Danas je "super utorak", najveći dan za izbore u Americi: Šta on predstavlja i kako funkcioniše?

A. R.
A. R.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U SAD je danas "super utorak", najveći dan ovogodišnje kampanje za predsedničke nominacije demokrata i republikanaca, jer se takmičenje održava u 16 saveznih američkih država.

Unutarstranački izbori će se odvijati od Aljaske i Kalifornije do Virdžinije i Vermonta i oni su ključni momenat za aktuelnog predsednika SAD Džozefa Bajdena i njegovog prethodnika Donalda Trampa, koji su glavni kandidati za predsedničke nominacije demokrata i republikanaca, prenosi Glas Amerike.

Više od trećine od ukupnog broja delegata dobija se na izborima na "super utorak", a kandidat republikanaca može da osvoji 854 od 2.429 delegata, dok kod demokrata može da se osvoji 1.420, što je takođe više od trećine delegata.

Šta je super utorak?

Super utorak opisuje dan u ciklusu stranačkih izbora za predsedničku nominaciju u SAD kada se glasa u najvećem broju saveznih država.

U nadmetanju kod republikanaca, na taj dan se može osvojiti 874 od 2.429 delegata za završnu konvenciju, uključujući i u dve najmnogoljudnije države, Kaliforniji i Teksasu.

Najmanje 1.215 delegata je potrebno da bi se dobila nominacija na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji u julu.

Kada je super utorak i šta se može očekivati?

Budući da toliko mnogo država i teritorija glasaju u različitim vremenskim zonama, moglo bi proći neko vreme dok ne budu poznati potpuni rezultati.

U Kaliforniji glasački listići za glasanje poštom važe sve dok imaju poštanski žig na dan izbora ili pre i ako stignu do 12. marta.

Pored toga, neke države imaju „otvorene stranačke izbore“ koji omogućavaju registrovanim biračima da biraju da li će glasati na demokratskim ili republikanskim izborima, što doprinosi nepredvidljivosti

Kako funkcioniše Super utorak?

Registrovani birači u državama koje se nadmeću za predsedničke nominacije izaći će na birališta i glasati 5. marta. Petnaest država: Alabama, Arkanzas, Kalifornija, Kolorado, Mejn, Masačusets, Minesota, Severna Karolina, Oklahoma, Tenesi, Teksas, Vermont i Virdžinija održavaju predizborne izbore. Dve države, Aljaska i Juta, održavaju poslaničke skupove.

Jedanaest od 15 država održava predizbore koji su otvoreni za više od samo registrovanih republikanaca.

Međutim, ni republikanci ni demokrate ne mogu da osvoje nominaciju posle "super utorka".

Tramp, koji je favorit za republikansku nominaciju, sada ima 122 delegata i treba mu još 1.093 da bi došao da potrebnog "magičnog" broja od 1.215.

Bajden, favorit demokrata, sada ima 206 delegata, a potrebno mu je 1.986.

Tramp bi, kako se predvđa, mogao da obezbedi nominaciju do 12. marta, a Bajden do 19. marta.

Republikanci mogu brže da sakupe potreban broj delegata jer imaju princip da onaj koji osvoji najviše glasova u nekoj državi dobija sve delegate, dok se kod demokrata delegati dele po proporcionalnom sistemu.

Bivši predsednik Tramp dominira u republikanskoj trci, a njegov poslednji veliki rival, nekadašnja ambasadorka u UN Niki Hejli, "muči se" da održi korak, navodi Glas Amerike.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA