Indija pravi istorijski zaokret, promeniće ime jer je englesko: Crvena pločica sa slike izazvala veliku debatu

 ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 7

Kada je indijski premijer Narendra Modi otvorio samit lidera Grupe 20 (G20) u subotu, ispred njega se nalazilo ime države koje je izazvalo interesovanje mnogih.

Na pločici sa imenom zemlje nije pisalo Indija, ime po kojem je njegova zemlja globalno poznata, već Barat, što je sanskrit ili hindi naziv zemlje. To je podstaklo spekulacije da njegova vlada u potpunosti planira da ukine engleski naziv zemlje.

"Premijer Modi koristi naziv Barat za inauguraciono obraćanje u G20", bio je naslov u listu Times of India, jedno od največih medija na engleskom jeziku u zemlji.

"Da li je to pokazatelj novih početaka?" pitao je hindi izdanje ABP News.

I Indija i Barat se zvanično koriste u naciji od 1,4 milijarde ljudi, koja ima više od 20 službenih jezika. Barat je takođe hindi reč za Indiju i koristi se naizmenično - obe se nalaze na indijskim pasošima, na primer.

Ipak, ta jedna reč bila je centar kontroverze ove nedelje, nakon što je na samitu lidera G20 Indija imenovana kao Barat, što je podstaklo politički sukob i javnu debatu o tome kako bi zemlja trebalo da se zove, njenoj istoriji i kolonijalnom nasleđu.

Indijski zvaničnici na događaju G20 takođe su nosili bedževe na kojima je pisalo "zvaničnici Barata".

Samit G20 je prvi za Indiju jer Modi ima za cilj da podigne globalni uticaj Nju Delhija nakon skoro decenije dugog mandata na vlasti u kojoj se pozicionirao kao lider koji namerava da odbaci kolonijalnu prošlost zemlje naglašavajući potrebu da "oslobodimo sebe ropskog razmišljanja".

Indija je bila pod vlašću Velike Britanije oko 200 godina dok 1947. godine nije stekla nezavisnost, a Modi je želeo da se pozicionira kao ometač indijskog kolonijalnog nasleđa, preduzimajući sve potrebne korake kako bi odvratio zemlju od onog što je nazbvao "ostacima britanske vladavine".

Njegova namera takođe uključuje promenu imena i zgrada koje su imenovane kako bi odale počast muslimanskom identitetu Indije, kao i imena njenih nekadašnjih islamskih vođa, Mughala, koji su ostavili neizbrisivo nasleđe na potkontinentu, da bi umesto toga slavili hinduističku većinu u državi.

Neki od njegovih pristalica kažu da je ime po kojem je zemlja najpoznatija u svetu ostatak kolonijalne ere.

Zloupotreba ili neprocenjiv brend?

Ime Indija su drevne zapadne civilizacije izvele iz sanskritske reči za reku Ind - Sindhu - a kasnije ga je prilagodilo Britansko carstvo.

"Reč Indija je zloupotreba koju su nam dali Britanci, dok je reč Barat simbol naše kulture", rekao je Harnat Sing Jadav, političar BJP, za indijsku novinsku agenciju ANI.

Bivša indijska zvezda kriketa Virender Sehvag je pozvao sportske zvaničnike da koriste Barat na majicama igrača tokom Svetskog prvenstva u kriketu za muškarce, koje će se ove godine održati u Indiji.

Ipak, upotreba Barata na pozivima G20 "podigla je obrve" među opozicionim liderima.

"Iako ne postoji ustavna primedba da se Indija nazove Barat, što je jedno od dva zvanična imena zemlje, nadam se da vlada neće biti toliko budalasta da potpuno odbaci Indiju, koja ima neprocenjivu vrednost brenda koja je izgrađena preko vekova“, napisao je Šaši Tarur, bivši diplomata i istaknuti poslanik iz glavne opozicione Kongresne stranke, na društvenim mrežama ranije ove nedelje.

U julu su lideri 26 indijskih opozicionih partija formirali savez poznat kao INDIJA (ili Indijski nacionalni savez za razvoj inkluzije), u pokušaju da svrgnu Modija na sledećim opštim izborima. Neki opozicioni političari rekli su da je vladina upotreba imena Barat odgovor na formiranje saveza INDIJA.

"Kako vladajuća partija može da sruši INDIJU? Zemlja ne pripada političkoj stranci, pripada svim Indijcima. Naš nacionalni identitet nije lično vlasništvo BJP-a koje može da menja na osnovu hirova i mašte", rekao je poslanik stranke Am Admi Raghav Čada, član alijanse, na društvenim mrežama.

Ipak, u intervjuu datom novinskoj agenciji ANI, indijski ministar spoljnih poslova rekao je da je Indija - Barat.

"Tamo je u ustavu. Pozvao bih sve da je pročitaju. Kada kažete Barat", to izaziva "smisao, značenje i konotaciju".

(Telegraf.rs)

Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Qqq

    9. septembar 2023 | 15:41

    Bravoooo breeeee ziveo BRIX

  • Gospodin

    9. septembar 2023 | 15:09

    BRAVOUR 🌤🌤🌤🌷🌷🌷🌷🌷

  • Nebojša

    9. septembar 2023 | 16:43

    Prvo sve kolonijalne zemlje MORAJU da ukinu zakone i JEZIK KOLONOZATORA, pravila pa i ona u voznji, sve NVO, da bi poceli da se stvarno oslobadjaju i budu nezavisni. Nulti korak je proterivanje vojnih i policijskih i svih drugih bezbednosnih efektiva kolonizatora. Za Srbiju to znaci proterivanje NATO iz MO i MUP, MMF, SOROŠA i ostalih stranih NVO.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA