Analiza posle atentata: Koreni pokušaja ubistva Roberta Fica leže u oštrim podelama u Slovačkoj

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Slovačka je prešla još jedan tabu za koji su građani ove zemlje mislili da nikad neće biti prekršen. Kako prenosi Politico, prvo je 2018. godine zajedno sa verenicom Martinom Kušnirovom, ubijen istraživački novinar Jan Kucijak, koji je glavom platio to što nije odustajao od svojih priča. A šest godina kasnije aktuelni premijer Robert Fico je teško povređen u atentatu.

Uprkos svojim populističkim dramama, Robert Fico je bio na poslu u sredu, presedavao je sednicom kabineta u malom rudarskom gradu Handlova, što je trebalo da bude nagrada za birače u udaljenim regionima Slovačke.

Dok je Fico usled teških rana i hitnosti operacije helikopterom prebacivan u Bansku Bistricu, a ne u Bratislavu, politički establišment u zemlji se skamenio. Ko je glavni? Šta se dešava? Kako se ovo dogodilo? Na većinu ovih pitanja daje se samo jedan odgovor - politička polarizacija!

"Retorika mržnje kojoj smo bili svedoci mora da prestane, molim vas zaustavite je", apelovala je predsednica Slovačke Zuzana Čaputova.

Ministar unutrašnjih poslova Matuš Šutaj Eštok, slaže se da je situacija opasna:

"Emocije su prirodno vrlo visoko, ali bilo bi loše da se dodatno raspaljuje ova opasna situacija".

Međutim, čini se da neki poslanici iz vladajuće koalicije nisu obavešteni o politici smirivanja strasti.

"Premijer se bori za život zbog vaše mržnje", optuživao je opoziciju Luboš Blaha, pro-ruski poslanik iz Ficove stranke Smer.

Andrej Danko, zamenik predsednika parlamenta, ujedno i šef slovačke Nacionalne partije otišao je i korak dalje upitavši opoizicione poslanike:

"Da li ste zadovoljni? Doći će do nekih promena u medijima", rekao je on.

Robert Fico Slovačka Handlova Prvi put je izabran u parlament 1992. godine: Robert Fico, premijer Slovačke Foto: Tanjug/AP

Kako je Slovačka dospela u današnju situaciju - sukob između liberala i tradicionalista, demokrata i nacionalista, tolerancije i netolerancije, da se političke nesuglasice sada rešavaju oružjem?

Društvene podele su oduvek igrale važnu ulogu u slovačkoj politici. Posle revolucije iz 1989. širom Istočne Evrope, bivša komunistička zemlja je odjednom upala u nemilosrdnu verziju kapitalizma - pre nego što se odvojila od Češke, koja je bila stabilan partner nacije punih 75 godina u okviru Čehoslovačke.

Društveno raslojavanje je okrenulo gradove protiv sela, stare protiv mladih, slovačke patriote protiv čehoslovačkih internacionalista, istovremeno dok su sve tražili svoj oslonac na nepoznatom terenu.

Za mladog Roberta Fica koji je imao tek 25 godina kada su komunisti izgubil vlast revolucija iz 1989. mora da je bila šok. On je tek završio pravni fakultet i priključio se Komunističkoj partiji, kada se raspao Varšavski pakt i društveni poredak koji je on trebalo da nasledi.

Fico je kasnije tvrdio da nije ni primetio šta se dešava 1989. i da je u to vreme radio za Ministarstvo pravde i da se spremao za odlazak na studije u SAD. Mladi i talentovani Fico se priključio stranci koja je nasledila komuniste i ušao je u parlament već 1992.

Iako je većinu 90-ih proveo u Strazburu radeći u Evropskom sudu za ljudska prava, on je zadžao korak sa domaćom politikom i osnovao uspešnu "treću" socijalističku stranku - Smer 1999. Narednih četvrt veka ova partija će dominirati politikom u Slovačkoj.

Bratislava Slovačka protesti Protest protiv reforme nacionalne televizije u Bratislavi Tanjug/AP

Vremenom je Smer u svoje redove privukao oligarhe koji su finansirali bivšeg premijera Vladimira Mečijara, koji je postao toksičan za zapad. Smer je na izborima 2002. osvojio samo 13,5 odsto glasova zahvaljujući između ostalog i tome što je vodio agresivnu kampanju sa spotom u kome je porodica gola sedela na klupi uz slogan "Za Evropsku uniju, ali ne golih zadnjica".

Četiri godine kasnije umiveni Fico je osvojio 29 odsto glasova, formirajući vladu sa desničarima i nacionalistima. Pre nego što je prvi put postao premijer Fico je za sebe rekao da je nostalgičan za socijalizmom i cinično pragmatičan u trci za vlašću - potpuno suprotno od mladog anti-komuniste i pro-zapadnjaka za kakvog se predstavlja.

Fico je krstario kroz treći mandat kada su 2019. novinar Kucijak i njegova buduća supruga ubijeni kako bi se prekinulo njegovo izveštavanje o korupciji u politici. Ovo ubistvo kao da je izbacilo Fica iz taksta. Momentalno je sazvao konferenciju za novinare na kojoj je pred gomilom keša na stolu obećao milion evra za informaciju koja bi dovela do hapšenja ubice.

Takođe je optužio opoziciju da koristi ubistvo za političke obračne. Dve godine kasnije, Smer je poražen na parlamentarnim izborima. Van vlasti, Fico i njegovi politički saveznici, poslanici, oligarsi, sudije i policijski i obaveštajni zvaničnici potpali su pod istragu u vezi korupcije i zloupotrebe vlasti.

Fico je čak i uhapšen u aprilu 2022. i optužen za organizovani kriminal iako je optužnica ubrzo odbačena. Prošle nedelje se Fico vratio na vlast posle pobede na izborima u septembru. On i njegova koforta su se obračunali sa policijskom jedinicom koja ih je istraživala za kriminalna dela, nezavisnim medijima i prepravili su krivični zakon smanjujući kazne za korupciju, a nevladine organizacije etiketirlai kao strane agente u stilu vladara u Kremlju.

Robert Fico Vladimir Putin Odlično se razumeju: Fico i Vladimir Putin Foto: Tanjug/AP

Dok je Fico ležao na operativnom stolu u kritičnom stanju, mediji su objavili video osumnjičenog ubice koji je identifikovan kao 71-godišnji pisac:

"Ne slažem se sa politikom ove vlade", poručio je on navodeći obračun sa medijima i sudovima.

Na konferenciji posle napada Šutej Ešok, ministar unutrašnjih poslova, pozvao je da se zaustavi jezik nasilja i napadi na društvenim mrežama koji su definisali slovačku politiku u Ficovoj eri.

"Želim da apelujem na javnost, novinare i političare da prestanu da šire mržnju. Mi smo na ivici građanskog rata", rekao je on.

(Telegraf.rs)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA