Četiri stvari koje smo saznali nakon sastanka Bajdena i Sija: I lideri priznali da "odnosi nisu bili glatki"
Dok su zvaničnici pokušavali da zadrže niska očekivanja pre sastanka Džoa Bajdena i Si Đinpinga u San Francisku u sredu, susret je rezultirao dogovorima o nekoliko ključnih pitanja.
"Verujem da su ovo neke od najkonstruktivnijih i najproduktivnijih diskusija koje smo imali. Napravili smo značajan napredak", rekao je Bajden nakon sastanka.
Predsednik Kine Si Đinping priznao je da odnosi Kine i Sad nikada nisu bili glatki, ali je dodao da "okretanje leđa za dve supersile nije opcija".
Ovo su četiri stvari koje smo saznali nakon razgovora u Kaliforniji:
1. Postoji zajedničko mišljenje o klimi
Dve zemlje, koje su najveći svetski emiteri ugljenika, dogovorile su se o daljim merama za borbu protiv klimatskih promena, ali se nisu obavezale da će prekinuti upotrebu fosilnih goriva.
Obećali su da će sarađivati na usporavanju emisije metana - posebno snažnog gasa staklene bašte - i podržati globalne napore da se utrostruči obnovljiva energija do 2030. godine.
Stručnjaci su za BBC rekli da su ovo značajni događaji uoči velike konferencije o klimatskim promenama, COP28, u Dubaiju kasnije ovog meseca.
"To su mali ali važni koraci za klimatske promene", rekao je Bernis Li, stručnjak za Kinu.
Dejvid Vaskov iz Instituta World Resources, nazvao je sporazum o metanu "ogromnim korakom".
"Kina je najveći svetski emiter metana, a ozbiljne akcije za obuzdavanje ovog gasa su od suštinskog značaja za usporavanje globalnog zagrevanja u bliskoj budućnosti", rekao je Vaskov.
2. Složili su se da se pozabave trgovinom fentanilom
Dve strane su se složile da će sarađivati u borbi protiv trgovine drogom, a Kina je pristala da se obračuna sa hemijskim kompanijama kako bi se zaustavio talas ilegalnog fentanila u SAD koji je doprineo porastu smrtnih slučajeva od predoziranja.
Snažan sintetički opioid igrao je ključnu ulogu u oko 75.000 smrti u SAD prošle godine.
Kineske proizvodne kompanije su izvor ne samo samog leka, već i hemikalija prekursora koje se mogu kombinovati da bi se napravio.
Vanda Felbab-Braun, stručnjak za međunarodni organizovani kriminal na Institutu Brukings, rekla je da je sporazum "diplomatska i politička izjava", ali je njegov stvarni uticaj i dalje pod znakom pitanja.
"Ostaje da se vidi kako će Kina krenuti na te kompanije. Da li će to biti 3, 5 ili 50 njih?", pitala je ona.
Ona je rekla da veruje da će Kina verovatno nastaviti da koristi saradnju u borbi protiv narkotika kao "čip za pregovaranje" i "instrument za vođenje šire diplomatije".
Kina je ograničila direktne isporuke u SAD, što znači da je veliki deo ilegalne trgovine prebačen na rute kroz Meksiko. Američki zvaničnici kažu da
Kina nije učinila dovoljno da zaustavi trgovinu ljudima, dok Kina uzvraća da je za američku epidemiju opioida kriva isključivo Amerika.
3. Nakon perioda tenzije, vojne komunikacije se obnavljaju
Dve zemlje su se složile da obnove komunikaciju dve vojske, korak koji je bio visoko na američkoj listi želja.
Vojne veze je prekinula Kina prošle godine nakon što je tadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila Tajvan.
Veze su se dalje pogoršale nakon što je sumnjivi kineski špijunski balon leteo iznad SAD ranije ove godine pre nego što je oboren iznad Atlantskog okeana.
"Tokom Hladnog rata SAD i Sovjetski Savez su održavale komunikaciju između vojski kako bi se izbegao bilo kakav incident ili pogrešno tumačenje namere koje bi moglo da izazove rat između nuklearnih sila. Ovo sada takođe treba da bude slučaj između Kine i SAD", rekao je Mik Malroj, bivši zamenik pomoćnika američkog sekretara za odbranu.
Dvojica predsednika su u sredu razgovarala i o Tajvanu.
Si je rekao Bajdenu da bi trebalo da prestane da naoružava Tajvan i da je kinesko ujedinjenje sa ostrvom nezaustavljivo.
4. Razgovori će se nastaviti
Iako je bilo nekoliko konkretnih tačaka dogovora, sama činjenica da je došlo do sastanka - i da su se Bajden i Si rukovali - pozitivan je znak, prema urednici BBC-ja za Severnu Ameriku Sare Smit.
To što dva najmoćnija predsednika na svetu razgovaraju jedan s drugim je diplomatsko dostignuće samo po sebi. Ako mogu da se dogovore da ostanu u kontaktu, onda se samo to može smatrati uspehom.
Na početku sastanka Bajden je rekao Siju: "Cenim naš razgovor jer mislim da je najvažnije da se vi i ja jasno razumemo, od vođe do vođe, bez pogrešnih shvatanja ili pogrešne komunikacije".
Kineski lider se složio.
"Sukob i konfrontacija imaju nepodnošljive posledice za obe strane", rekao je on.
Dve zemlje su još uvek udaljene po mnogim pitanjima. Iako je pristanak na mirno neslaganje početak, neki posmatrači upozoravaju na preterano optimistična predviđanja.
"U poslednja četiri meseca došlo je do zaista značajnog poboljšanja u komunikaciji između Vašingtona i Pekinga", rekao je Dimitar Gueorguiev, direktor kineskih studija na Univerzitetu u Sirakuzi.
"Mnogo toga je bilo direktno povezano sa ovim sastankom Apec-a, međutim... ne treba da pretpostavimo da se pozitivan zamah može ili će se održati", rekao je on.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.