Potop i oluje u Grčkoj, olujna bura u Crnoj Gori, mediteranski uragan na Siciliji: Šta je s klimom?
Do Grčke je stigao hladni front, a istovremeno je došlo i do formiranja ciklona, pa će do četvrtka širom Grčke biti jakih oluja i vrlo obilnih padavina.
Prvi talas grmljavinskih oluja već je zahvatio jutros Grčku. Vrlo obilne padavine i jake oluje bile su najizraženije u centralnim i istočnim predelima, naročito u Tesaliji i u Olimpskoj regiji, ali i na ostrvima u Egejskom moru, uz centrlalnu obalu egejske Grčke.
U nastavku dana padavine i oluje će se intenzivirati.
Došlo je i do zahlađenja, pa su temperature širom Grčke, u Solunu, ali i u letovalištima oko 20°C, a toplije je samo na jugu Grčke, uz temperature od 25 do 30°C.
Vrlo obilne padavine očekuju se do četvrtka. Očekuje se da širom Grčke padne od 50 do 100 litara kiše, što je u mnogim predelima više nego prosek za ceo septembar. Lokalno se očekuje i do 150 litara, a u Tesaliji, u Olimpskoj regiji lokalno i do 300 litara, što je polovina od ukupne godišnje količine padavina.
Širom Grčke biće opasnosti od poplava i bujica, a ponegde mogu biti i razorne. Očekuju se olujni vetrovi, visoki plimni talasi i opasnost i od tornada i morskih pijavica.
Stabilizacija vremena očekuje se tek od četvrtka i petka, a potpuni povratak leta od vikenda, pa će ostatak septembra proteći u znaku sunčanog i toplog vremena.
Inače, ciklon iz Grčke premeštaće se narednih dana preko Jonskog mora. Ovaj ciklon mogao bi da preraste u medikan (medicane - mediteranski uragan), što se u proseku na Mediteranu dogodi jednom do tri puta godišnje, uglavnom krajem leta i tokom jeseni. Ovakve pojave poslednjih godina su sve češće. Imaju nalik pravim uraganima i tropskim ciklonima, zbog jasno izraženog "oka" u centru ciklona, ali su daleko manjih dimenzija i razornih snaga. Ipak, dovoljno su jaki (ekvavilentni uraganima prve kategorije) da nanesu velike štete priobalnim predelima.
Ovaj ciklon svojim centrom premeštaće se narednih dana veoma sporo preko Josnkog mora i uticaće na vreme na istoku i jugoistoku Sicilije gde se očekuju olujni vetrovi, jake grmljavinske oluje i vrlo obilni pljuskovi, pri čemu može pasti preko 150 litara kiše, uz poplave i bujice. Slično se može dogoditi i zapadnom delu Peleponeza i Krita. Ipak, središte ciklona nalaziće se nad otvorenim delom Jonskog mora, uz vetrove od preko 120 km/h, a može da padne i preko 300 litara kiše na jednoj lokaciji.
Prema vikendu ovaj ciklon svojim centrom zaputiće se ka severnoj obali Libije i doneti i tim predelima olujne vetrove, jake grmljavinske oluje, poplave i bujice.
Kada je reč o crnogorskom primorju ne očekuju se padavine i biće uglavnom vedro i toplo vreme. Jutarnja temperatura biće do 22°C, tokom dana od 28 do 32°C. Ipak, zbog veoma velike razlike u vazdušnom pritisku između Jadranskog i Jonskog mora danas i narednih dana duvaće veoma jak, na udare i olujni severoistočni vetar sa udarima i do 100 km/h. Kako je reč o buri, koja duva sa kopna prema moru, vazduh će se spuštanjem sa okolnih vrlo strmih i okolnih planina zagrevati i isušivati vazduh, tako da će bura biti fenskog efekta. I dok će na jugu Crne Gore ostati letnje vreme, na severu će biti pravo jesenje i kišovito, uz temperature tek koji stepen iznad 10-15°C, uz vrlo jak severac.
Zbog olujne bure, preporučuje se ogroman oprez, jer može doći do materijalne štete. Na moru može biti većih talasa i jačih struja, a treba dobro obezbediti i potencijalno opasne predmete kao npr. suncobrane koji mogu pod uticajem bure da odlete i povrede ljude. Jak vetar duvaće sve do četvrtka i to će jedino kvariti osećaj pravom letu, dok će temperatura mora biti uglavnom oko 25°C. Inače, letnje vreme u Crnoj Gori potrajaće tokom većeg dela septembra, a jačeg zahlađenja sa obilnijim padavinama neće biti pre 20. septembra.
Dakle, kao što možemo da vidimo, ove sedmice delovi Mediterana imaće veoma loše vreme, pa treba izbegavati Grčku, Siciliju, delove Španije i Portugalije, ali će zato vreme i više nego idealno biti u Turskoj (ako izuzmemo lokalne grmljavinske oluje i pljuskove u utorak na egejskoj obali), na Kipru i ako izuzmemo buru i na Jadranskoj obali Hrvatske i Crne Gore.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.