Jens Stoltenberg: Odlaganje američke pomoći Ukrajini ostavilo je posledice

O. S.
O. S.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Odlaganje slanja američke pomoći Ukrajini ostavilo je prave posledice, upozorio je Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO. On je u izjavi za američki MSNBC, potvrdio da pomoć neće doći "prekasno kako bi se napravila razlika na frontu".

Kako prenosi, "Kyiv independent", Predstavnički dom američkog Kongresa je 20. aprila usvojio predlog zakona kojim se Kijevu daje pomoć u iznosu od 61 milijarde dolara i okončava višemesečni zastoj u podršci oružanim snagama Ukrajine u borbi protiv ruske invazije.

Time je okončan politički sukob između demokrata i republikanaca u najvišem zakonodavnom telu SAD, koji je trajao od kraja 2023.

- Ukrajinci su sada mesecima bili nadjačani. Otprilike jedan prema pet ili jedan prema deset u zavisnosti o kom delu fornta se govori - rekao je Stoltenberg i nastavio:

- Videli smo da je manje ruskih raketa i dronova oboreno, jednostavlno zbog toga jer Ukrajini nedostaju sistemi PVO i municija.

Generalni sekretar NATO naglasio je da sada situacija na frontu može da se promeni, rekavši da su Ukrajinci su pokazali ogromnu veštinu i motiv u odbrani svoje zemlje.

- Ukrajina je oslobodila polovinu teritorije koju je Rusija okupirala u početku invazije. Oni su sada u stanju da obaraju ruske rakete i vrše napade duboko unutar Rusije, kao i da otvore koridor za dopremanje pomoći u Crnom moru. Dakle, pod uslovom da isporučimo oružje Ukrajinci će prevladati.

Od početka kašnjenja američke pomoći, Ukrajina je izgubila ključni grad na frontu Avdijevku i druga naselja, a njena energetska infrastruktura je teško stradala kao rezultat ruskih udara. Mnogi posmatrači i zvaničnici povezuju ove gubitke direktno sa nestašicom artiljerijske i PVO municije.

Direktor CIA Vilijam Berns otišao je toliko daleko da je rekao da bi Ukrajina ove godine mogla da izgubi rat bez pomoći SAD. Da bi zakon koji je usvojen u Predstavničkom domu bio usvojen on mora da dobije podršku Senata, godnjeg doma Kingresa, kao i da ga potpiše predsednik Džozef Bajden. Demokrate imaju većinu u Senatu i očekuje se da će zakon najranije sutra biti usvojen bez problema.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Trange-frange

    22. april 2024 | 14:35

    Pucate fasisti, polako ali sigurno! Stici se i naplata!

  • Kolaž

    22. april 2024 | 14:24

    Kako vam nije jasno, da Rusija neće stati....

  • RS

    22. april 2024 | 14:04

    Znam da prva poruka nece proci, ali pogledajte sta izjavljuje Duda presednik Poljske da je spreman da postavi Atomsko naoruzanje na svoje granice. Od NATO. Pitanje cemu to vodi kada svaka clanica NATO postavi nuklearno orizje na svoje granici. Posle Poljske dolaz Hrvatska posle Finska pa turska itd . Mislim posle svih dogadjanja da Rusija treba da postavi Nuklearne Rakete u Srbiji, Siriji,Kubi i Iranu pa da vidimo kuda ovo sve vodi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA