Stravična kazna: Po 20 udaraca štapom za dva para koji su imali odnose pre braka u Indoneziji
Dva para koji su uhvaćeni u seksu pre braka kažnjeni su sa po 20 udaraca štapom u indonežanskoj pokrajini Aćeh, gde su na snazi šerijatski zakoni. Kako je preneo "Dailymail", oni su prekršili stroge zakone o odnosima među polovima u najkonzervativnijoj provinciji zemlje koja ima preko 275 miliona stanovnika.
Provincija Aćeh je jedina u kojoj se sprovode šerijatski zakoni u Indoneziji, najmnogoljudnijoj muslimanskoj zemlji na svetu. Obljavljene su i uznemirujuće fotografije sprovođenja stravične kazne koju je po običaju sprovela šerijatska policija "Wilayatul Hisbah"
Na fotografijama se vidi kako kažnjene žene kleče pognutih glava, dok muškarci stoje dok primaju udarce štapom. Nakon što je kazna sprovedena, na fotografijama su prikazane povrede jednog čoveka. Njemu su nadležni pregledali rane i krvave posekotine po leđima. Osuđenici su pre izvršenja kazne prošli lekarske preglede tokom kojih im je izmeren krvni pritisak.
Provincijska vlada je prošle godine pooštrila ionako stroge zakone o razdvajanju suprotnih polova. Ali muškarcima i ženama koji nisu u srodstvu ili braku zabranjeno je da budu u bliskom kontaktu na javnim mestima ili u prevozu. Cilj pooštravanja zakona, kako su objasnili nadležni, jeste da se formira generacija mladih koji će se verno pridržavati islamskih vrednosti u svakodnevnom životu.
- Muškarci i žene koji nisu u braku ili u srodstvu ne mogu da sede zajedno na javnim mestima, osamljenim mestima ili u vozilima, navodi se u zakonu.
U okviru suzbijanja druženja, vlasti su takođe naredile da se kafei koji su radili 24 sata dnevno zatvaraju u ponoć, ograničavajući najpopularniji izvor zabave u regionu. Gradonačelnik Banda Aćeha, glavnog grada regiona, upozorio je da će rasporediti šerijatsku policiju kako bi osigurao poštovanje novih pravila.
Udaranjem štapom kažnjavaju se krivična dela koja uključuju intimnost ili seksualnu aktivnost za nevenčane parove, seks van braka, istopolne seksualne odnose, prodaju i konzumiranje alkohola i kockanje. Bičevanje je dugo predstavljalo javni spektakl koji se održava na otvorenom. Godinama su aktivisti za ljudska prava pozivali da se okonča neljudski i ponižavajući oblik kažnjavanja.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešenal navela je da su vlasti u regionu izvršile najmanje 60 javnih bičevanja 254 osobe u 2020. U 2019. jedna žena i muškarac su se onesvestili tokom izvršenja kazne Tokom 2021. dvojica muškaraca optužena za istopolne odnose su kažnjena sa po 77 udaraca štapom.
- Niko ne zaslužuje da bude brutalizovan i ponižen na ovaj način. Bičevanje predstavlja okrutno, nehumano i ponižavajuće postupanje i može predstavljati mučenje - rekao je Usman Hamid iz Amnesti Internešenala.
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.