Razoran zemljotres sravnio jug Turske do temelja: 132 sata je sa ćerkom bio u ruševinama, sina i ženu izgubio
Na današnji dan 2023. godine, Tursku je pogodila serija razornih zemljotresa u kojima je stradalo više od 53.000 ljudi, a na stotine hiljada je povređeno. Uništeno je na milione objekata u više gusto naseljenih provincija, a mnogi koji su preživeli razorne potrese ni danas ne mogu mirno i normalno da nastave sa svojim životima.
Pet dana nakon što su razorni zemljotresi gotovo do temelja sravnili jug Turske i sever Sirije, svet je svedočio čudu: Sezai Karabas i njegova šestogodišnja ćerka Sengul izvučeni su iz ruševina njihove zgrade u Gaziantepu, i to bez ogrebotine.
Svi su verovali da je Sezai najsrećni čovek na kugli zemaljskoj, ali on nije tako mislio, jer su njegova supruga Ruki i njegov sin Mehmet (4) tragično stradali u potresu.
"Sa jedne strane si srećan, s druge tužen. Nisam znao da li uspeli da se izvuku, ali negde duboko u sebi sam znao da nisu", rekao je Karabas.
Dok je pokušavao da objasni kako je preživeo, njegova ćerkica se igrala na delimično raščišćenim ostacima njihovog negadašnjeg doma, prenosi CNN.
To što su preživeli bila je čista sreća. On i ćerka su bili u drugoj sobi i uzimali su kapute kada se zgrada srušil. Sezai i njegova ćerka ostali su u "džepu" urušene petospratnice. Posle četiri mučna dana, čuo je spasioce kako kopaju iznad njihovih glava. Hteo je da doziva upomoć, ali ne bi bilo svrhe, ne bi ga čuli. On i ćerka su spaseni dan kasnije, nakon što su 132 sata proveli u ruševinama.
"Ni mi ne znamo kako smo preživeli. Bilo je hladno, nismo imali ni hrane ni vode, ali Gospod nam je dao snage. Nismo osećali ni glad ni žeđ, pa čak ni iscrpljenost. Samo smo čekali, pokušavali da sačuvamo energiju", priča danas Karabas.
Nakon što je izgubio i kuću i svoje najmilije u potresu, sa ćerkom je otišao u rodno selo, gde je izgradio novu kuću.
"Naša veza je sada još intenzivnija. Naravno, Sengul me je i ranije volela, ali sad ne želi da se odvoji od mene", kaže Karabac.
Sengul ne govori o svojoj pokojnoj majci ni bratu, jer ne želi da ponovo proživljava te traumatične trenutke, ističe otac.
Žive u kontejnerima
Prvi potres 6. februara bio je jačin 7,8 stepeni po Rihteru, drugi 7,5 stepeni, koji je udario nakon nekoliko sati. Potres je trajao nekoliko sekundi, ali godinu dana kasnije jasno je da je ovo potres koji će osetiti generacije.
Većina delova Hataja izgleda kao da je zemljotres juče bio. Urušene i oštećene zgrade i dalje čekaju na rušenje. U centru drevnog grada Antakija postoji neki znak života, a neke zgrade izgledaju kao da u njima možda neko i živi.
Prema zvaničnim podacima, 14 miliona ljudi u Turskoj pogođeno je zemljotreso. Više od 850.000 stambenih jedinica je ili srušeno ili žestoko oštećeno. Iako je većina ruševina uklonjena, gradnja novih objekata teče sporo.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan zakleo se prošle godine da će izgraditi 650.000 stambenih jedinica za one koji su izgubili svoj krov nad glavom - 319.000 za godinu dana.
Njegova vlada je obećala da će za dva meseca izgraditi 75.000 jedinica, međutim manje od 20.000 je izgrađeno do sada.
Glavni putevi između pogođenih gradova u južnoj Turskoj povezju sad stotine "privremenih gradova" u kojima su postavljeni kontejneri za stanovanje. Ipak, deluje da će ovo biti dugoročnije rešenje. Naime, skoro 700.00 preživelih i dalje živi u ovim kampovima, odnosno kontejnerima i prikolicama koje imaju priključak na vodu i struju, ali malo šta drugo.
Ismail Demir živi u jednom takvom smeštaju izvan Islahije, u provinciji Gaziantep, sa svojom trudnom ženom i jednogodišnjim sinom. Kada se rašire ruke mogu gotovo da se dodirnuti susedni zidovi. Imaju grejalicu i rešo za kuvanje. Pošto potražnja za stambenim prostorom daleko nadmašuje ponudu, on ne može sebi da priušti da iznajmi stan sa svojom platom običnog radnika u fabrici.
"Dok nam vlada ne da stan, moraćemo da ostanemo ovde“, rekao je on i dodao da je porodica živela u iznajmljenom stanu pre nego što im je potres uništio kuću.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.