Ovo je Putinova palata u srcu Engleske: Vila sa 50 soba u posedu ruske vlade, na meti lokalaca od početka rata

 
 
 
Čitanje: oko 5 min.
  • 6

Donedavno je postojanje ruske diplomatske "dače" u okolini bilo maltene nepoznato meštanima. Ali, prošlogodišnji protesti usmerili su pažnju na zgradu, izazivajući bezbednosne zabrinutosti

Sa prometnog A268 u srcu Saseksa ništa ne ukazuje na prisustvo raskošne ruske diplomatske vile skrivene iza visokih živih ograda i drveća duž puta.

Ulaz u vilu sa 50 soba "Sikoks hit", koja je izgrađena 1871. za državnika Džordža Gošena, ima jednostavnu, crnu kapiju od kovanog gvožđa sa ogledalom postavljenim u blizini da olakša izlaz saobraćaja na prometni put od sela Flimvel do Houkhersta u Saseksu.

Samo prisustvo bezbednosnih kamera na vrhu ograde govori u prilog značaja ovog zdanja, koje se nalazi na granici istočnog Saseksa i Kenta, prenosi Daily mail.

Međutim, u selu Houkherst postoji stvarna zabrinutost zbog prisustva ove zgrade koja je u vlasništvu ruske vlade od 1946.

Rat u Ukrajini okrenuo je poglede meštana ponovo ka velikoj vili, na kraju dugog, privatnog puta među hektarima prostranog zemljišta.

Decenijama je bila ignorisana ali kad se pročulo da je to produžetak ruske ambasade u Londonu, meštani, ogorčeni zbog invazije, ispisali su sprejom proukrajinske grafite na ulazu zdanja. Nakon toga je književnica i novinarka Rebeka de Santonž postavila ukrajinske zastave ispred ulaza i duž nasipa.

Ona je rekla da se zgrada našla u fokusu veoma stvarnog protivljenja invaziji i izliva emocija.

Donedavno je postojanje ruske diplomatske "dače" u okolini bilo maltene nepoznato meštanima. Ali, prošlogodišnji protesti usmerili su pažnju na zgradu, izazivajući zabrinutost.

Seacox Heat Foto: Google Maps

"Znam za nju već neko vreme i ako pažljivo pogledate možete da vidite više nadzornih kamera i bodljikavu žicu oko tog mesta. Takođe sam videla dugačke, crne "mercedese" kako prolaze kroz prednju kapiju a onda smo imali proteste. Viđali smo ljude iz "Sikoks hita" u Houkhersteu. Povremeno su odlazili u pab", rekla je Lindzi Barou, koja ima cvećaru u selu.

Ona je dodala da je prilično čudno što ruska vlada ima zgradu ovde u srcu Kenta.

Daily mail piše da je vila navodno seoska rezidencija ruskog ambasadora u Londonu Andreja Kelina. Kad se ne koristi za diplomatske funkcije, za nju se brine stariji ruski par.

"Nakon mog protesta posetila su me dva policajca. Mislim da su bili zabrinuti za bezbednost starijeg ruskog para koji se stara za kuću. Sklonili smo naše zastave da pomognemo u smirivanju situacije. Očigledno je protest bio emotivni odgovor na invaziju ali nije bilo u redu dovesti stariji par u bilo kakvu opasnost", rekla je De Santonž.

Blui Pret (93), koji živi u Houkherstu i leteo je sa Komandom bombardera tokom službe za Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (RAF) 1951-53, rekao je da nije znao da su Rusi tako blizu.

"Zaista sam zapanjen. Služio sam na samom početku Hladnog rata pa smo imali zaista stvarne strahove u vezi njih", rekao je on.

Pret je rekao da je leteo na američkim bombarderima B-29 koji su bili bazirani u Britaniji nakon rata i da su ubacivali lažne atomske bombe u avion da zavaraju Ruse.

"Naravno da nismo imali bombu sve do 1956, ali smo tada igrali na blef sa njima. Ne mogu da verujem da Ukrajina nije ispregovarala mir jer u mom umu niko nikad neće da pobedi Ruse. Oni su nepobedivi", rekao je Pret.

Seacox Heat Foto: Google Maps

Međutim, čini se da su neki stanovnici sela nesvesni ruskog prisustva u njihovoj zajednici.

"Nisam imala pojma, to je malo zabrinjavajuće. Nikada nisam videla da se nešto dešava tamo", rekla je Elejn Džordan (79).

Bivši prodavac traktora Robert Njuton (65) živi blizu ruske vile u Herst Grinu za Daily mail je ispričao da je posetio imanje oko šest puta krajem osamdesetih da servisira traktor koji su kućepazitelji koristili za košenje travnjaka.

"Par je tada bio u svojim 40-im godinama. Bili su muž i žena. Ako pogledate sliku (vile), njihove odaje su bile u prizemlju na desnoj strani. Popio sam čaj u vili, pokazali su mi podrume u kojima je bila soba za koju su mi rekli da mi tu ulaz nije dozvoljen. Bili su veoma prijatni", rekao je Njuton.

On je još naveo da su bili "grafiti" na zidovima podruma, koje su ispisala deca diplomata koja su dolazila leti, a da su vani bile dve velike satelitske antene. Tvrdi da je zbog visoke službe svog brata u RAF i poslova sa Rusima MI5 prisluškivao njegov telefon radi zaštite od rizika od ucene.

"Mogu kategorički da vam kažem, moja bivša žena bi ovo podržala. Moji telefoni su bili prisluškivani. Moja žena bi razgovarala sa svojom sestrom i ponekad su mogle da čuju da ih neko sluša. Upitale bi: 'Da li želiš da se priključiš razgovoru?', ispričao je Njuton, dodajući da se "tamo ništa zlokobno nije dešavalo" i da "ne može biti mnogo ljudi u zemlji koji su uradili ono što je on".

Prvi vikont Gošen je imao dugu političku karijeru koja je dostigla vrhunac 1890-ih, kada je služio kao kancelar finansija i prvi lord Admiraliteta.

Njegov sin Džordž, drugi vikont, dao je porodičnu kuću Sovjetskom Savezu 1946. godine, navodno kao poklon nakon što su mu ruski mornari spasli sina tokom Drugog svetskog rata.

Prvobitno je korišćena kao hostel za porodice zaposlenih u trgovinskoj delegaciji. Godine 1952. u Daily mailu je opisana kao "ruski seoski klub".

Rečeno je da je zimi prazna, ali da je leti prepuna žena i dece diplomata. Vikendom bi se muškarci pridružili svojim porodicama. Na zidovima salona su navodno bili portreti sovjetskog diktatora Josifa Staljina i drugih ruskih lidera.

Tokom 1990-ih, dom je bio poznat kao seosko sklonište ruskog ambasadora.

Godine 1999. objavljeno je da su psi Alzašani koji su zaduženi za čuvanje imanja napali lokalne ovce.

Farmer Grejem Braun je tvrdio da su njegovo stado od 55 ovaca napali psi. Jedanaest steonih ovaca je poginulo, a još šest je umrlo kasnije od zadobijenih povreda.

Braun i njegov zet su tvrdili da su uhvatili pse na delu. Ruske diplomate su, međutim, negirale tu tvrdnju.

"Policija je nemoćna da bilo šta uradi zbog diplomatske situacije", rekao je besni Braun.

Portparol ambasade je tada rekao: "Imanje je naše vlasništvo i sve tamo je pokriveno diplomatskim imunitetom prema međunarodnoj konvenciji, tako da da, psi imaju imunitet, ali psi nisu diplomate".

Tokom Hladnog rata, to je bilo jedino mesto van Londona gde su Rusi mogli da idu bez dozvole.

Strani dopisnik BBC-ja Džon Miler jednom je video oficire KGB-a kako pale iseckane tajne dosijee na vatri u bašti.

Nema informacija da je Vladimir Putin ikada posetio ovu vilu.

(Telegraf.rs)

Video: Advokat Marko Janković

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Glupost

    1. novembar 2023 | 10:22

    Zašto je ovo" Putinova vila ",valjda je RUSKA Jesu li naše ambasade bile TADICEVE ,SLOBINE ,VUCICEVE........

  • Alex

    1. novembar 2023 | 12:28

    Koliko samo otetih palata imaju Englezi širom sveta. I dan danas žive od pljačke iz kolonijalnog doba.

  • Buda

    1. novembar 2023 | 11:11

    Ah taj mrski Zapad.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA