Republikanci prete da će izbaciti Bajdena sa glasačkih listića: "Haos je pred nama"
Visoki republikanski zvaničnik u Misuriju preti da će ukloniti predsednika SAD Džoa Bajdena sa glasačkih listića kao odmazdu zbog odluke u dve druge države da Donald Tramp ne ispunjava uslove da se nađe na glasačkom listiću jer je "učestvovao u pobuni", javlja "NBC News".
"Ono što se dogodilo u Koloradu i Mejnu je sramotno i podriva našu republiku", napisao je državni sekretar Misurija Džej Eškroft na društvenoj mreži X (Tviter) u petak.
"Iako očekujem da će Vrhovni sud ovo poništiti, ako ne, državni sekretari će se uključiti i osigurati da se novi pravni standard za Donalda Trampa podjednako primenjuje i na Džoa Bajdena!"
Eškroftova poruka usledila je ubrzo nakon što je Vrhovni sud pristao da preispita odluku Višeg suda u Koloradu kojom je utvrđeno da bi Trampu moglo biti zabranjeno učešće na primarnim izborima u državi zbog njegovih postupaka koji su doveli do napada na Kapitol 6. januara 2021. godine.
Vrhovni sud Kolorada je svoju odluku zasnovao na 14. amandmanu američkog Ustava, koji zabranjuje onima koji su "učestvovali u pobuni" da se kandiduju za različite savezne funkcije.
Eškroft je u intervjuu rekao da je svoje upozorenje tvitovao kako bi "podsetio ljude koliko je ovo ozbiljno".
"Siguran sam 99 odsto da će Vrhovni sud to zaustaviti, ali ako ne učine to, haos je pred nama i moramo da ga izbegnemo", rekao je on za "NBC News".
Eškroft je rekao da planira da podnese podnesak amikusa - u znak podrške nijednoj strani - upozoravajući Vrhovni sud na ono što veruje da će se desiti ako se dozvoli diskvalifikacija Trampa u Koloradu.
"Ako demokratske države kažu da nećemo pustiti ove republikance da se kandiduju, kladite se da ćete videti da se ista stvar dešava i u republikanskim državama. I to nije dobro", rekao je Eškroft.
"Ako igrate košarkašku utakmicu, a drugi tim ne mora da dribla loptu, na kraju ćete reći: 'Zašto se brinem da driblam loptu?'"
Upitan kako će da diskvalifikuje Bajdena sa glasačkih listića za pobunu, Eškroft je rekao da je "pustio da se invazija na našu zemlju ne zaustavi sa granice".
Potpredsednica Kamala Haris je, dodao je, "podržala ljude koji su se pobunili protiv američke vlade tokom nereda 2020.", misleći na proteste protiv rasne pravde posle ubistva Džordža Flojda.
"Ako je ovo standard, da li to odjednom znači da joj nije dozvoljeno da se kandiduje? Niko od nas ne može da kaže, jer standard ne postoji", rekao je on.
Bajdenova kampanja nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Mišon Lindstrom, portparol državnog sekretara Kentakija Majkla Adamsa, naveo je u mejlu da je "naša kancelarija zadovoljna što je Vrhovni sud SAD prihvatio žalbu Donalda Trampa protiv Vrhovnog suda Kolorada i da će obezbediti jasnoću i doslednost za sve državne sekretare na ovo pitanje".
Republikanski podguverner Teksasa Dan Patrik takođe je sugerisao prošlog meseca da će njegova država razmotriti i uklanjanje Bajdena sa listića, "zbog toga što je dozvolio da osam miliona ljudi da pređe granicu otkako je predsednik, što je narušilo našu državu mnogo više nego bilo šta drugo u novijoj istoriji."
Tramp ostaje na glasačkim listićima u Koloradu i Mejnu — u kojima se održava "super utorak" 5. marta — dok slučajevi prolaze kroz pravni sistem.
Slučaj Mejna je malo drugačiji od onog u Koloradu. Tamo je demokratski državni sekretar doneo odluku da Tramp ne ispunjava uslove za glasanje.
Eškroft je rekao da uglavnom ne veruje da sekretari treba da budu uključeni u odlučivanje ko će biti na glasačkom listiću.
"Ne želim da idem tamo", rekao je. "Plašim se šta to znači za naše izbore."
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.