Otkriveno zašto je bilo potrebno više od decenije da se uhapsi serijski ubica: Sramotna istraga prepuna sukoba
Deceniju nakon što je otkriće 11 tela u blizini plaže Gilgo izazvalo potragu za jednim od najneuhvatljivijih američkih serijskih ubica, okružno tužilaštvo na Long Ajlendu skrenulo je pažnju na ostarelog bivšeg policajca, piše “The Washingont Post”.
Okružno tužilaštvo okruga Safolk analiziralo je podatke o starim mobilnim telefonima kako bi se vratilo na sve manju listu osumnjičenih koji su živeli u jednom uspavanom kvartu nedaleko od obale - glavni među njima bivši policajac, čiji se inicijali poklapaju s onima na pojasu kojim je vezana jedna od žrtava. Do 2021. među tužiocima je poraslo uzbuđenje da su na ivici konačnog zatvaranja slučaja.
Ali postojao je problem: detektivi su bili na rubu pobune.
Tužioci veruju da su detektivi odbili da poštuju naređenja i sukobili se sa FBI, reklo je više zvaničnika upoznatih sa slučajem. Detektivi su, takođe, smatrali da ih je tadašnji tužilac Tim Sini terao da istraže tragove koje su već odbacili, vršeći pritisak da se slučaj reši pre njegove kandidature za reizbor 2021. Napetost je porasla toliko da je, na Sinijev nagovor, uklonjen dugogodišnji glavni detektiv na tom slučaju.
Svađa nadležnih
Usred svađe zanemarena je deceniju stara izjava svedoka o kamionetu koji je povezan s osumnjičenim, tragom koji je konačno doveo do hapšenja osumnjičenog koji je živeo blokovima dalje od bivšeg policajca: Reksa Hojermana, 59-godišnjeg arhitekte koji je optužen za tri ubistva, a osumnjičen je za još jedno.
Ranije neprijavljeni sukobi između tužilaca i detektiva ilustruju kako su prošle godine disfunkcionalne istrage, otkrio je “The Washington Post” pregledom zapisa i intervjuima s više od 20 pravnih, policijskih i političkih insajdera upoznatih sa slučajem — od kojih su mnogi govorili pod uslovom da ostanu anonimni jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju o slučaju ili su se plašili odmazde. Istragu su ometale političke bitke, duboko ukorenjen lokalni otpor saveznim istražiteljima iz FBI i očigledna apatija prema žrtvama - seksualnim radnicama.
Smena glavnog detektiva dovela do hapšenja
Sini je rekao da je pokušao da ukloni glavnog detektiva, Patrika Portelu, jer je “postalo jasno da nije voljan da efektivno sarađuje”, uključujući i odbijanje da podeli informacije sa FBI, ali da je naišao na “žestok otpor” unutar policije.
Među sadašnjim i bivšim zvaničnicima i istražiteljima u ovom bogatom okrugu na ostrvima od 1,5 miliona stanovnika, koji ima jednu od najplaćenijih policijskih snaga u SAD, početno olakšanje i ushićenje zbog Hojermanovog hapšenja ustupili su mesto upiranju prstom i prebacivanju odgovornosti zbog toga što je bilo potrebno toliko vremena da se privede osumnjičeni.
“Mogli su da uhvate ovog tipa pre deset godina”, rekao je Fil Bojl, bivši senator države Njujork.
Cena izgubljenih godina još nije poznata, ali se zna da je Hojerman nastavio da kontaktira seksualne radnice i ove godine. Zato se istražuje da li je povezan sa drugim nerešenim ubistvima.
Hojermann se izjasnio da nije kriv, a njegov advokat Majkl Braun odbio je da komentariše slučaj.
Izgubljeno vođstvo
Sukobljene politike ometale su istragu od samog početka. Godine 2011, Tomas Spota i Ričard Dormer, tadašnji okružni tužilac i policijski komesar, javno su se prepirali oko toga da li veruju da postoji jedan ili više ubica.
A ključni trag - onaj koji će mnogo kasnije razbiti slučaj - očigledno je pogrešno tumačen.
Prema zahtevu za kauciju koju su tužioci podneli nakon Hojermanovog hapšenja, svedoci su policiji dali detaljan opis čoveka koji je posetio Kostelovu, jednu od četiri žene čija je tela pronašla policija 2010. godine, neposredno pre njenog nestanka. Izveštaji svedoka opisuju ga kao visokog više od 190 centimetara i da vozi “Chevrolet Avalanche”. Telo Kostelove pronađeno je u decembru 2010, a tri istražitelja koji su radili na slučaju u to vreme nisu dali dobro objašnjenje zašto dojava nije proverena.
Džejms Berk je 2012. preuzeo mesto šefa policijske uprave i nasledio slučaj. Berkov gotovo četvorogodišnji mandat, koji se završio sramotno jer je priznao krivicu za napad na zatvorenika i zaveru da to prikrije, doneo je novu disfunkciju u slučaj.
Otkriveno je i da je imao nedozvoljeni seksualni odnos sa prestupnicom u svojoj stanici koja je ranije osuđena za zločine uključujući prostituciju. Priznao je vezu, ali je tvrdio da nije znao za dugu kriminalnu istoriju žene. Otkrivene su i njegove interakcije s najmanje još jednom seksualnom radnicom u njegovoj stanici koja je rekla da ju je odveo u motel. Ali ona je rekla da je Berk samo pio pivo dok je spavala.
Zabranjena saradnja sa FBI
Istrage serijskih ubica obično pomažu savezne vlasti. Ali Berk i Spota su umesto toga zadržavali FBI, prema Siniju, koji je rekao da je pregledao izveštaj u predmetu u kojem detektivi navode da im je zabranjeno da dele informacije sa Jedinicom za analizu ponašanja FBI, poznatom po profilisanju serijskih ubica. Spota je to negirao.
Prema zahtevu za kauciju, četiri žene za čije ubistvo je optužen ili osumnjičen Hojermann bile su u kontaktu s njim koristeći neregistrovani telefon. Godine 2011, pre nego što je Berk postao šef, savezni agent je započeo analizu tih telefona. U izveštaju, završenom 2012, sugerisano je da je ubica živeo u parku Masapekua i da je putovao do centra Menhetna.
Međutim, lokalne vlasti tada nisu uspele da suze broj osumnjičenih jer nisu proverili tornjeve mobilne telefonije.
Sukob policije i tužioca
Sini, tada 35-godišnji bivši savezni tužilac, imenovan je za komesara policije krajem 2015. Dve godine kasnije, izabran je za okružnog tužioca nakon što je protiv Spota podignuta optužnica. Usledilo je još unutrašnjih sukoba.
Sini je pokušao da ponovo uključi FBI u slučaj. Do 2021. smanjili su broj kuća u kojima je ubica možda živeo sa oko 1.250 na 200. Osnovna provera tih stanovnika stvorila je listu mogućih osumnjičenih.
Portela je istragu preuzeo 2015, kada je prethodni glavni detektiv otišao u penziju, a Sini postao komesar. Predvođeni Portelom, detektivi su se sukobili sa Sinijem i Hauardom Masterom, bivšim federalnim tužiocem koga je Sini postavio da vodi slučaj.
Bivši službenici za sprovođenje zakona koji su bili u vezi sa Sinijem rekli su da detektivi za ubistva nisu obavili osnovne radnje kako bi smanjili broj osumnjičenih.
Sujetni detektivi
Detektivi nisu lepo reagovali kada im je govoreno kako da istražuju, rekao je drugi bivši službenik za sprovođenje zakona. “Njihova filozofija je bila da oni istražuju, a tužilaštvo krivično goni, i želeli su da tako i ostane.”
Više izvora za sprovođenje zakona je reklo da je jedna od nesuglasica nastala oko bivšeg policajca u parku Masapekva, za koga su rekli da ga tužilaštvo smatra glavnim osumnjičenim, iako su detektivi bili uvereni da nije.
Sini je rekao da su njegovi pokušaji da ukloni Portelu došli do vrhunca 2021. godine, kada ga je policija u Safolku obavestila da FBI “neće više ulagati svoje resurse ako Portela ostane uključen”. Portela je potom smenjen.
Dugo očekivano hapšenje
Do Hojermanovog hapšenja došlo je nakon što je Tirni preuzeo dužnost prošle godine. On je odredio radnu grupu iz četiri agencije za sprovođenje zakona, koja je izvršila “sveobuhvatan pregled svakog dokaza i informacija u istrazi”. Tada su pronađeni detalji o automobilu. U narednih 16 meseci usledila je tajna istraga, a onda je Hojerman uhapšen.
Ima još dosta posla koji treba da se uradi: četvrto ubistvo na Gilgo Biču, za koje je Hojerman osumnjičen, ali još nije optužen, kao i istraga još šest nerešenih ubistava koja možda nisu povezana sa Hojermanom.
Ali na Long Ajlendu, prebacivanje krivice je izbilo zbog prošlih odlaganja slučaja - dok najviši zvaničnici okruga nastavljaju da se sukobljavaju.
(Telegraf.rs)
Video: Policija pretražuje dvorište serijskog ubice kako bi pronašli žrtve
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
" duboko ukorenjen lokalni otpor saveznim istražiteljima iz FBI" - БЛИЖИ се грађански рат тамо, НАЈЗАД. И то изгледа брже него у енглескиим проценама (од прошле године) - можда ближе садашњим кинеским проценама.
Podelite komentar