Blinken u poseti Pekingu: Kina upozorava Sjedinjene Države da ne prelaze njene "crvene linije"
Kineski šef diplomatgije Vang Ji je upozorio svog kolegu Entonija Blinkena da Sjedinjene Države ne prelaze njene "crvene linije", tokom sastanka dvojice zvaničnika u Pekingu. Kako je preneo BBC, kineski ministar je sastanak zpaočeo pitanjem koje je više zvučako kao upozorenje:
- Da li bi Kina i Sjedinjene Države trebalo da nastave da se kreću napred uz stabilnost ili da se vrate nazad silaznom spiralom? Odnosi Kine i Amerike su počeli da se stabilizuju, ali i dalje ih testiraju negativni faktori. Obe strane mogu da se angađuju na pitanjima saradnje ili konfrotacije, pa čak i da skliznu u sukob - rekao je Vang Ji i napomenuo da su crvene linije za kinu njen suverenitet, bezbednost i razvoju, upozorivši Ameriku da ih ne prelazi.
- Negativni faktori u odnosima Kine i Amerike se još povećavaju i izgrađuju, što dovodi do raznih vrsta poremećaja u odnosima. Kinesko legitimno pravo na razvoj je neopravdano potisnuto zbog čega je naš osnovni interes suočen sa izazovima - dodao je kineski zvaničnika.
On nije precizirao o kojim se to izazovima radi ali postoji nekoliko osetljivih tačaka u odnosima između Vašingtona i Pekinga uključujući njihove stavove o Južnom kineskom moru, podršku SAD vladi na Tajvanu i pitanje ljudskih prava.
Na drugoj strani, Entoni Blinken, kome je ovo druga poseta Kini za manje od godinu dana, bio je mnogo oprezniji u svojim izjavama obraćajući se kineskom kolegi pred novinarima:
- Peking i Vašington imaju zajedničku odgovornost da unaprede veze uz aktivnu diplomatiju - naveo je Blinken i poručio da će biti jasan i direktan o razlikama kako bi se izbegle pogrešne procene u onome što je on nazvao "najvažnijim odnosima između dve zemlje na svetu".
Bliken se potom sastao i sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Neke od ovih razlika su istaknute početkom ove nedelje nakon što je Vašington odobrio svoj najnoviji paket pomoći koji je uključivao vojnu pomoć Tajvanu. Ovo je izazvalo oštre kritike Pekinga, koji je to nazvao "ozbiljnim kršenjem principa politike jedne Kine". Kina tvrdi da je Tajvan samostalan kao otcepljena provincija koja će na kraju biti pod kontrolom Pekinga, ali ostrvo sebe vidi kao nezavisnu državu.
Poseta Blinkena takođe dolazi nekoliko dana nakon što su SAD usvojile zakon koji će primorati TikTok u kineskom vlasništvu da proda veoma popularnu video aplikaciju ili bude zabranjen u Americi. Iza kulisa, Amerikanci upozoravaju Peking da prestane da izvozi delove i opremu u Rusiju za koje kažu da pomaže Moskvi da napravi oružje za svoj rat u Ukrajini.
Poseta Blinkena je ipak deo značajnog povećanja dijaloga i diplomatije, koliko god hladan bio odnos između ovih rivalskih sila, naročito posle velikih tenzija prošle godine. Tokom telefonskog poziva ranije ovog meseca, američki predsednik Džozef Bajden i predsednik Kine Si Đinping razgovarali su o putevima saradnje, uključujući napore u borbi protiv klimatskih promena i trgodine drogom. Oni su izrazili suprotna mišljenja oko američke podrške Tajvanu i ograničenja u vezi trgovinom modernom tehnologijom.
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гаргамел
Наоружавају кинеску отуђену територију и потпирују мржњу, бомбардују им амбасаду и сад још прете и причају о црвеној линији ! ? Против сам било каквог рата али кад сагледам западно лицемерје, навијам за РФ и НРК !!!
Podelite komentar