Dok mlade mame uče, o njihovim bebama brine vrtić u istoj školi: Mogu da ih nahrane, imaju pravo i na dremku
Jarezi Alvarado (17) budi se rano kako bi spremila svoj ranac za školu, ali da pripremi i flašice sa mlekom za svoju jednogodišnju ćerku Kamilu, koja se vozi u školskom autobusu sa njom.
"Kada se probudim, moram da joj spremim pelene, maramice, mleko, a najviše odeću jer se uprlja", rekla je tinejdžerka iz Teksasa.
U školskom autobusu postoje sedišta za bebe, koje se voze sa svojim mladim mamama do srednje škole Linkoln Park u hispano naselju sa niskim prihodima, udaljenom samo nekoliko kilometara od granice sa Meksikom.
Škola prima devojčice i devojke od 14 do 22 godine koje su trudne ili su se nedavno porodile. Dok su one na časovima, školski vrtić pazi na njihove bebe. Majke odlaze tamo da ih nahrane kad god je to potrebno.
Znajući da je njena ćerka u blizini i da se dobro staraju o njoj za Alvarado znači puno.
Teksas je jedna od nekoliko konzervativnih država koje su zabranile abortus godinu i po dana nakon što je američki Vrhovni sud preinačio odluku Rou protiv Vejda, presudu koja je pola veka štitila prava američkih žena na abortus.
Taj preokret je učinio brigu o deci sve osetljivijim pitanjem, iako o tome školski zvaničnici ne žele da razgovaraju.
U Teksasu pristup maloletnika kontracepciji zahteva autorizaciju od odraslih, a seksualna edukacija nije obavezna u školama.
Alvarado dobija pomoć od svoje majke, ali neke njene prijateljice se suočavaju sa diskriminacijom u njihovim školama ili odbijanje od članova porodice i žive sa ocem deteta ili drugim rođacima.
Prema američkom Centru za kontrolu bolesti (CDC), stopa nataliteta među adolescentima (od 15 do 19 godina) pala je za tri posto 2022. godine u poređenju sa prethodnom godinom, i niža je 78 odsto nego 1991. godine.
Međutim, u Teksasu je stopa nataliteta među hispano ženama 2.4 puta viša nego kod mladih belkinja, prema podacima iz 2021. godine.
Tinejdžerske trudnoće neće nestati, rekla je Sintija Kardenas, direktorka škole za devojčice u Braunsvilu.
"To je nešto za šta moramo da imamo plan", rekla je ona.
Neadekvatan pristup zdravstvenoj zaštiti i nizak nivo obrazovanja i porodičnih prihoda mogu doprineti visokoj stopi nataliteta među tinejdžerima i mladim ženama, prema CDC-u.
Nekoliko bivših učenica Linkoln Parka vratilo se godinama kasnije kako bi dovele svoje ćerke, koje su sada trudne, u školu.
"Treba da im se govori, da se stalno podsećaju na to da trudnoća nije invaliditet, to je stanje, to je devetomesečno stanje i imate tu priliku da budete uspešni", rekla je Kardenas.
Školski vrtić sada prima 16 beba, što je maksimalni kapacitet, sa nekoliko drugih na listi čekanja.
Bez domaćeg zadatka
Osnovana 1990-ih, škola je jedna od nekoliko te vrste u SAD. Osoblje i nastavnici razumeju da učenici mogu propustiti povremene časove zbog pregleda kod lekara ili nakon loše noći sa bebom.
"Da ova škola ne postoji, moje 53 učenice koje su sada ovde bi na kraju odustale od škole", dodala je Kardenas.
Prema podacima NVO Child Trends, 53 posto adolescentkinja koje su postale majke završile su školu, dok je 90 posto onih koje nisu majke to uradile.
Časovi u školi su na engleskom, ali stanovništvo, koje živi samo nekoliko minuta od meksičke granice, uglavnom je dvojezično.
Učenice koje ostanu kod kuće nakon porođaja posećuju njihovi nastavnici. A škola, koja ima državno finansiranje, ima specijalizovanu medicinsku sestru.
"Ne daju mi domaći zadatak, sve završim u školi i tako provodim više vremena sa ćerkom", rekla je Alvarado.
"Idi na dremku"
Nastavnici se prema učenicima ponašaju sa razumevanjem.
Nastavnica Ana Vilson je rekla kako ponekad vidi učenicu da se muči jer je "beba bila bolesna ili budna cele noći".
"I ja im kažem, znaš šta? Idi na dremku 10 minuta. To je nešto što ne viđate u normalnoj školi", rekla je Vilson.
Mila Luevano (17) kaže da u običnim školama ne bi razumeli vašu situaciju.
"A ovde vas razumeju, ne sude vam, već vam pomažu, komuniciraju sa vama. I razumeju vašu situaciju", rekla je Mila.
Luevano, čiji je san da postane učiteljica, ohrabruje druge mlade žene koje su ostale trudne da ne napuštaju školu.
"Nemojte da odustajete, jer ćete kasnije zažaliti, želite da imate budućnost", rekla je ona.
Alvarado želi da jednog dana postane ginekolog, i kaže da je to što je ostala u školi vredno truda.
"Nemoj da odustaneš jer si potrebna svom detetu. A ta beba je sada tvoj život", poručila je ona.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.