Dobitnica Nobelove nagrade za mir je sada u zatvoru: Sve o Iranki (51) koja je simbol borbe za ljudska prava
Narges Mohamadi (51), dobitnica ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, iranska je aktivistkinja i zamenica šefa Centra za branioce ljudskih prava, koji je osnovala nobelovka Širin Ebadi.
Mohamadi je dobila nekoliko zatvorskih kazni od 2011. godine i trenutno se nalazi u ozloglašenom zatvoru Evin u Teheranu zbog "širenja propagande".
Ona je žena čije je ime postalo sinonim za borbu za ljudska prava u Iranu - bitku koja je ovu aktivistkinju koštala gotovo svega.
Mohamadi je veći deo protekle dve decenije provela u zatvoru. Više puta je osuđivana zbog toga što je bila glas onih koji ga nisu imali, zbog svoje nepopustljive kampanje protiv smrtne kazne i samice - koju je morala da trpi nedeljama.
Ona trenutno služi kaznu od 10 godina i 9 meseci, optužena za radnje protiv nacionalne bezbednosti i propagandu protiv države.
Osuđena je i na 154 udarca bičem, za koje grupe za ljudska prava smatraju da do sada nije izrečena, kao i na zabranu putovanja i drugih.
Ali čak ni najmračnije ćelije ozloglašenog zatvora Evin u Teheranu nisu slomile njen moćni glas.
Na audio snimku iz Evina, koji je podeljen za CNN, Mohamadi se čuje kako skandira "žena, život, sloboda" - slogan ustanka izazvanog prošle godine smrću 22-godišnjeg Mahse Amini u pritvoru moralne policije zemlje. Uhapšena je jer navodno nije nosila hidžab kako treba.
Snimak je prekinut kratkom automatizovanom porukom - "Ovo je telefonski poziv iz zatvora Evin" - dok se žene čuje kako pevaju na persijskom jeziku "Bella Ciao", italijansku narodnu pesmu iz 19. veka koja je postala himna otpora fašistima i usvojena je od strane iranskog pokreta za slobodu.
"Ovaj period je bio i ostaje doba najvećih protesta u ovom zatvoru", rekla je Mohamadi za CNN.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kad kaže amerika
I klinton je mirotvorac.
Podelite komentar
teorija zavere
Odem na sajt da viidm ko je bio nominovan za nagradu za mir i piše da je bilo nominovano 259 osoba i 92 organizacije. Ono što je interesanto je da narednih 50 godina ne sme da se objavi ko je bio norminovan i ko ga je nominovao. Zašto? Ako je to zbog bezbednosti nominovanih šta je onda sa bezbednošću pobednika?
Podelite komentar