Nije samo Prigožin pao u nemilost: Putinovi kritičari otrovani, ubijani ili su skončali misterioznom smrću
Veruje se da je kratka pobuna grupe Vagner protiv ruskog Ministarstva odbrane zapečatila sudbinu Jevgenija Prigožina. Lider Vagnera je bio na spisku putnika aviona koji se srušio u Tverskoj oblasti i pretpostavlja se da je mrtav - dva meseca nakon neuspele pobune za koju se smatralo da slabi poziciju Vladimira Putina.
Iako njegova smrt još uvek nije potvrđena, Prigožin ne bi bio prva osoba koja je pala u nemilost Putinovog režima, a koja je umrla u misterioznim okolnostima.
Ovo su neki od značajnih događaja i misterioznih ili smrti pod sumnjivim okolnostima koje se okružile vladavinu ruskog predsednika.
Aleksandar Litvinjenko (2006)
Litvinjenko je bio nekadašnji agent FSB-a koji je preminuo u novembru 2006, tri nedelje pošto je popio čaj otrovan radioaktivnim polonijumom-210 u londonskom hotelu.
On je navodno popio čaj tokom sastanka sa dvojicom ruskih špijuna u hotelu.
Prema pisanju stranih medija, britanska istraga je utvrdila da su ga otrovali agenti Andrej Lugovoj i Dmitri Kovtun.
Pre nego što je pobegao iz Rusije i dobio britansko državljanstvo, Litvinjenko je optužio Putina za korupciju, kao i za brojna bombardovanja stambenih blokova koji su pomogli početak Drugog čečenskog rata 1999.
Sumnja se da je njegovo ubistvo odobrio lično Putin, ali Rusija oduvek negira umešanost u njegovu smrt.
Ana Politkovskaja (2006)
Novinarka koja je radila za list "Novaya Gazeta" napisala je knjigu "Putinova Rusija" u kojoj je optužila ruskog lidera da je pretvorio zemlju u policijsku državu. Takođe, pričala je o zločinima i zlostavljanjima u Čečeniji.
Ubijena je u liftu u zgradi u kojoj je živela nakon što je dobila nekoliko pretnji smrću. Ona je nosila namirnice u svoj stan u Moskvi 7. oktobra 2006, kada je upucana četiri puta iz blizine.
Petorica muškaraca osuđena su za njeno ubistvo. Sudija je tokom izricanje presude kazao da je očigledno reč o naručenom ubistvu, pošto je napadačima dato 150.000 dolara da izvrše zločin. Ime nalogodavca nikada nije otkriveno.
Putin je demantovao da je Kremlj umešan u ubistvo novinarke, istakavši da njena smrt nanosi više štete vlastima nego njeno pisanje o Rusiji i Čečeniji.
Boris Berezovski (2013)
Tajkun u egzilu je nekada bio lider takozvanih "oligarha" koji je stekao moć tokom vladavine Borisa Jeljcina 1990.
Smatra se da je bio jedan od bitnih faktora Putinovog dolaska na vlast, a čak je u nekoliko navrata putem medija napadao Nemcova. Međutim, prema rečima nekih analitičara, on nije uspeo da ostvari uticaj na Putina u meri u kojoj se nadao.
Njegovo neslaganje sa ruskim predsednikom dovelo je do toga da je potražio azil u Velikoj Britaniji, gde se navodno zakleo da će Putina skloniti sa vlasti. Čak je optužio Kremlj da je organizovao ubistvo nekadašnjeg ruskog obaveštajca i uzbunjivača Aleksandra Litvinjenka.
Berezovski je pronađen mrtav u njegovom domu, zaključan u kupatilu i sa omčom oko vrata. U prvi mah se činilo da je reč o samoubistvu, ali mrtvozornik posle obavljene obdukcije nije mogao da utvrdi tačan uzrok smrti.
Boric Nemcov (2015)
Ruski opozicioni lider upucan je samo nekoliko metara od Kremlja dok je išao kući sa devojkom u februaru 2015.
Ubistvo u Moskvi bilo je najistaknutije političko ubistvo u Rusiji otkako je Putin došao na vlast 1999.
Nemcov (55), bivši zamenik premijera u vladi Borisa Jeljcina, kritikovao je ruskog predsednika u nizu analitičkih izveštaja. Pre smrti radio je na izveštaju o ruskoj ulozi u Ukrajini.
Petorica muškaraca osuđena su zbog ubistva 2017.
Natalija Estemirova (2009)
Estemirova (51), nagrađivani borac za ljudska prava, kidnapovana je u blizini svog doma 15. jula 2009. godine u prestonici Čečenije, Groznom.
Nekoliko sati kasnije njeno telo je pronađeno u šumi, sa ranama od vatrenog oružja u glavi i grudima.
Natalija je sakupljala dokaze o kršenju ljudskih prava u Čečeniji od početka drugog rata 1999. godine. Takođe je radila sa istraživačkom novinarkom Anom Politkovskajom, koja je ubijena 2006.
Do sada nije otkriveno ko ju je ubio, odnosno ko je naručilac.
Pol Klebnikov (2004)
Američki novinar, tadašnji urednik Forbes Russia, ubijen je ispred svoje kancelarije u Moskvi 2004. godine iz vozila u pokretu.
Radio je na razotkrivanju korupcije i kršenja ljudskih prava u Rusiji i objavio je listu najbogatijih ljudi u Rusiji.
Denis Voronenkov (2007)
Bivši ruski političar, glasni kritičar Putina, upucan je i ubijen u Kijevu u martu 2017. godine.
Prethodno pripadnik komunističke frakcije u donjem domu ruskog parlamenta, Voronenkov je pobegao u Ukrajinu 2016. godine i dobio je ukrajinsko državljanstvo.
Tadašnji predsednik Ukrajine Petro Porošenko opisao je njegovo ubistvo kao "čin državnog terorizma" od strane Rusije - optužba koju je Kremlj brzo odbacio.
Smrti tokom rata u Ukrajini
Nekoliko visokih rukovodilaca u industriji nafte i gasa završilo je sumnjivom smrću od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Ravil Maganov, predsednik drugog najvećeg ruskog proizvođača nafte Lukoil, koji je javno kritikovao rat u Ukrajini, umro je u septembru 2022. godine nakon što je navodno pao sa prozora na šestom spratu bolnice u Moskvi.
Njegova smrt usledila je nakon smrti još sedam ruskih energetskih direktora od početka 2022. Među njima je bio i bivši izvršni direktor Lukoila
Aleksandar Subotin, čije je telo otkriveno u podrumu jedne seoske kuće u moskovskoj oblasti.
Preživeli trovanje
Trovanje novičokom ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog i bivšeg dvostrukog špijuna Sergeja Skripalja šokiralo je međunarodnu zajednicu.
Skipalj, bivši obaveštajni zvaničnik, optužen je za špijuniranje za Veliku Britaniju pre nego što je oslobođen tokom razmene špijuna. Pronađen je bez svesti na klupi u rodnom gradu u Solsberiju u martu 2018, zajedno sa svojom ćerkom Julijom. Oboje su otrovani nervnim agensom novičok.
Preživeli su, ali je stanovnik Solsberija Davn Sturdžes umro nakon što je bio izložen bočici sa otrovom.
Dve godine kasnije Navaljni je otrovan sa novičokom, kako su zaključili zapadni stručnjaci. Razboleo se i srušio tokom leta od Tomska u Sibiru za Moskvu.
Jedva je preživeo nakon što je avionom prebačen u Nemačku na lečenje.
Uhapšen je nakon što se vratio u Rusiju u januaru 2021. godine, a ovog meseca ruski sud osudio ga je na dodatnih 19 godina.
Nekoliko godina pre napada novičokom, ukrajinski opozicioni lider Viktor Juščenko, koji se takmičio protiv proruskog kandidata, otrovan je dioksinom.
Oporavio se ali su mu lice i telo bili unakaženi trovanjem i bilo mu je potrebno na desetine operacija.
(Telegraf.rs)
Video: Putin dočekao Si Đinpinga, zbog ovog snimka svet ponovo spekuliše da je bolestan: Procenite sami
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ciganin 1976
NAJVEĆI LIDER, GOSPODIN I ŠMEKER IKADA !!! 💪🏻🙏🏼👑 VLADIMIR VLADIMIROVIČ PUTIN !!! 💙❤️🤍🇷🇸🇷🇺🤍💙❤️
Podelite komentar
DDD
Sve je to normalno . Setite se sta se desilo u Americi sa Epstajnom i posle njegove smrti ,mrtvi strazari iz zatvora i svi potencijalni svedoci , ali se o tome skoro i ne pise .
Podelite komentar
Realno
Sada ispada da ostali to ne rade...
Podelite komentar