Severna Koreja počela da isporučuje Rusiji artiljeriju za rat u Ukrajini
Severna Koreja je počela da prebacuje artiljeriju Rusiji jačajući snage predsednika Vladimira Putina u ratu u Ukrajini, rekao je neimenovani američki zvaničnik za CBS Njuz.
On nije naveo da li je transfer deo novog, dugoročnog lanca snabdevanja ili je reč o ograničenoj pošiljci, niti šta Severna Koreja dobija zauzvrat za oružje.
Kim je Putinu tokom sastanka u Rusiji prošlog meseca rekao da može da računa na "punu i bezuslovnu podršku" Severne Koreje za "svetu borbu" Rusije u odbrani njenih bezbednosnih interesa, prenosi američki TV kanal.
Jedan visoki južnokorejski zvaničnik rekao je za Si-Bi-Es njuz da je Seul zabrinut da bi Kim mogao da traži tehnologiju od Rusije za izgradnju podmornica na nuklearni pogon i naprednijih raketa i satelita, pored saradnje na konvencionalnom oružju.
Zvaničnik je upozorio da ako se bilateralne veze Rusije i Severne Koreje prodube do te mere, to bi ojačalo Kimovu sposobnost da ugrozi ne samo bliske azijske saveznike Amerike, Južnu Koreju i Japan, već i ceo svet.
Sa druge strane, kako prenosi CBS, SAD su ukrajinskim snagama predale zalihe municije zaplenjene iz Irana, saopštilo je američko Ministarstvo pravde.
Skladište iranske municije koju su SAD prebacile u Ukrajinu, u međuvremenu, uključuje više od milion metaka kalibra 7,62 mm, koji se koriste u mitraljezima i puškama.
Metke je u decembru 2022. zaplenila američka mornarica sa broda koji je krenuo iz Irana u Jemen, gde Teheran podržava pobunjeničke snage Huti uključene u građanski rat u toj zemlji.
Američka mornarica zaplenila je nekoliko iranskih pošiljki oružja za Jemen, što predstavlja kršenje rezolucije Saveta bezbednosti UN iz 2015. o zabrani prenosa oružja snagama Huti.
Centralna komanda američke vojske potvrdila je da je u ponedeljak prebacila municiju u Ukrajinu.
Uz dodatno američko finansiranje Ukrajine koje je za sada zamrznuto usred rasprave oko budžeta savezne vlade, administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena je iskoristila transfer iranske municije kao rešenje za nastavak podrške Kijevu.
Iran je mesecima snabdevao Rusiju bespilotnim letelicama, nailazeći na osudu Ukrajine, SAD i drugih zapadnih zemalja jer su Moskvi obezbedili jedno od najsmrtonosnijih oružja u ratu.
SAD i njeni saveznici optužili su i Iran i Rusiju da su prekršili još jednu rezoluciju UN koja zabranjuje prenos takvog oružja iz Irana bez odobrenja Saveta bezbednosti.
S obzirom na to da politički zastoj u Vašingtonu ostavlja pod sumnjom buduću američku podršku ratnim naporima, ukrajinski lideri i snage na frontu nastavljaju da iscrpljuju postojeće zalihe ne samo municije za malokalibarsko oružje, već i granata, projektila, vitalno važnih dronova i svega ostalog u borbama na frontu, koje su, kako ocenjuje američki TV kanal, uglavnom postale pat pozicije.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Krusko Medo
Па шта ако су,ви можете силне милијарде да шаљете а Русима несме нико е па сад видите да и њима неко шаље а што је најгоре ви можете само да шкргућете зубима и несмете да зуцнете
Podelite komentar