Zbog kovida prebacila decu u privatnu školu, a onda je usledio horor

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Kada je Rejneša Kamings upisala svoja tri tinejdžera u privatnu školu, nadala se da će ih zaštititi od kovida 19. Bila je mala, bez ukrasa - bio je samo jedan nastavnik i škola nije služila ručak - ali je funkcionisala za njenu porodicu, barem u početku, javlja AP.

Njen sin je diplomirao u maju kao najbolji u klasi, sa nadom da će pohađati trgovačku školu. Ali kada je počeo da aplicira, škole su rekle da mu neće priznati diplomu.

Zatim, nekoliko nedelja kasnije, Kamings kaže da je otkrila da je učitelj slao poruke njenoj 16-godišnjoj ćerki i nudio joj novac za seksualno eksplicitne fotografije. Učitelj je uhapšen, a Kamingsova je saznala da je ranije bio optužen za silovanje deteta.

Problemi sa diplomom

Kamingsova to nije znala kada su njena deca krenula na "Akademiju druge šanse", ali škola nije imala akreditaciju, nije imala odobrenje od države i niko nije nadgledao nastavnika kome je ostavljala svoju decu svaki dan.

"Da sam to znala, nikada ne bih platila da odu tamo. Stvarno se osećam kao da sam napravila veliku grešku", rekla je Kamingsova.

"Druga šansa" spada u kategoriju škola van mreže u Luizijani koje rade gotovo bez ikakvog nadzora. Zvanično poznate kao "nedržavne škole koje ne traže državno odobrenje", većinom su u pitanju domaće škole koje služe jednoj porodici. Ali neke, poput "Druge šanse", su školske kuće sa desetinama učenika.

Danas škola na aveniji Renoar u Baton Ružu izgleda napuštena, možda zauvek zatvorena nakon nekoliko kršenja zakona. Njen usamljeni učitelj suočava se sa optužbama za seksualno zlostavljanje.

Problem postaje sve veći

Ali broj dece iz Luizijane u neodobrenim školama - daleko izvan oka bilo kog vladinog zvaničnika koji bi mogao da pazi na zlostavljanje ili proverava da li deca dobijaju pravo obrazovanje - vrtoglavo raste. Upis u takve škole skočio je sa oko 11.600 učenika u 2017-/18. godini na više od 21.000 prošle školske godine, što je jedan od primera neangažovanja u eri pandemije koji je doveo do toga da hiljade učenika širom zemlje napusti tradicionalni obrazovni sistem.

"Druga šansa" je otvorena kao privatna škola kasnih 1980-ih, specijalizovana za pružanje usluga učenicima koji su izbačeni iz javnih škola. Njen osnivač, Brendija Ford, više puta se sukobljavala sa javnim zvaničnicima. Jednom je prkosno držala časove na travnjaku dve nedelje kada je vatrogasni šef isključio struju školi, rekavši da je u opasnom stanju nakon uragana Katrina.

Godine 1996. Fordov sin, Kori Neš, uhapšen je pod optužbom da je seksualno napao 12-godišnjeg učenika u svlačionici škole. Na kraju se izjasnio krivim za obično nasilje, što mu je omogućilo da nastavi da radi sa decom.

Državni odbor za osnovno i srednje obrazovanje povukao je 2000. godine odobrenje školi za dodelu državno priznatih diploma. Prema medijskim izveštajima u to vreme, državni inspektori nisu mogli da pronađu izveštaje o pohađanju ili napretku, niti da verifikuju upis.

Ipak, ostala je otvorena kao neodobrena škola. Sve dok nije uzimala javna sredstva, škola je mogla da radi bez poštovanja propisa, osim državnog zakona o požaru.

Odeljenje za obrazovanje Luizijane prikuplja imena ovih škola i upisne brojeve, ali i malo više. Na svojoj veb stranici upozorava roditelje da ne može potvrditi da li ove organizacije uopšte ispunjavaju zakonsku definiciju škole.

"Ne možemo reći da su to prave škole", rekla je Lora Hokins, bivša zvaničnica LDOE.

Drugi primeri neodobrenih škola u Luizijani uključuju "Springfildsku pripremnu akademiju", za koju je istraga AP utvrdila da prodaje diplome, i "T.M. Landri", gde je istraga "Njujork tajmsa" iz 2018. otkrila da su transkripti falsifikovani kako bi se učenici ubacili u škole "Ivy League".

Mnogi koledži neće prihvatiti diplome neodobrenih škola jer studenti moraju da dokažu da su pohađali program koji je odobrila država kako bi dobili saveznu finansijsku pomoć, rekao je Bili Klark, predsednik "Delta koledža" u Baton Ružu.

Upitan o optužbama protiv "Druge šanse", portparol Odeljenja za obrazovanje Luizijane Ted Bizli rekao je da po zakonu odeljenje nema nadzor nad neodobrenim školama.

Potraga za alternativom

Kamingsova nije bila svesna svega ovoga kada je počela da traži alternative javnim školama u Istočnom Baton Ružu. Bio je to vrhunac pandemije i ona je mislila da će njena deca biti bezbednija u manjoj školi.

Njen partner je pohađao "Drugu šansu" 1990-ih i preporučio je tu školu. Kamingsova je upisala svoje ćerke bliznakinje i starijeg sina u jesen 2020, plaćajući 375 dolara mesečno.

Neš je bio jedini nastavnik u školi, a često i jedina odrasla osoba u zgradi, gde je Kamingsova obično viđala oko 25 tinejdžera. Njen sin je tako brzo savladao gradivo da je rekla da je sam počeo da predaje čas.

Ipak, Kamingsova je videla prednosti te škole.

"Umeo je da dozvoli deci da budu ono što jesu. Umesto da ih, znate, suspendujemo za male, manje stvari kao što rade državne škole", rekla je ona.

Kada je nekoliko trgovačkih škola odbilo da prizna njegovu diplomu, Kamingsova se požalila Nešu. Rekao je da neki fakulteti imaju drugačija pravila.

Nešov advokat Dele Adebamidži rekao je da ne može da komentariše dok je u toku sudski postupak protiv njegovog klijenta. Pokušaji da se dođe do Marlina Forda, koji je u državnim spisima naveden kao vođa škole, bili su neuspešni.

Šokantna poruka

Nakon što je Kamingsova na društvenim mrežama objavila da je njen sin postao najbolji učenik, poznanici su počeli da dele glasine o zlostavljanju u "Drugoj šansi". Proverila je telefon svoje ćerke i rekla da je otkrila da je Neš nudio novac za golišave fotografije i tražio da mu dozvoli da je dodirne.

Besna, Kamingsova se suočila sa Nešom u susretu koji je snimila njena ćerka i objavila na društvenim mrežama. U videu je rekao da su njegovi tekstovi bili samo "glupa šala" i da "nikada nije stavio ruke na nju, nikada je nije dodirnuo".

"Ne, ali si pokušao. Ne budi glup", odgovorila je ćerka Kamingsove.

Nakon nekoliko dana, Neš je uhapšen. Druga, neimenovana žrtva javila se policiji u maju sa navodima da je Neš počeo da je seksualno zlostavlja kada je imala 14 godina, oko 2009. Neš, koji je pušten uz kauciju, suočava se s optužbama za seksualno zlostavljanje, zlostavljanje i nedolično ponašanje sa maloletnikom.

Kamingsova je školovala svoje ćerke kod kuće i tražila načine da njen sin dobije legitimnu diplomu dok on pohađa časove lokalnog koledža. Njena ćerka, depresivna nakon što je na društvenim mrežama pročitala komentare o krivici žrtava, retko izlazi iz kuće.

Kamingsova je rekla da se nada da će drugi roditelji razumeti rizike neodobrenih škola.

"Želela sam da svi znaju da ne upisuju svoju decu. Ja sam rizikovala na svojoj, ali vi nemojte rizikovati na svojoj", rekla je.

(Telegraf.rs)

Video: Gejzir u Beogradu od 15 metara, stanovnici Zvezdare u čudu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA