Šta je pokazao napad Irana na Izrael?

E. S.
E. S.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 2

Napad Irana na Izrael tokom noći 13. marta sa više od 300 dronova kamikaza i krstarećih i balističkih raketa nije dao rezultat kom su se iranske političke vlasti nadale, ali je sasvim sigurno zakomlikovao već napetu situaciju na Bliskom Istoku.

Institut za politiku i ekonomiju jugoistočne evrope (IPESE) obajvio je najnoviju analizu o situaciji na Bliskom istoku, koju naš portal prenosi u celosti.

Iranska obala je u potpunosti militarizovana. Iran ima deo od 200 kilometara širine gde može blokirati Ormuski tesnac i sprečiti petromonarhije da izvoze naftu i gas za Evorpu. Evorpa nema mogućnost da kontroliše ovu ključnu geografsku tačku, zato će po svoj prilici doći do porasta troškova osiguranja jer je neophodno preduprediti rizik da Iran zapleni, blokira ili ošteti brod.

Dve stvari su ostale kao ključni utisak – Izrael je sa saveznicima pokazao odbrambenu superiornost, a bezbednosne tenzije i maksimalno militarizovana obala Irana napravila je okolnosti za otežan pomorski protok transportnih brodova i energenata. Posledica toga može biti skok cena prirodnog gasa u Evropi!

Većina transporta energenata aletrnativnog prirodnog gasa koji ide u Evropu mora proći kroz Ormuski tesnac i završiti u Omanskom zalivu. Ono što sada komplikuje stvari je nebezbedna iranska obala. Ona je u potpunosti militarizovana, a Iran ima jedan deo od 200 kilometara širine gde može blokirati Ormuski tesnac i sprečiti petromonarhije da izvoze naftu i gas za Evorpu.

Evorpa nema mogućnost da suvereno kontroliše ovu ključnu geografsku tačku, zato će po svoj prilici doći do porasta troškova osiguranja jer je neophodno preduprediti rizik da Iran zapleni, blokira ili ošteti brod.

U ovom specifičnom trenutku jedino Sjedinjene Američke Države mogu zaštititi strateške trgovačke koridore ka Evropi. Evorpa nije sposobna da to sama uradi. Najveći izazov od svih je Ormuski moreuz u Persijskom zalivu koji je u „iranskom dvorištu“ .

Čak i da brod prođe kroz Ormuski tesnac, dolazi do sledećeg moreuza ka Crvenom moru koji u najmanjoj tački ima širinu do 20 kilometara i koji je ugrožen od operacija Huta. Huti su već sasvim jasno geopolitički angažovani kako bi uzdrmali strateško snabdevanje Evorpe, ne samo iz Persijskog zaliva, nego i iz celokupne Azije. Glavni koridor za to su Indijski okean, Arapsko more i Crveno more i može se reći da je ta trasa žila kucavica za trgovinu sa Evropom. Jedan od primera za to je događaj od pre 30 godine kada je bivši libijski vođa Moamer Gadafi „posejao“ podvodne mine u Crveno more i doveo do takoreći bankrotstva Egipta koji je od Sueckog kanala u to vreme zarađivao više od milijarde.

Ranjiva sloboda plovidbe

Kako bi se u ovom slučaju izbeglo Crveno more?

Postoji solucija preko Rta dobre nade ka atlantskoj obali Južne Afrike, ali se i tu dolazi do kritične tačke – delte Nigera, na Zapadnoj obali Afrike, gde je vrlo izvesno da će se zbog svih pomenutih okolnosti u predstojećem vremenu izraženo izroditi piratstvo, koje već postoji u Somaliji. I to može ugroziti snabdevanje, a sve navedeno utiče na vreme putovanja i podizanje troškova plovidbe.

Dakle, strateško snabdevanje Evrope prirodnim gasom će biti poprilično ranjivo sa svih aspekata, što neminovno dovodi do povećanja državnih troškova za određene multinacionalne operacije koje treba da garantuju slobodu plovidbe. Važno je naglasiti da u ovom specifičnom trenutku jedino Sjedinjene Američke Države mogu zaštiti strateške trgovačke koridore ka Evropi. Evropa nije sposobna da to sama uradi, ma koliko je od vitalnog značaja osigurati ove puteve.

Najveći izazov od svih navedenoj je Ormuski moreuz u Persijskom zalivu. Njegova zaštita je i dalje pod velikim znakom pitanja jer se već nalazi u iranskom dvorištu, a Iran sa obale može ugrožavati slobodu plovidbe.

Izrael je zahvaljujući svojoj odbrambenoj snazi, Americi, Francuskoj i Velikoj Britaniji uspeo da se odbrani od napada koji nijedna država ne bi mogla da preživi.

Fijasko iranskih bombi

Kada je reč o napadu Irana na Izrael sasvim sigurno se može reći da je Izrael zajedno sa saveznicima pokazao odbrambenu superiornost u odnosu na Iran. Izrael je zahvaljujući svojoj odbrambenoj snazi, Americi, Francuskoj i Velikoj Britaniji uspeo da se odbrani od napada koji nijedna država ne bi mogla da preživi.

Na primer, Ukrajina se u maksimalnom ruskom naletu suočava sa duplo manje raketa nego što se suočio Izrael u noći iranskog bombardovanja. Pogodaka nema, strateški objekti su zaštićeni i Izrael je demonstrirao snagu, pokazao je da može da se odbrani i dokazao je da je svrsishodno što troši milijarde u protivraketnu odbranu. Džon Kirbi, portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost, je dakle, utemeljeno rekao prilikom analize napada da je "sposobnost da se spreči rasprostranjena šteta demonstracija izraelske vojne superiornosti i dokaz da Iran nije vojna sila za koju oni tvrde da jeste".

(Telegraf.rs)

Video: Šapić: Od 1. januara 2025. godine sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA