Kalifornijski grad vraća starosedeocima plemensku zemlju: Na svetom mestu izgrađen parking

 
M. P.
M. P.
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Lokalitet od 2,2 hektara deo je prvog ljudskog naselja u zalivu San Francisko, prema predstavnicima naroda Ohlone, čiji su preci osnovali selo u toj oblasti pre nekih 5.700 godina

Grad Berkli u Kaliforniji pristao je da uruči autohtonim narodima parking izgrađen na vrhu svetog plemenskog zemljišta koje datira više od pet milenijuma, javlja Rojters.

Lokalitet od 2,2 hektara deo je prvog ljudskog naselja u zalivu San Francisko, prema predstavnicima naroda Ohlone, čiji su preci osnovali selo u toj oblasti pre nekih 5.700 godina.

"Ovo je istorijski korak ka ispravljanju grešaka iz prošlosti i prihvatanju budućnosti koja poštuje raznoliku istoriju čitavog regiona", rekao je gradonačelnik Berklija Džesi Aregin u saopštenju.

Prema sporazumu, programeri koji poseduju zemljište dobiće 27 miliona dolara za imovinu, koja će biti predata Sogorea Te' Land Trust-u, grupi koja radi na vraćanju zemljišta domorodačkim narodima.

Fond je obezbedio najveći deo sredstava nakon što je dobio grant od 20 miliona dolara od Kejtli fondacije, privatne fondacije koju vode članovi bogate filantropske porodice Pricker koja nastoji da osnaži crnačke i starosedelačke zajednice. Grad je doprineo sa 1,5 miliona dolara.

Dogovorom se završava višegodišnja bitka oko budućnosti lokacije, nakon što su vlasnici tužili grad zbog blokiranja planiranog mešovitog razvoja stanova i maloprodajnih objekata.

"Ovo nije samo najizazovnija pobeda urbanog svetog mesta u istoriji Kalifornije, već je i među kulturno najznačajnijim", rekla je Korina Guld, plemenski vođa i suosnivač fonda za zemljište Sogorea.

Parking je jedini neizgrađeni deo veće lokacije poznatog kao "humka od školjki Zapadnog Berklija", koju je grad označio kao obeležje 2000. godine.

Pre nekoliko hiljada godina, lokacija je uključivala masivnu grobnu humku, za koju se procenjuje da je dugačka više desetina metara i visoka najmanje šest metara, prema vođama Ohlonea. Više od 400 humki, koje su korišćene kao grobnice i ceremonijalne osnove, nekada su bile česte u oblasti zaliva, ali su gotovo nestale usled razvoja.

Španski kolonizatori su uklonili ljude koji su živeli na lokalitetu Zapadni Berkli iz njihovih sela i naterali ih da rade u lokalnim misijama, prema gradskim zvaničnicima. Beli doseljenici su zauzeli zemlju krajem 19. i početkom 20. veka i sravnili humku kako bi se izgradili putevi.

Plemenske vođe su predložile da se parking transformiše u otvoreni prostor s obrazovnim centrom i humkom od desetak metara sa stazom koja spiralno vodi ka vrhu.

(Telegraf.rs)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA