Zašto je Haiti upao u haos? Koristili ulične bande da steknu vlast, a onda se desilo neizbežno
Premijer Haitija je poslednji put viđen u Portoriku, kako pregovara o povratku u domovinu zahvaćenu nasiljem i kontrolisanu od strane teško naoružanih gangstera.
Sa njegovom sudbinom u vazduhu i situacijom na Haitiju koja se pogoršava iz dana u dan, svet je ostavljen da se pita da li će zemlja u potpunosti pasti u anarhiju ili će biti uspostavljen neki privid reda, piše AP.
Šta se dešava na Haitiju?
Lako je za najnovije nasilje u prvoj slobodnoj crnoj republici Zapada okriviti dugogodišnje siromaštvo, nasleđe kolonijalizma, široko rasprostranjeno krčenje šuma i mešanje Evrope i SAD.
Međutim, niz stručnjaka je rekao za Asošijeted pres da je najvažniji neposredni uzrok noviji: sve veća zavisnost haićanskih vladara od uličnih bandi.
Haiti decenijama nije imao stalnu vojsku ili dobro finansiranu i robusnu nacionalnu policiju.
Ujedinjene nacije i američke intervencije su došle i prošle. Bez čvrste tradicije poštenih političkih institucija, haićanski lideri koriste naoružane civile kao oruđe za vršenje vlasti.
Sada je država fatalno oslabila i bande stupaju na njeno mesto.
Vođe bandi, zaista, drže konferencije za novinare. I mnogi ih vide kao buduće aktere u pregovorima o budućnosti zemlje.
Kako je Haiti stigao do ove situacije?
Embargo iz 1990-ih uveden je nakon što je vojska zbacila predsednika Žan-Bertrana Aristida. Embargo i međunarodna izolacija uništili su malu srednju klasu u zemlji, rekao je Majkl Dajbert, autor knjiga "Beleške iz poslednjeg zaveta: borba za Haiti" i "Haiti neće propasti: nedavna istorija".
Nakon što su snage UN-a koje podržavaju SAD potisnule vođe puča 1994. godine, strukturno prilagođavanje koje je sponzorisala Svetska banka dovelo je do uvoza pirinča iz SAD i razorilo ruralno poljoprivredno društvo, rekao je Dajbert.
Dečaci bez posla preplavili su Port-o-Prens i pridružili se bandama. Političari su počeli da ih koriste kao jeftino naoružano krilo. Aristid, sveštenik koji je postao političar, postao je poznat po korišćenju gangstera.
U decembru 2001, policijski zvaničnik Gaj Filip napao je Nacionalnu palatu u pokušaju državnog udara, a Aristid je pozvao gangstere da se podignu iz sirotinjskih četvrti, rekao je Dajbert.
"Nije policija branila Nacionalnu palatu njihove vlade", priseća se Dajbert, koji je bio tamo. "#Bilo je to na hiljade naoružanih civila."
"Sada imate te različite političare koji su godinama sarađivali s ovim bandama, i... to im je eksplodiralo u lice", nastavio je on.
Kako je slaba strana intervencija naštetila Haitiju?
Mnoge od bandi su se povukle pred MINUSTAH-om, snagama UN-a osnovanim 2004. godine.
Rene Preval, jedini demokratski izabrani predsednik koji je osvojio i završio dva mandata u zemlji ozloglašenoj po političkim prevratima, zauzeo je tvrd stav prema bandama, dajući im izbor da se "razoružaju ili budu ubijeni", rekao je Robert Faton, profesor vlade i spoljnih poslova na Univerzitetu Virdžinije.
Posle njegovog predsedništva, kasniji lideri su u najboljem slučaju bili mlaki prema bandama, a u najgorem su bili vezani za njih, rekao je on.
Faton je rekao da svaki ključni akter u haićanskom društvu ima svoje bande, napominjući da trenutna situacija nije jedinstvena, već da se pogoršava bržim tempom.
"U poslednje tri godine bande su počele da dobijaju autonomiju. A sada su one sami sebi moć", rekao je on, uporedivši ih sa "mini-mafijaškom državom".
"Autonomija bandi je dostigla kritičnu tačku. Zbog toga su sada sposobne da nametnu određene uslove samoj vladi", rekao je Faton.
"Oni koji su stvorili bande stvorili su čudovište. A sada čudovište možda nije potpuno glavno, ali ima kapacitet da blokira bilo koju vrstu rešenja", rekao je on.
Kako novac bandi šteti Haitiju?
Bande, zajedno sa mnogim haićanskim političarima i poslovnim ljudima, zarađuju novac od nezakonitih "poreza" prikupljenih iznudom, otmicama i švercom droge i oružja, rekao je Faton.
"U ovoj oblasti postoje razne vrste kriminalnih mreža", rekao je on.
Nakon Prevala, bande, političari i poslovni ljudi su izvukli svaki dolar koji su mogli, rekao je Fransoa Pjer-Luj, profesor političkih nauka na Kvins koledžu na Gradskom univerzitetu u Njujorku.
"To je bio dan otvorenih vrata za bande, drogu, zemlju, u suštini... Haiti je postao država za trgovinu narkoticima", rekao je on.
"U suštini, bande su se ovlastile, i ne samo da su osnažene, one su imale zaštitu države, političare koji ih štite", zaključio je on.
(Telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
Nisu to bande,to su navijači...
Podelite komentar
Miki
Iz istog razloga znog kog i druge zemlje upadaju u haos sad i eu zlotvori!
Podelite komentar
notorious
Samo svetska beda ratuje...
Podelite komentar