Istorijski sastanak Bajdena i Sija: Konkurencija ne može da se pretvori u sukob

 ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je danas na sastanku sa predsednikom Kine Si Đinpingom u San Francisku da konkurencija između SAD i Kine ne može da se pretvori u sukob i dodao da su njihovi prethodni sastanci bili "iskreni, direktni i korisni".

"Kao i uvek, ne postoji zamena za razgovor licem u lice. Uvek sam smatrao da su naši razgovori direktni i iskreni", rekao je Bajden, preneo je CNN.

Bajden je istakao da dvojica lidera imaju odgovornost prema svom stanovništvu da rade zajedno, uključujući na pitanjima klimatskih promena, suzbijanju trgovine narkoticima i približavanju veštačkoj inteligenciji.

Predsednik SAD je izjavio da je od suštinskog značaja da on i njegov kineski kolega Si Đinping imaju iskreno razumevanje jedan za drugog.

"Mislim da je najvažnije da se Vi i ja jasno razumemo, kao lider lidera, bez pogrešnih shvatanja ili pogrešne komunikacije", rekao je Bajden Siju.

"Planeta Zemlja je dovoljno velika da dve zemlje uspeju"

"I dalje sam mišljenja da konkurencija velikih zemalja nije preovlađujući trend današnjeg vremena i da ne može da reši probleme sa kojima se suočavaju Kina i Sjedinjene Države ili svet u celini. Planeta Zemlja je dovoljno velika da dve zemlje uspeju. A uspeh jedne zemlje je prilika za drugu", rekao je Si Đinping.

Džo Bajden, Si Đinping, sastanak u San Francisku Foto: Tanjug/AP

U uvodnim rečima i predsednik SAD i predsednik Kine spomenuli su dugu vezu, koju su gajili kada su obojica bili potpredsednici.

"Poznajemo se dugo", rekao je Bajden Siju, rekavši da se oni ne slažu uvek, "što nikoga ne iznenađuje", ali da su njihovi sastanci uvek bili "iskreni, direktni i korisni".

Si se, takođe, prosetio prošlosti.

"Dolazeći ovde, setio sam se Vašeg puta u Kinu kada sam bio potpredsednik Kine. Imali smo sastanak. Bilo je to pre 12 godina", rekao je on.

On je istakao da se i dalje veoma živo seća njihovih susreta.

Si Đinping Foto: Tanjug/AP

Kada je Bajden bio potpredsednik, poslat je da "izmeri temperaturu" novom kineskom potpredsedniku. Zajedno su putovali širom Kine, a to putovanje Bajden često spominje u svojim govorima.

U to vreme, zvaničnicima Obamine administracije je bilo jasno da je Si spreman da postane predsednik. Ono što je malo zvaničnika tada moglo da predvidi jeste da će Bajden takođe biti predsednik 12 godina kasnije.

Najvažniji bilateralni odnosi na svetu

Kineski predsednik istakao je važnost saradnje uoči sastanka s američkim kolegom uoči foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u San Francisku.

Si se osvrnuo na "ozbiljne probleme" koji postoje u svetskoj ekonomiji otkako su se dva lidera poslednji put srela pre godinu dana na Baliju.

"Svet je izašao iz pandemije kovida, ali je i dalje pod njenim ogromnim uticajima. Globalna ekonomija se oporavlja, ali njen zamah ostaje spor", rekao je Si.

Si je odnose SAD i Kine nazvao "najvažnijim bilateralnim odnosom na svetu".

Kineski lider je rekao da bi odnos "trebalo da se razvija na način koji koristi našim ljudima i ispunjava našu odgovornost za ljudski napredak".

Si je primetio da istorijski odnosi SAD i Kine "nikada nisu bili glatki".

"Za dve velike zemlje poput Kine i Sjedinjenih Država, okretanje leđa jedna drugoj nije opcija. Nerealno je da jedna strana preuređuje drugu, a sukob i konfrontacija imaju nepodnošljive posledice za obe strane", rekao je Si.

Si je primetio da lideri imaju odgovornost da rade zajedno na poboljšanju svojih zemalja i ostatka sveta.

Džo Bajden Foto: Tanjug/AP

Pažljivo izabrana lokacija za istorijski sastanak

Zvaničnici Bele kuće istražili su brojna mesta za samit predsednika Si Đinpinga i Džoa Bajdena u sredu pre nego što su ih smestili u istorijsku kuću i bašte Filoli, u obalskom planinskom lancu južno od San Franciska.

Ta vila ima istoriju na velikom i malom ekranu: viđena je iz vazduha u uvodnim špicama serije "Dinastija" i poslužila je kao scenografija u filmu "Džordž iz džungle" iz 1997.

Kuća je izgrađena 1917. za Vilijama Bouersa Borna II, vlasnika rudnika zlata. Ime je izabrao tako što je pročešljao nekoliko slova iz svog ličnog kredoa: "Borite se za pravičan cilj. Volite svog sabrata. Živite dobrim životom." Godine 1975. donirana je Nacionalnom fondu za očuvanje istorije.

Zgrada ima 56 soba, uključujući i sobe za poslugu. Okružena je sa 16 hektara uređenih vrtova, odvojenih živim ogradama i zidovima od cigle. To je popularno mesto za venčanje tehnoloških rukovodilaca Silikonske doline.

Obično je otvorena za posetioce, ali u sredu je veb stranica te vile objavila da će biti zatvorena od 13. do 15. novembra "dok pripremaju sale za praznike".

Lokacija za samit Bajdena i Sija nije otkrivena unapred, jer su zvaničnici radili na izbegavanju demonstracija ili bezbednosnih problema.

Dok su ispitivali moguća mesta, zvaničnici su uzeli u obzir bezbednosna pitanja i koliko zvanica može da primi. Ali bilo je i više površnih faktora - poput izgleda i osećaja mesta, rekao je jedan izvor.

"Svi logistički aranžmani su prilično intenzivni, kao što možete zamisliti", rekao je jedan visoki zvaničnik američke administracije.

(Telegraf.rs)

Video: Island evakuiše grad, jer raste zabrinutost zbog moguće erupcije vulkana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    16. novembar 2023 | 08:08

    NUKLEARNO ORUZJE JE GARANT MIRA!!!

  • SS

    16. novembar 2023 | 07:29

    "Kao i uvek, ne postoji zamena za razgovor licem u lice. .... Kaže Bajden. A to ne važi za sve? To važi samo za one kojih se plašite.

  • Слађана Точиловац Шаљић

    16. novembar 2023 | 00:12

    Веома позитивно. Улива наду.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA