Pravda stigla posle osam godina: Da je policija reagovala kako je trebalo, ona bi danas bila živa

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Smrt Lamare Bel (25) i Džona Juila (28) predmet je istrage o fatalnoj nesreći (FAI), koja je počela danas u sudu Falkirk Šerifa, Velika Britanija, javlja "Daily Mail".

Par je poginuo nakon što se automobil u kojem su bili izleteo s autoputa M9 u blizini Stirlinga u julu 2015.

Ostali su da leže u svom "reno kliju" tri dana pre nego što su otkriveni, uprkos tome što je policija prethodno obaveštena o incidentu.

Očekuje se da će istraga trajati "nekoliko nedelja".

Narednik Brajan Henri, koji je uglavnom radio u policijskoj kancelariji Dalkeit, dobrovoljno se prijavio za prekovremene smene u kontakt centru Bilston Glen u Midlotijanu u junu 2015, navodi se u istrazi.

Tadašnjoj glavnoj inspektorki Mihaeli Ker je rekao da je prošlo dosta vremena otkako je koristio sistem za upravljanje slučajevima "Storm", ali da je "siguran" uz "brzo osveženje" da će biti kompetentan za taj posao. Dogovoreno je da se on obuči o sistemu upravljanja pozivima i ako Kerova bude bila zadovoljna njegovim učinkom, mogao bi da radi prekovremene smene.

Henri je započeo prekovremene smene 11. juna 2015. i radio je na dan kada je Džon Vilson pozvao policiju Škotske na broj 101 da prijavi nesreću na raskrsnici M9 na istočnoj raskrsnici devet na putu M80.

Istraga je saopštila da je Vilson pozvao 101 u 11.31 u nedelju, 5. jula i prijavio nesreću. Henri je zabeležio detalje u svoju policijsku beležnicu, ali to nije bio tačan sistem beleženja i radilo se o njegovim ličnim beleškama.

Preduzeo je pretragu interneta da vidi da li je incident već prijavljen, ali nije bio.

Smitova je rekla: "Brajan Henri nije kreirao 'Storm' unos ili na drugi način evidentirao poziv. Policijska akcija nije preduzeta."

Istraga je zatim saznala da su porodice gospođice Bel i gospodina Juila prijavile nestanak nakon prve provere u škotskoj policiji da nisu u pritvoru.

Potom je pokrenuta istraga o nestalim osobama, helikopterskom proverom područja gde se telefon Juila poslednji put povezao sa stanicom mobilne telefonije.

Kasnije tokom nedelje, kada su porodice Belove i Juila saznale za njihovu sudbinu, Henri je upitan o nesreći koja je rezultirala njihovom smrću.


Istraga je pokazala da se ne seća da je snimio incident u kompjuterskom sistemu.

Juil i Belova bili su na kampovanju u Loh Ernu sa prijateljima pre svoje smrti.

Na saslušanju u Višem sudu u Edinburgu u septembru 2021., škotska policija je kažnjena sa 100.000 funti nakon što je priznala krivicu za zdravstvene i bezbednosne propuste koji su "materijalno doprineli" smrti Belove.

Tadašnji glavni policajac ser Jan Livingston se "bezrezervno" izvinio.

Dva meseca kasnije, objavljeno je da će porodica Belove dobiti više od milion funti odštete od škotske policije.

U saopštenju objavljenom u to vreme, porodica Belove je rekla da je okončanje građanske tužbe protiv policije kraj "traženja odgovora, priznanja i pravde tokom šest godina".

"Naš bol i gubitak neće prestati samo zato što su pravni postupci završeni, ali postoji barem osećaj mira koji dolazi sa njihovim okončanjem. Ali taj mir je prolazan jer smo na kraju i dalje bez Lamare. Mi smo bez ćerke i sestre i njena deca su bez majke."

Sud je konstatovao da bi Belova verovatno preživela da je spasena na vreme.

Istraga je saopštila da je Belova bila u "značajnom bolu" kada je pronađena u sredu, 8. jula 2015.

Morala je da dobije ketamin i opštu anesteziju zbog povreda. Kasnije je umrla u Univerzitetskoj bolnici Kraljice Elizabete u nedelju, 12. jula.

Juil je proglašen mrtvim na licu mesta.

Bivši šef škotske policije ser Jan Livingston izvinio se porodicama stradalih nakon sudskog postupka.

Slično istrazi u Engleskoj i Velsu, ovo nije krivična istraga i koristi se za utvrđivanje činjenica, a ne za raspodelu krivice.

Njegova svrha uključuje utvrđivanje uzroka smrti, okolnosti u kojima se smrt dogodila i utvrđivanje razumnih mera predostrožnosti da bi se smanjio rizik od budućih smrti u sličnim okolnostima.

(Telegraf.rs)

Video: Čopor pasa gricka izgladnele ajkule u plićaku dok se hrane: Hrabra družina protiv gladnih predatora

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Janko

    18. septembar 2023 | 23:57

    Ne razumem pogunuli su tako sto su 3 dana bili u olupini?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA