Oblak pustinjskog peska i prašine iz Sahare premešta se danas nad ovim predelima Evrope
Snažan ciklon nalazi se nad zapadnom Evropom, sa centrom iznad Atlantika. On u svom prednjem delu uslovljava veoma izražena južna strujanja, uz priliv vrlo tople vazdušne mase, koja sa Mediterana dosepva sve do zapadne i centralne Evrope i dalje se premešta u blažem obliku ka istoku i severoistoku. Istovremeno, vrlo topla vazdušna masa nalazi se nad našim područjem, odnosno nad jugoistokom Evrope, uz temperature i do 31°C.
Osim veoma tople vazdušne mase, južna strujanja donela su i velike količine pustinjskog peska iz Sahare.
Jak vetar podigao je iznad severozapadnih predela Sahare čestice pustinjskog peska visko u atmioaferu, koje se visinskim strujanjem danas premeštaju preko juga i istoka Španije, preko juga i istoka Francuske i Alpa sve do Nemačke.
Najveća koncentracija peska nalaziće se danas iznad oblasti Alpa, a u svim ovim predelima atmosfera će biti veoma zamućena.
Kako se od sutra nad ovim predelima Evrope očekuje jačanje severozapadne visinske struje, tako će ovo strujanje i pročistiti atmosferu od peska nad ovim predelima.
Inače, Evropa se već danima nalazi na udaru toplotnog talasa i pravog letnjeg vremena.
Vrlo toplo je i širom Poljske, Nemačke, Austrije, Češke, Slovačke, u Švajcarskoj, na jugoistoku Španije, u Italiji, Srbiji, BiH i u celom našem području.
Temperature lokalno prelaze i 30°C i dostižu i 31°C.
Veoma toplo je i na našem području, uz temperature do 30-31°C.
I dok je širom centralne i jugoistočne Evrope i našeg područja leto poranilo dva meseca ranije, uz temperature i za 15 stepeni više od proseka, prava zima preovladava na severu Evrope.
Na severu Skandinavije i na severu Rusije veje sneg, uz jak vetar, a obilni sneg padaće i narednih dana. U nižim predelima ima i preko pola metra snega, na planinama i više od metra, dok je sneg praćen ledenim vetrovima i smetovima.
Ledena vazdušna masa sa Arktika spustila je temperature daleko ispod 0°C, dok se jezgro ledene vazdušne mase nalazi na severu Skandinavije, odnosno u Laponiji, pa se tako temperature u pograničnom delu severa Švedske, Norveške i Finske spuštaju i do -25°C, a ni u najtoplijem delu dana ne prelaze -10°C. Ove temperature niže su i za desetak stepeni od proseka.
I dok na severu Rusije veje sneg, a temperature su -10°C, veoma topla vazdušna masa iz centralne Evrope stigla je u nešto blažem obliku i do većeg dela evropskog dela Rusije, pa tako temperature u Moskvi dostižu prolećnih 20°C.
Slično vreme očekuje se i narednih dana.
Topma vazdušna masa stigla je i do zapadnog dela Sibira i naglo topi sneg, koga je tokom zime bilo u obilnim količinama, pa su nezapamćene razorne poplave pogodile pogranični deo Rusije i Kazahstana, područje na oko 1800 kilometara jugoistočno od Moskve.
Zahvaljujući veoma visokim i pravim letnjim temperaturama širom Evrope i našeg područja, a u isto vreme i veoma niskih u Skandinaviji, temperaturna razlika ovih dana nad Evropom iznosi oko 60 stepeni.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Panta
Ljudi koji veruju da virus ima radno vreme veruju i u pesak sa sahare
Podelite komentar