Patriot, HIMARS, F-16: Koje oružje bi Ukrajina mogla da dobije u okviru paketa od 61 milijarde?

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 5

Paket vojne pomoći od 61 milijarde dolara za Ukrajinu usvojen je u američkom Senatu i sad ide predsedniku Džou Bajdenu koji treba da ga potpiše, što će se možda desiti već danas. Koje oružje bi Ukrajina mogla da dobije i kakvu bi razliku moglo da napravi u pokušaju da zaustave ruski napredak?

Najhitnije oružje koje je potrebno Ukrajini deli se u tri kategorije: sistemi protivvazdušne odbrane, rakete srednjeg i dugog dometa i artiljerijske granate.

Evo gde bi američka pomoć mogla da ide u ovim oblastima.

Protivvazdušna odbrana

Odbijanje ruske pretnje sa neba je ključno za zaštitu gradova i kritičnu infrastrukturu kao što su energetska postrojenja.

Prošle nedelje je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao da je samo ove godine njegova zemlja napadnuta sa skoro 1.200 ruskih projektila, više od 1.500 dronova i 8.500 vođenih bombi.

Kijev rat Ukrajina Foto: Tanjug/AP

Ukrajina ima razne sisteme koje snabdeva zapad, od raketa kratkog dometa Stinger pa sve do naprednog - i izuzetno skupog - sistema Patriot.

Zelenski je rekao da je potrebno još najmanje sedam Patriota, ili njihov ekvivalent.

Kako radi sistem Patriot

Ruskim krstarećim i balističkim raketama - uključujući konvertovane rakete zemlja-vazduh S-300 i S-400, zajedno sa stotinama bespilotnih letelica iranske proizvodnje Shahed-136 – teško je suprotstaviti se zbog ogromnih količina lansiranih.

Klasična taktika za savladavanje protivvazdušne odbrane je da se ona preplavi ciljevima, čime se zauzimaju njihovi radarski sistemi za praćenje i iscrpljuju zalihe raketa.

Američki PVO sistem Patriot Foto: Tanjug/AP

Rakete srednjeg do dugog dometa

Međutim, rat na zemlji je ključan. Od oktobra Ukrajina je izgubila skoro 583 kvadratnih kilometara svoje istočne teritorije od ruskih snaga, u velikoj meri zbog nedostatka artiljerije.

Artiljerijski raketni sistemi visoke pokretljivosti (HIMARS) odigrali su ključnu ulogu za Ukrajinu, isporučujući vođenu municiju sa mobilne platforme.

Oni funkcionišu tako što dođete na lokaciju, postavite, pucate i brzo nastavite dalje pre nego što ruske snage mogu da lociraju i napadnu lanser.

HIMARS raketni sistem Foto: Wikimedia/U.S. Army photo

Očekujte više sposobnosti HIMARS-a u Ukrajini, a možda i posvećenost više tenkova i borbenih vozila pešadije Bredli, piše BBC.

Značajno je da je verzija dugog dometa taktičkih raketnih sistema američke vojske (ATACMS) spremna za prenos.

Stariji ATACMS sistemi su u zemlji od prošle godine, ali novije verzije mogu da dupliraju domete do 300 kilometara. To bi borbu odvelo dublje u aneksirani Krim, koji Rusija koristi kao glavnu pomorsku bazu zaštićenu vazdušnim sredstvima, i šire.

Artiljerijske granate

Haubice M777 treba da budu hranjene kontinuiranom ishranom artiljerijskih granata od 155 mm. SAD su poslale 2.000.000 takvih granata Ukrajini od februara 2022. godine i verovatno će još biti poslato u ovom poslednjem paketu.

SAD imaju ono što zovu "veoma robusnom logističkom mrežom" za brzo dostavljanje oružja Ukrajini - u roku od nekoliko dana.

Zalihe su verovatno premeštene bliže Ukrajini, a kada budu predate, zvanično postaju vlasništvo Ukrajine.

Međutim, dostavljanje opreme frontovima, posebno artiljerijsku opremu, moglo bi da traje danima ili čak nedeljama, dok ruske snage nastavljaju svoj prodor na istok.

Prošle nedelje Rusija je rekla da će pojačati intenzitet napada na logističke centre i skladišta u kojima se nalaze zapadna oružja.

Borbeni avioni F-16

Oni su sada značajni jer su blizu ulaska u upotrebu. Ukrajinski piloti i posade nastavljaju obuku za prelazak na zapadne avione F-16, koji se trenutno nalaze u Rumuniji. Ovi višenamenski avioni pružaju jaču sposobnost vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, čime se potencijalno poboljšava ukrajinska protivvazdušna odbrana.

Očekuje se da Danska, Holandija i SAD dostave prve od desetine "Vipers" Ukrajini u roku od nekoliko meseci. Ovi avioni verovatno neće promeniti igru ali će biti od pomoći Kijevu.

Moskva je rekla da F-16 ne bi napravili veliku razliku na bojnom polju i da će ih ruske snage oboriti.

(Telegraf.rs)

Video: Zlatibor: Sneg pada od podneva, napadalo novih 15 centimetara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Перагеније

    24. april 2024 | 14:21

    Хохо, ФАРСА. Штагод да им дају, уз сву помоћ са стране, трајаће мање од месец дана. И то је недовољно за потребе избора у америкЕ.

  • Др

    24. april 2024 | 14:23

    Леле, Амери деле оружје , к'о бомбоне!( Али са залепљеном ценом)!

  • Istina boli...

    24. april 2024 | 15:11

    Limene sanduke.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA