Satelitski snimci pre i posle otkrivaju pravu razmeru katastrofe u Dubaiju: Poplave zaustavile život

O. S.
O. S.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Obilne padavine bez presedana potopile su delove Ujedinjenih Arapskih Emirata prošle nedelje, zaustavivši život u Dubaiju i drugim delovima ove pustinjske kraljevine. Kako prenosi CNN, najveće zabeležene poplave u UAE su bile toliko intenzivne da su danima mogle da se prate preko satelita iz svemira i to nakon što su se oblaci razišli i pale poslednje kapi kiše.

Kao iz protivpožarnog creva u Dubaiju je lilo od utorka 16. aprila do srede, dan kasnije, kasno uveče. U Dubaiju - najnaseljenijem gradu u zemlji grad, za samo 12 sati je palo kiše kao za godinu dana, dok su okolne oblasti imale gotovo duplo obilnije padavine za 24 sata.

Najobilnije padavine su bile u područjima severno i istočno od glavnog grada zemlje Abu Dabija. Ukupne količine padavina od oko 100 do 200 milimetara bile su uobičajene, ali je na nekoliko lokacija zabeleženo skoro 250 milimetara kiše po kvadratnom metru.

Poplavne vode su brzo rasle i sporo se povlačile kao rezultat istorijskog potopa, koji je bio najekstremniji događaj u zemlji od kada se vodi evidencija pre 75 godina. Manje od dva dana nakon što je kiša prestala, satelit Landsat 9 prošao je iznad UAE u petak, 19. aprila, i snimio slike velikih poplavnih bazena. Satelit prikuplja detaljne slike Zemljine površine i njime upravljaju NASA i Geološki zavod Sjedinjenih Država.

Dubai poplave Apokaliptične scene u pustinji, automobili pod vodom, Dubai Foto: Tanjug/AP

Bazeni tamno plave boje na slikama ističu poplavne vode, koje su u oštrom kontrastu u odnosu na tipično suvo tlo u regionu, koje izgleda smeđe ili svetlo smeđe. Prikazana poplava je u najjužnijem delu Dubaija, ali visoko urbanizovano centralno čvorište grada nije zarobljeno. Ove slike su snimljene sa satelita Landsat 9 i obojene su kako bi se prisustvo vode istaklo na suvom tlu. Prikazane boje nisu baš onako verodostojne kako bi izgledale osobi koja gleda iz svemira, ali olakšavaju uočavanje razlika na površini.

Satelit je takođe snimio značajne poplave u Abu Dabiju. Male, plitke vodene površine su svetloplave. Veći i dublji bazeni poplavne vode su tamnoplavi. Veliki delovi suvog, smeđeg tla takođe dobijaju zelenu nijansu nakon padavina. Ovo verovatno pokazuje da je tlo u mnogim oblastima zadržalo vlagu od kiše, čak iako nisu u potpunosti bile poplavljene.

Obilna kiša povezana je sa većim olujnim sistemom prošle nedelje koji je prešao Arapsko poluostrvo i prešao preko Omanskog zaliva. Ovaj isti ciklon je takođe doneo smrtonosne poplave obližnjem Omanu, gde je najmanje 18 osoba poginul, kako je Telegraf.rs ranije izvestio. Ekstremne padavine poput ovog postaju sve češći jer se atmosfera se zagreva zbog klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom. Toplija atmosfera je u stanju da upije više vlage kao peškir, a zatim je izbaci u obliku obilnih padavina.

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA