Nova ruska pomorska baza u Crnom moru ugrožava jednu zemlju: Strahuju da će ih Putin uvući u rat
U Gruziji postoji realan strah da će biti uvučeni u rat, kao i da će veliki plan te zemlje o izgradnji velikog infrastrukturnog projekta na obali Crnog mora biti uništen
Početkom novembra 50 gruzijskih opozicionih poslanika obratilo se državama članicama NATO i EU pozivajući ih da zauzmu jedinstven stav protiv plana da Rusija izgradi pomorsku bazu u otcepljenom regionu Abhaziji.
Plan Kremlja da u ovom regionu napravi bazu izazvala je strah među građanima da bi na taj način Gruzija mogla da bude uvučena u rat u Ukrajini.
"Jednoglasno i odlučno osuđujemo rusku okupaciju, militarizaciju i svaku drugu akciju koja ima za cilj aneksiju okupiranih regiona Gruzije. Novi izraz koji Rusija koristi u ovoj nameri je otvaranje ruske pomorske baze u luci Očamčire", navodi se u saopštenju poslanika.
Nekoliko nedelja ranije, lider Abhazije Aslan Bžanija potvrdio je da je sa Kremljom potpisan sporazum o stvaranju stalne baze ruske pomorske flote u crnomorskoj luci Očamčir.
Ovaj region je međunarodno priznat kao deo Gruzije, ali je od 1990-ih pod kontrolom ruskih i separatističkih snaga.
Ministarstvo spoljnih poslova Gruzije osudilo je ovaj plan Rusije kao "grubo kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Gruzije" iako su vlasti u Tbilisiju umanjile značaj ove baze opisujući je kao neposrednu pretnju.
"Čak iako počnu da grade bazu u Očamčiru, za to će im biti potrebno najmanje tri godine. Koncentrisani smo na neposrednu pretnju, a ne na ono što nam preti u budućnosti", rekao je Nikolos Samhar, šef Komiteta za spoljne poslove Gruzije.
On dodaje da su vlasti u Gruziji više fokusirane na to da ruske snage ubijaju ili kidnapuju gruzijske građane blizu granice sa okupiranim regionima Abhazijom i Južnom Osetijom.
"Ne postoje nikakvi dokazi da je Rusija počekla sa izgradnjom baze", rekao je Samhar za BBC.
Strah od uvlačenja u rat
Međutim, satelitski snimci u koje je BBc imao uvid pokazuju da su od početka rata u Ukrajini do danas počeli radovi na izgradnji ove baze.
Kada baza bude završena, to će značiti da će luka Očamčir moći da primi brodove čija je zapremina tereta veća od 13.000 tona.
Ukrajinska obaveštajna agencija tvrdi da će kada ta baza bude završena Rusija to mesto moći da koristi kao sigurnu luku u Crnom moru.
Ukoliko Rusija odluči da iz ove baze napadne Ukrajinu ili kao Kijev odluči da u Očamčiru gađa ruske brodove, to će značiti da bi Gruzija bila uvučena u rat.
"Ukoliko Putinu zatreba da se Gruzija na bilo koji način uključi u rat, on će to da učini. Ima sve mogućnosti da izvrši pritisak na Gruziju", smatra analitičarka Natija Seskuria.
Zbog toga u Gruziji postoji realan strah da će biti uvučeni u rat, kao i da će veliki plan te zemlje o izgradnji velikog infrastrukturnog projekta na obali Crnog mora biti uništen.
Luka u Anakliji, gde će ovaj projekat biti realizovan, je najbliži gruzijski grad regionu Abhazija. Ovaj projekat je od vitalnog značaja za razvoj trgovine i biće najkraća ruta za isporuku robe između Azije i Evrope. na taj način izbegnuto je korišćenje Rusije kao kopnenog kanala, A Svetska banka je procenila da bi ovom turom kroz Gruziju bilo prepolovljeno putovanje.
Kremlj se dugo protivio ovom projektu nazivajući ga američkim planom. Ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izrazio je zabrinutost da bi u ovu luku u Anakliji mnogli da pristanu i američki brodovi.
Iako većina Gruzijaca želi u EU, njihova vlada ima vrlo složen odnos sa Moskvom. Gruzijska vlada je pre tri godine otkazala izgradnju luke u Anakliji. Mamuka Khazaradze, koji je rukovodio prvim planom za razvoj Anaklije, kaže za BBc da je zvaničan Tbilisi to uradio da bi smirio Moskvu.
"Najveći problem koji imamo sa našom vladom je taj što služe ruskim interesima", rekao je on.
Sa druge strane, Nikolos Samhar kaže da su ove optužbe opozicije apsurdne.
"Kako jedna proruska vlada može da potpiše sporazum o pridruživanju sa EU, dobije bezvizni režim sa EU i status kandidata za članstvo u ovoj organizaciji. Do sada smo tri puta ratovali sa Rusijom u poslednjih 30 godina. Nemamo zaštitu NATO i EU", pitao se on.
On je na kraju dodao da Rusija koristi luku u Očamčiru kako bi naterali tu državu da skren sa svog evropskog puta.
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Oldtajmer
Smeta im Ruska baza a traže izgradnju NATO baze?! E pa malo su se za*ebali, nisu Rusi baš toliko naivni.
Podelite komentar
Nikolas
RUSIJA MORA DA SE BRANI OD NATO AGRESORA SVOM ZESTINOM !!!
Podelite komentar
Z
Realno se nadam da ce se sva iva vasa s... Obistiniti ,Rosija Vperjod!
Podelite komentar