Svetu nova epidemija kuca na vrata: Sve više zemalja prijavljuje isti problem, rešenje postoji, ali...

 ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 6

Svet strahuje od malih boginja! Opadanje vakcinacije protiv morbila tokom pandemije kovida-19 povezano je sa porastom obolevanja, smrti i velikih epidemija širom sveta. I u Srbiji se strahuje od ove bolesti.

Broj smrtnih slučajeva od malih boginja u svetu je skočio za čak 40 odsto prošle godine. Od malih boginja se lane razbolelo devet miliona dece i umrlo 136.000 uglavnom u siromašnijim zemljama.

Sada jedna od najjačih država sveta strahuje od ove bolesti. Naime, doktorima u Velikoj Britaniji rečeno je da pomno prate simptome koje ukazuju na obolevanje od morbila.

Po prvi put u poslednjih nekoliko decenija "Royal College Of Paediatrics And Child Health" (RCPCH) izdao je smernice o lečenju morbila i pozvao vladu da odmah objavi svoju "zakasnelu" nacionalnu strategiju vakcinacije.

Podaci britanskih institucija za ovu godinu pokazuju da nijedna vakcina nije ispunila cilj Svetske zdravstvene organizacije od 95% pokrivenosti u Engleskoj, pri čemu je stopa vakcinacije pala na najniži nivo od 2010, odnosno 2011. godine.

RCPCH je saopštio da mnogi pedijatri u svojoj karijeri ranije ne bi videli simptome povezane sa boginjama i pozvao zdravstvene radnike da provere status imunizacije sve dece koja dolaze u bolnicu.

Stravičan porast broja slučajeva malih boginja primećen je širom Velike Britanije ove godine, jer je stopa vakcinacije za osobe mlađe od pet godina pala na najniži nivo u poslednjih deset godina. Roditelji su u maju upozoreni da pre letnjeg raspusta provere vakcinalni status svoje dece protiv morbila, zauški i rubeole.

U novom dokumentu RCPCH navodi da "Ujedinjeno Kraljevstvo sada doživljava razarajući ponovni porast praktično eliminisanih bolesti opasnih po život, kao što su boginje".

"Dokazi takođe pokazuju da je niži socioekonomski status bio povezan sa manjom pokrivenošću", navode iz RCPCH.

Prošle godine tamošnja vlada konsultovala je zdravstvene radnike i javnost o tome kako poboljšati usluge vakcinacije tako što će se baviti dostupnošću, dezinformacijama i nepoverenjem u vakcine – pri čemu je RCPCH pozvao na "brzo objavljivanje" strategije.

Pedijatri strahuju od epidemije

Mnogi pedijatri u Britaniji strahuju da bi ova zima mogla biti grozna i da im se "epidemija smeši".

Dr Kamila Kingdon, predsednica RCPCH-a kaže da je objavljivanje smernica po prvi put u poslednjih nekoliko decenija "razočaravajući", ali neophodan pote.

"Pokrivenost vakcinama, kada govorimo o deci mlađoj od pet godina, je sada na najnižem nivou ako gledamo poslednjih deset godina", kaže dr Kingdon.

Ona dodaje da se već vide posledice od malih boginja u Londonu, Velsu i Lesteru.

"Mnogi pedijatri koje poznajem se plaše da će doći do epidemije morbila ove zime. Taj period godine je inače težak za lekare, jer se uvek beleži porast respiratornih infekcija, obolelih od gripa, a sada imamo i kovid-19 i infekciju Streptokokama iz grupe A", navodi Kingdon.

Ona kaže da, ako se na sve ovo doda izuzetno zarazna i opasna bolest, to će biti katastrofa i "urušiće ionako nestabilan zdravstveni sistem".

"Ponovo se nalazimo u situaciji u kojoj molimo vladu za nešto, gde je ta dugo očekivana strategija o vakcinaciji? Vlada Ujedinjenog kraljevstva mora da prizna ove niske brojke i usmeri svoju pažnju na obezbeđivanje jednakog pristupa vakcinaciji u svim regionima i socioekonomskim grupama", kaže direktorka RCHPCH.

U smernicama koje je izdala ova ustanova stoji i preporuka lekarima da promovišu MMR vakcinu roditeljima dece koja nisu vakcinisana.

Zvanične brojke od 1. januara do 30. septembra pokazuju da je u Engleskoj registrovano 149 slučajeva malih boginja.

Većina njih registrovana je u Londonu, koji je još u julu upozorio da može doći do "eksplozije" morbila zbog malog broja vakcinisanih, prenosi Sky News.

Simptomi na koje treba obratiti pažnju

Na web stranici NHS-a se navodi da se infekcija morbila može širiti veoma lako i može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Infekcija obično počinje simptomima prehlade, nakon čega sledi osip nekoliko dana kasnije.

Kod pacijenata se mogu razviti i fleke u ustima. Prvi simptomi na koje treba obratiti pažnju su visoka temperatura, curenje ili začepljen nos, kijanje i kašalj. Crvene, bolne, suzne oči su takođe rani znak.

"Malo je verovatno da se radi o boginjama ako ste ih ranije imali - ili ako ste primili MMR vakcinu", navodi se.

Infekcija takođe može biti ozbiljna u trudnoći i za osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom.

Ako se sumnja na morbile, ljudi treba da kontaktiraju svog lekara opšte prakse telefonom pre odlaska u ordinaciju.

(Telegraf.rs)

Video: Potresni snimak iz bolnice u Španiji: Oboleli nepokretno leže, doktori ne znaju gde će pre

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 🥼

    21. novembar 2023 | 18:58

    Sve je ovo posledica propagiranja vakcinisanja protiv korone. Narod je postao nepoverljiv i prema ispitanim vakcinama koje se koriste decenijama ( kao sto su protiv morbila,velikog kaslja,zauski. ....)

  • Aki

    21. novembar 2023 | 18:58

    Vakcina ceka kao zapeta puska...

  • 1389

    21. novembar 2023 | 19:25

    Sad su bitne dve stvari a to su 1. NOVAC 2. PARE

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA