Naziva sebe "kul diktatorom", prkosi svima, a voli ga ceo svet: Ko je Bukele, prvi čovek Salvadora?
Najib Bukele (42), novoizabrani predsednik El Salvadora, sarkastično je prihvatio nadimak "diktator" i olako odbacuje kritike kršenja ljudskih prava dok je svoju pobedu na izborima proslavio na sebi svojstven način - sočnim poljupcem sa suprugom na terasi palate dok mu se na licu moglo videti veliko zadovoljstvo zbog postignutog rezultata.
Bukele uživa ogromnu podršku u zemlji, ali i inostranstvu, za svoj neograničeni "rat" protiv bandi, i najpopularniji je predsednik u Latinskoj Americi, možda i na svetu.
Ali on je takođe imao vojnu oluju u parlamentu, smenio je sudije koje je smatrao neprijateljskim i nadgledao je zatvaranje nevinih ljudi, kažu kritičari.
"One (bande) moraju da ubijaju naše porodice, moraju da ubijaju našu decu jer se moraju poštovati vaše liberalne ideje o tome kakva bi demokratija trebalo da bude?", rekao je Bukele.
Bukele je ranije osudio retke demonstrante za "vandalizam", a nezavisne medije i kritičare nazvao lažovima i braniocima kriminala.
On je tvrdio da je u nedelju, pre objavljivanja zvaničnih rezultata, pobedio na izborima sa najmanje 85 odsto glasova: "rekord u čitavoj demokratskoj istoriji sveta".
Bukele je obožavan na društvenim mrežama. Mlađani predsednik sa oštrom bradom poznat je i po tome što odbacuje konvencionalno oblačenje i često ne nosi kravate. Uglavnom je ležerno obučen, kakav je i došao na glasanje u nedelju.
Fotografije sa Lionelom Mesijem, selfi sa govornice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija predsednik objavljuje na Iksu, Jutjubu i Fejsbuku, zaobilazeći tradicionalne platforme da direktno komunicira - često na engleskom - sa milionima svojih obožavalaca.
"On neguje kult ličnosti, postoji odanost prema njemu", rekao je za AFP analitičar Majkl Šifter iz istraživačkog centra Inter-American Dialogue u Vašingtonu.
"Njegova harizma i njegove komunikacijske veštine su bez konkurencije u Latinskoj Americi", dodao je.
Bukele ima korene iz Palestine, a rođen je u San Salvadoru 1981. godine. Studirao je pravo na Centralnoameričkom univerzitetu, ali nije diplomirao i pridružio se očevom poslovnom carstvu tekstila i farmaceutskih proizvoda već sa 18 godina.
Bukele je započeo svoju političku karijeru u ranim tridesetim, obavljajući funkciju gradonačelnika predgrađa San Salvadora, a potom i samog glavnog grada.
Godine 2019. se prvi put domogao predsedničkog mesta što je poremetilo nepopularan, korupcijom prožet dvopartijski sistem na vlasti, otkako se građanski rat u El Salvadoru završio skoro tri decenije ranije.
A od marta 2022. godine, on je predsedavao skupom bandi zaslužnih za nagli pad stope ubistava, ali je kritikovanih zbog neselektivnih hapšenja, uključujući maloletna lica, i nehumanih zatvorskih uslova.
Pad nasilja u Salvadoru je uspeh koji predsednik voli da spominje na internetu, kao odgovor na spekulacije o autoritarizmu i ekonomskim problemima.
"Mi smo promenili svetsku prestonicu ubistava, najopasniju zemlju na svetu, u najbezbedniju zemlju na zapadnoj hemisferi", rekao je on u nedelju.
"Kralj filozofa"
Nije ljubitelj kritike i veoma često pribegava ironiji na mrežama. Često menja svoje ime na Ks-u, nekadašnjem Tviteru, nakon što se identifikovao kao "diktator El Salvadora" i "najkul diktator na svetu" u ironičnom odgovoru klevetnicima.
Uprkos očiglednoj ljubavi prema šali, Bukele se pokazao kao nemilosrdan.
Kada su se bande zaklele da će nasumično ubijati ljude kao odgovor na njegovo vanredno stanje, Bukele je jednostavno zapretio da će zatvoreni gangsteri biti lišeni hrane.
Ubrzo nakon stupanja na dužnost, naredio je teško naoružanoj policiji i vojnicima da upadnu u parlament, koji je tada predvodila opozicija, kako bi zaplašio poslanike da odobre zajam za finansiranje plana za borbu protiv kriminala.
To je navelo zakonodavce da pozovu kongresni komitet koji bi ga proglasio "mentalno nesposobnim" da vlada.
Bukeleova partija "Nove ideje" i njeni saveznici su kasnije osvojili većinu u zakonodavnoj skupštini koja je odmah smenila više sudije i državnog tužioca: dve institucije sa kojima se predsednik sukobio.
Novi Vrhovni sud Bukelea dozvolio mu je da traži reizbor uprkos ustavnom ograničenju na jedan mandat.
Upitan u nedelju da li bi promenio zakon da bi tražio treći mandat, predsednik je odgovorio: "Mislim da ustavna reforma nije neophodna".
Nije jasno stavio do znanja kakvi su mu budući planovi.
Od 2014. godine je u braku sa Gabrijelom Rodrigez de Bukele (38) profesionalnom balerinom i prenatalnim psihologom.
(Telegraf.rs)
Video: Koković: Od početka godine u 1600 saobraćanih nezgoda, povređeno preko 740 lica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.