iako je "saveznik" NATO, ona ideološki jasno ne pripada ni Zapadu ni osovini Peking-Moskva-Teheran.

Kao i mnoge druge regionalne i srednje sile, Ankara štiti svoje opklade, ostvarujući "ekonomske, diplomatske, vojne i tehnološke veze sa članovima oba reda". Međutim, Turska ima svoju agendu, koja ne uključuje potčinjavanje ni Rusiji ni Kini. Stoga je zapadni interes da podstakne pojavu Turske kao delimične protivteže ovoj osovini.

Deo i deo takve politike bio bi da se podrži i neguje rastuće usklađivanje turskog sveta i da se ova grupa država, strateški lociranih istočno i zapadno od Kaspijskog mora, približi evropskoj bezbednosnoj arhitekturi. U tom smislu, zapadne sile takođe treba da povećaju svoju podršku rastućoj regionalnoj saradnji u Centralnoj Aziji. Ovo bi povećalo njihovu kolektivnu težinu i smanjilo njihovu ranjivost na manipulacije revizionističkih sila.

(Telegraf.rs)

Video: Putin: Evropa da zahvali Turskoj na tranzitu gasa iz Rusije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zinka

    27. maj 2024 | 19:30

    Jel istina da Jermenija pise Rezoluciju o genocidu protiv Turske ?

  • Nikolas

    27. maj 2024 | 18:49

    ISTAMBUL JE PUN RUSA A BOGATASA IZ CELOG SVETA U BODRUMU !!! KRIZE NEMA A O POLITICI NI RECI !!!!

  • AS

    27. maj 2024 | 19:22

    Znači Tursku ubacujete u vatru .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA