Saradnja koja je uzdrmala celu nemačku političku scenu: Pucanje "vatrozida", "sklapanje pakta s đavolom"
Nedavno je u nemačkoj saveznoj državi Tiringiji Hrišćansko-demokratska unija (CDU) uz podršku populističko-desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD) i nekoliko drugih stranaka progurala predlog zakona o smanjenju poreza na promet nekretnina. Ne bi to bilo možda ništa čudno da se dogodilo, na primer, u Velikoj Britaniji gde torijevci sklapaju saveze s desno-populističkim UKIP-om i drugim desničarskim strankama.
Ali u Nemačkoj je saradnja desnog centra s krajnjom desnicom bila znak za uzbunu jer je označila pucanje tzv. vatrozida (nem. die Brandmauer), političke strategije koju je prva izričito usvojila upravo konzervativna unija CDU-CSU 2018. godine.
Konzervativci su tada obećali da neće ni po koju cenu sarađivati s krajnjim desničarima iz AfD-a ili dati podršku njihovoj politici na bilo kojem nivou. Tu su strategiju ubrzo prigrlile i druge velike stranke u Nemačkoj s ciljem zaštite demokratije od ekstremnih desničara. Međutim, nedavna izjava čelnika CDU Fridrihom Mercom da se s AfD-om mora sarađivati u opštinama i gradovima gde ta stranka učestvuje u vlasti, podigla je uzbunu na političkoj sceni.
Merc je izjavu brzo povukao, rekavši da CDU neće sarađivati s AfD-om na lokalnom nivou, ali šteta je već bila učinjena. Zastupnici Zelenih su nedavno usvajanje predloga CDU u Tiringiji uz pomoć glasova AfD-a slikovito nazvali "sklapanje pakta s đavolom".
No, znakovi rušenja "vatrozida" pojavljivali su se i pre, čak i među Zelenima. U januaru je u Sarlandu, na primer, zastupnica Zelenih Lisa Beker uspela da ostane na dužnosti zato što je dobila glas AfD-a. U novembru prošle godine su Zeleni u Gradskom veću u Baden-Virtembergu glasali za AfD-ov predlog za povećanje finansiranja pozorišta, prenosi Jutarnji.
Ubrzo se postavilo pitanje šta se tačno smatra razbijanjem "vatrozida". Smatra li se AfD-ova podrška predloga druge stranke saradnjom s ekstremnim desničarima? Da li je podržavanje predloga AfD-a jednako legitimiranju krajnje desnice? Ili je za rušenje vatrozida potrebna izričita koalicija s AfD-om?
Dok se zastupnici međusobno optužuju za saradnju s đavolom, podrška AfD-u neumoljivo raste. Stranka sada vodi u četiri pokrajine: Brandenburgu, Tiringiji, Sarlandu i Meklenburgu-Zapadnoj Pomeraniji. Na nacionalnom nivou AfD ima podršku 22 posto birača.
Najveće stranke sada se suočavaju s dilemom. Sarađivati s AfD-om znači normalizovati stranku za koju mnogi veruju da predstavlja direktnu pretnju nemačkoj demokratiji. Ali, nastavak zabrane saradnje s tom strankom znači gubitak velikog broja birača. AfD iskorišćava zabranu saradnje u svoju korist, pokušavajući se u javnosti prikazati kao autentičan glas "pravih" ljudi koji se protive političkom establišmentu.
Reč je o jeftinom populističkom triku. Ali, mnogi na njega padaju.
"Vatrozid je istorija, a Tiringija je tek početak. Vreme je da odgovorimo na demokratsku volju građana u Nemačkoj", objavila je na društvenim mrežama čelnica AfD-a Alis Vajdel.
Nemački političari takođe su svesni činjenice da je upravo u Tiringiji 1930. godine nacistička stranka prvi put preuzela vlast u koaliciji s konzervativnim strankama. Ako ne žele da se istorija ponovi, nemački političari moraće brzo da pronađu način kako da odgovore na rast podrške krajnjoj desnici.
Uspon desnog populizma i dilema kako reagovati nije samo nemačko pitanje. The Economist primećuje da stranke krajnje desnice sada imaju podršku od oko 20 posto birača u 15 od 27 država članica EU. Poljskom, Mađarskom i Italijom vladaju desničarski populisti, a u Švedskoj, Finskoj i Austriji ekstremni desničari su bili ili su još uvek u vladi. Budući da se ubrzo približavaju i evropski izbori, pitanje je koliko će se okretanje udesno proširiti i na Evropski parlament.
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vukasin
pumpaju desno za svaki slucaj ako zatreba opet neko da ide da gine u rusiji. Desno se uvek koristi za rat. Levo za mir.
Podelite komentar