Oblak pustinjskog peska premešta se ka ovim predelima Evrope: U pitanju je prirodna pojava, EVO kako nastaje

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Prethodnih dana prave prolećne temperature zahvatile su jugozapad Evrope, a širom Španije i Portugalije bilo je iznad 20°C. Najtoplije je bilo na jugu, jugoistoku i istoku Španije, uz temperature i do 28°C, lokalno i do skoro rekordnih 30°C.

Za sve je bio odgovoran snažan anticiklon. Istovremeno, tokom vikenda je nad severom Afrike nastao visinski ciklon.

Opisana sinoptička situacija dovela je do veoma vetrovitog vremena iznad Sahare i podizanja velike količine pustinjskog peska i prašine visoko u atmosferu. Čestice peska i prašine direktno su se iz Sahare obrušila na Kanarska i Zelenorotska ostrva koja se nalaze uz severozapadu obalu Afrike. Ovim ostrvima pesak je doneo veoma smanjenu vidljivost i povećano zagađenje vazduha, ali i veoma neugodan osećaj zbog čestica peska.

Pesak iz Sahare, Europe Dust Storm Foto: Tanjug/AP

Potom su čestice peska i prašine otišle visoko u atmosferu i sada se jakim visinskim vetrovima premeštaju od juga prema severu, odnosno preko istočnog dela Atlantika, preko Portugalije, severozapada Španije, Francuske, Irske, Brianskih ostrva sve do Skandinavije i severa Rusije. 

Do ovih predela čestice peska stići će u daleko manjim količinama, ali dovoljnim da učine zalaske i izlaske sunca fascinatninim, ali i da atmosfera bude zamućena. U predelima sa padavinama, očekuje se da te padavine sadrže čestice pustinjskog peska i da putem padavina dođu do tla, što je potpuno prirodna pojava.

Pesak iz Sahare Foto: Profimedia/Europa Press/ABACA

Ovakva pojava ponekad se dešava i nad našim područjem, a svajke godine je redovna i dešava se u nekoliko navrata, naročito tokom proleća.

Oluja Celia, prašina iz Sahare, Španija Foto: Tanjug/AP

Ovog puta čestice peska neće stići do Srbije, jer će se nad evropskim delom kopna nalaziti veoma snažan anticklon, koji će sprečavati prodor ciklona, oblačnih i padavinskih sistema sa Atlantika unutar kopna.

I narednih dana zapadna, jugozapadna i severozapadna Evropa biće pod uticajem tople vazdušne mase sa Atlantika i severozapada Afrike, dok će se hladna vazdušna masa sa istoka Evrope i Rusije spustiti sve do oblasi Crnog mora i svojim obodnim delom i do našeg područja.

Ipak, u drugoj polovini sledeće sedmice toplija vazdušna masa sa zapada i jugozapada Evrope stići će i do Srbije i potisnuti hladnu ka istoku i severoistoku.

Pod uticajem veoma snažnog anticklona, uz vrednosti iznad 1040 milibara, tokom većeg dela sledeće sedmice očekuje se stabilno i vedro vreme, dok se padavine očekuju u oblasti Atlantika, na severu i istoku Evrope i ponegde na jugu i zapadu Mediterana.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Map

    28. januar 2024 | 12:59

    Ma da, po vama je prirodna pojava i korona a svi znamo da nije

  • Drndoslava

    28. januar 2024 | 11:39

    Kakva crna prirodna pojava budimo relani o čemu pricate

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA