Poludeli smo od paklenih temperatura, ali biće još gore: Može li veoma reflektujuća bela boja da spasi svet?
Biće potrebne hiljade godina da gasovi staklene bašte koje smo već emitovali izađu iz atmosfere, ima li nam spasa?
Tokom ove sedmice se čitava Srbija, kao i mnoge druge zemlje širom sveta, krčkala na paklenim temperaturama. Požari su buknuli u Grčkoj, Turskoj, Španiji... Sve govori da više nema nazad i da će godine pred nama biti sve vrelije.
Više "hlađenja" nema, da bismo stabilizovali globalne temperature trebalo bi da zamenimo energetsku osnovu industrije. Priča se da bi trebalo izgraditi što više vetroelektrana i solarnih farmi, povezati kontinente sa visokonaponskim dalekovodima, zameniti sve motore sa unutrašnjim sagorevanjem baterijama, dekarbonizovati tešku industriju i povećati energetsku efikasnost naših zgrada...
Međutim, rađa se ideja o nekom drugom, čini se, mnogo lakšem rešenju - da prospemo 139 milijardi galona ekstremno bele farbe na oko 2 procenta Zemljine površine. Zvuči čudno? Objasnićemo o čemu se radi.
Njujork tajms je nedavno izvestio o izuzetnom podvigu "pigmentnog inženjeringa" Ksiulina Ruana.
Ruan, koji je istraživač Univerziteta Purdue, proveo je godine pokušavajući da razvije maksimalno reflektujuću vrstu bele boje, onu koja bi mogla da odbije više od 95 procenata sunčevih zraka od bilo koje površine, a zatim da se vrati u duboki svemir, hladeći planetu u tom procesu. Sada, Ruanov tim je dizajnirao nijansu koja odražava 98 posto sunčeve svetlosti.
Ukoliko se prekrije zgradu Ruanovom belom bojom, trebalo bi da to učini njenu površinu osam stepeni hladnijom od temperature vazduha danju, a 19 stepeni noću. Takva boja bi na taj način omogućila toj zgradi da koristi i do 40 odsto manje klimatizacije za postizanje iste unutrašnje temperature.
Ono što više privlačni pažnju od lokalnih efekata jesu potencijalni globalni efekti ove boje. Supstanca preusmerava toliko svetlosti i toplote nazad u svemir da bi, prema jednom proračunu, mogla da nadoknadi uticaj tekućih emisija ugljenika ako bismo je nekako prelili na 1 do 2 procenta cele planete.
Naravno, to nije baš praktičan predlog. Pre svega 71 odsto Zemljine površine čini voda. To bi značilo da bi trebalo prekriti zemlju veličine SAD ovom ultra belom farbom, kako bi se sprečilo da planeta apsorbuje više toplote nego što emituje i tako doći do stabilizacije temperature na globalnom nivou.
I, kako navodi New York Times, ne bi trebalo koncentrisati takvu boju u jednoj oblasti, jer bi to imalo ozbiljne implikacije na regionalnu klimu. Umesto toga, trebalo bi prekriti ogromna prostranstva ovom belom bojom na strateškim lokacijama širom planete.
Čak i kada bi čovečanstvo moglo da izvrši takav donkihotovski plan, to ipak ne bi uklonilo potrebu za dekarbonizacijom. Na kraju krajeva, boja erodira. Oslanjanje isključivo na reflektovanu sunčevu svetlost da bi se kompenzovao efekat staklene bašte bilo bi opasno.
Ipak, Ruanov pronalazak skreće pažnju na činjenicu da čovečanstvo ima kapacitet da, ne samo da ublaži buduće zagrevanje, već i da zapravo smanji globalne temperature pomoću inženjerskih dostignuća. Svesno manipulisanje refleksivnošću Zemljine površine i atmosfere, ili alkalnošću njenih okeana, rizični su poduhvati. Ali oni su, gotovo sigurno, manje opasni od tolerisanja zagrevanja na više od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa. U svakom slučaju, jednostavno ne postoji način da se poboljšaju klimatski uslovi, možda samo da se ograniči njihova degradacija, bez nekog oblika geoinženjeringa.
Ruanova bela boja može igrati ulogu u smanjenju temperatura, kao i tehnike za smanjenje kiselosti okeana i povećanje njegove apsorpcije CO2. Na kraju, moguće je da ćemo razviti ekonomski isplativa sredstva za isisavanje ugljenika iz atmosfere i zakopavanje u Zemlju. Trenutno, međutim, postoji samo jedno logistički i ekonomski održivo sredstvo za projektovanje hladnije planete - ubrizgavanje aerosola koji reflektuju sunčevu svetlost u stratosferu, takođe poznato kao upravljanje sunčevim zračenjem.
U okviru klimatskog pokreta, postoje najmanje dve primedbe na izdvajanje značajnih sredstava za istraživanje i razvoj geoinženjeringa. Jedna je da geoinženjering predstavlja moralni opasan poduhvat: ako bi ljudi bukvalno shvatili prva dva pasusa ovog članka i zaključili da možemo nastaviti sa sagorevanjem fosilnih goriva u budućnosti, sve dok pumpamo aerosole u atmosferu, kreč u okeane i belu farbu preko svakog dela asfalta, tada bi se izgubio politički podsticaj za dekarbonizaciju.
Čovečanstvo bi tada kockalo svoj dugoročni opstanak na zbirku pseudo-popravki koje rade samo privremeno i predstavljaće veće rizike što se više moramo oslanjati na njih.
Druga je da je geoinženjering uopšte - a posebno upravljanje sunčevim zračenjem - hubristički poduhvat.
Svaki pokušaj nametanja naše volje nad sistemima tako nerazumljivim kao što je troposfera može dovesti samo do propasti.
Popraviti sirovu materiju u našoj nižoj atmosferi upumpavanjem drugačije vrste sirove materije u stratosferu značilo bi rizikovati da zemlja podivlja na načine koje ne možemo zamisliti. Na kraju krajeva, Zemljini samoorganizovani, složeni, prilagodljivi sistemi poseduju nastajuća svojstva koja se jednostavno ne mogu predvideti, govorila je Naomi Klajn, kanadska novinarka, pisac i antikorporativna aktivistkinja.
Njene brige nisu bezrazložne, ali su ipak neubedljive.
Zelena tranzicija odvija se katastrofalno sporim tempom. Ali je u toku... Sve najmoćnije vlade sveta uložile su značajna, iako možda neadekvatna sredstva u dekarbonizaciju. Proizvođači automobila planiraju budućnost bez motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Obnovljiva energija postaje troškovno konkurentna fosilnim gorivima. Veliki deo svetske ekonomske elite bukvalno ulaže u budućnost sa niskim sadržajem ugljenika. Ipak, nismo na putu da ukinemo fosilna goriva brzinom koja je neophodna za postizanje ciljeva Međuvladinog panela o klimatskim promenama (IPCC).
Ali put najmanjeg otpora više nije neograničeno produženje ekonomije ugljenika. Rizika je da će povećanje javnih ulaganja u istraživanje i razvoj tehnika geoinženjeringa dovesti do toga da svet napusti dekarbonizaciju.
Nema sumnje da solarni geoinženjering predstavlja rizik i to značajan. Dodavanje aerosola u atmosferu moglo bi da pogorša zagađenje vazduha i ošteti ozonski omotač. To bi takođe imalo različite uticaje na različite regione sveta. Koncentrišite čestice aerosola u određenom delu stratosfere i jednu naciju možete učiniti poljoprivredno plodnijom, a drugu ranjivijom na sušu. Geopolitičke implikacije upravljanja sunčevim zračenjem bi se stoga mogle pokazati eksplozivnim, piše Intelligencer.
Ipak, rizici manipulisanja stratosferom moraju se odmeriti u odnosu na rizike nečinjenja.
Hlađenje Zemlje pumpanjem aerosola u atmosferu zapravo ne bi bio novi poduhvat za čovečanstvo. Nenamerno upravo to radimo više od jednog veka. Elektrane na ugalj, automobili na dizel gorivo i teretni brodovi emituju ogromne količine sumpor-dioksida i drugih aerosola koji mogu izazvati astmu i rak kada dođu u ljudska pluća. Ali ti isti zagađivači takođe uzrokuju smanjenje temperature kada dođu u atmosferu reflektujući sunčevu svetlost nazad u svemir. Prema procenama IPCC-a, veštački aerosoli hlade planetu za čak 0,8 stepeni Celzijusa.
Ova realnost komplikuje napore da se ograniči globalno zagrevanje. Na kraju krajeva, dekarbonizacija zahteva zatvaranje elektrana na ugalj, uklanjanje dizel kamiona sa puta i smanjenje emisija iz teretnih brodova, aviona i drugih industrijskih sektora.
Pa ipak, što više eliminišemo takve izvore zagađenja vazduha, to će manje aerosola biti u atmosferi. To je zato što, za razliku od ugljenika, sumpor-dioksid ima tendenciju da ispadne iz stratosfere u roku od dve godine od njegove emisije. Stoga, ako prestanemo da pumpamo više aerosolnih zagađivača u atmosferu, sumpor koji je sve ovo vreme ublažavao globalno zagrevanje brzo će nestati, a temperature će porasti za skoro jedan stepen.
Naravno, do potpunog prestanka aerosolnog zagađenja neće doći. Ali čak i skromno povećanje globalnih temperatura, kao rezultat izgubljenih aerosola, moglo bi da ograniči zagrevanje na 1,5 ili čak dva stepena Celzijusa gotovo nemogućim.
Dakle, namerno ubrizgavanje sumpor-dioksida u stratosferu je sasvim uverljivo preduslov za održavanje budućeg zagrevanja u granicama podnošljivih, barem dok se globalna dekarbonizacija ne postigne u potpunosti.
Pompezna obećanja solarnog geoinženjeringa, međutim, nije da mogu samo da spreče iznenadni skok globalnih temperatura, već da zapravo mogu da dovedu do smanjenja takvih temperatura. Dejvid Kit, profesor primenjene fizike na Harvardu, procenjuje da bi ubrizgavanje 2 miliona tona sumpora godišnje u stratosferu moglo da odbije dovoljno sunčeve svetlosti da ohladi planetu za jedan stepen. Što će reći, moglo bi da vrati globalne temperature na njihov preindustrijski nivo. To je nešto što čak i brza i totalna dekarbonizacija ne bi mogla da postigne.
Biće potrebne hiljade godina da gasovi staklene bašte koje smo već emitovali izađu iz atmosfere. Čovečanstvo je trenutno spremno da uveliko premaši IPCC-ov target od 1,5 stepeni Celzijusa za zagrevanje.
Čak i da smo nekim čudom postigli taj cilj, ekološke posledice čak i tolikog zagrevanja bi i dalje bile razorne za veliki deo čovečanstva. Malo više od jednog stepena zagrevanja već uzrokuje više od 100.000 smrtnih slučajeva od izloženosti toploti svake godine, izaziva češće suše u nekim regionima i poplave u drugim, povećava intenzitet i učestalost elementarnih nepogoda preteći uništenjem mnogih malih zajednica. Štaviše, ne znamo tačno koja će količina zagrevanja biti dovoljna da pokrene povratne petlje koje ubrzavaju dalje zagrevanje i uništavanje životne sredine.
Nepotrebno je reći da klimatske promene koje čine vodu i poljoprivredno održivo zemljište oskudnijim u nekim regionima mogu povećati geopolitički sukob. A takve promene će takođe promeniti složene ekologije na načine koje ne možemo u potpunosti da predvidimo. Stoga, odbijanje smanjenja globalnih temperatura putem geoinženjeringa povlači mnoge od istih rizika kao i ubrizgavanje aerosola u nebo.
Ključno pitanje je kako uporediti ove rizike. Da biste odgovorili na to sa dovoljno argumenata biće potrebno više istraživanja. Ali, postojeća literatura sugeriše da bi koristi od smanjenja globalnih temperatura za jedan stepen bile veće od troškova. Prema istraživačima sa Harvarda, svako posledično povećanje smrtnih slučajeva od zagađenja vazduha zbog dodavanja sumpora bilo bi 10 do 100 puta manje od rezultirajućeg smanjenja smrtnih slučajeva od ekstremne vrućine.
Ono što je najvažnije, jedno od glavnih ograničenja upravljanja solarnim zračenjem - činjenica da se mora neprestano ponavljati da bi se održali njegovi efekti - takođe ublažava rizik od pokušaja. Odnosno, ako utvrdimo da su posledice namernog solarnog geoinženjeringa nepovoljne, sumpor koji smo dodali atmosfera će raspršiti za dve godine.
Briga za jednakost i socijalnu pravdu takođe ide u korist geoinženjeringa. Na Zapadu postoji tendencija da se solarni inženjering vidi kao poslednje sredstvo, za kojim bi trebalo da posegnemo tek kada zagrevanje dostigne nepodnošljiv nivo. Ali u ne maloj meri, katastrofalne klimatske promene su već ovde, samo su neravnomerno raspoređene. Za ljude koji se nalaze u najtoplijim i najsušnijim regionima na svetu, ili u najsiromašnijim delovima, 1,5 stepena zagrevanja biće dovoljno da radikalno pogorša uslove života, ako ne i da ih pošalje u izgnanstvo.
Oni koji su najranjiviji na klimatske promene su, generalno, oni koji su najmanje odgovorni za njih. Siromašne nacije emituju daleko manje ugljenika od bogatih, a takođe su daleko manje u stanju da izoluju svoje građane od posledica klimatskih promena. Kombinujte ovu činjenicu sa realnošću da su ekvatorijalni regioni nesrazmerno siromašni, i jasno je da će pristanak na 1,5 stepena zagrevanja nametnuti neproporcionalne troškove najnesrećnijim i najbezgrešnijim populacijama na svetu.
Zato, ako želimo da damo prioritet interesima najugroženijih, moramo smatrati uzdržavanje od geoinženjeringa izuzetno opasnim.
Ovo bi zauzvrat trebalo da nas navede da tolerišemo značajan stepen rizika kako bismo smanjili globalne temperature. Zaista, poboljšanjem blagostanja nesrazmerno siromašnih, ali vrelih delova planete, uz malu štetu (neproporcionalno bogatih) hladnih delova, solarni geoinženjering ima potencijal da u velikoj meri ublaži globalnu nejednakost. Jedan pokušaj da se modelira ovaj uticaj otkrio je da bi to moglo da smanji ekonomsku nejednakost za 25 procenata na globalnom nivou, otprilike slično kompresiji prihoda postignutoj u SAD tokom četiri decenije nakon New Deal-a.
Ovo ne znači da bi, recimo, Džo Bajden sutra trebalo da pošalje flotu aviona koji izbacuju sumpor u stratosferu. Prvo, potrebne su nam bolje informacije o tome kako da optimizujemo takav program. Moramo da znamo koji će aerosoli najefikasnije reflektovati sunčevu svetlost i uz najmanju moguću cenu za kvalitet vazduha.
Takođe, moramo da razumemo kako da rasporedimo aerosole na način koji će promeniti vremenske obrasce na minimalno ometajući i nepravedan način. Naročito, postoji razlog zašto se misli da bi takva raspodela bila moguća. Jedna rana studija identifikovala je strategiju primene koja bi se činila da sve regione sveta približi njihovim predindustrijskim nivoima padavina i temperatura. U svakom slučaju, istraživački centar za solarni inženjering SilverLining procenjuje da bi godišnja investicija od 2,6 milijardi dolara u istraživanje solarnog inženjeringa bila dovoljna da obezbedi pouzdane odgovore na relevantna pitanja.
Jednom kada steknemo adekvatan uvid u to, trebalo bi da budemo u mogućnosti da sprovedemo politiku upravljanja sunčevim zračenjem sa malim poteškoćama. Ovo je jedinstvena vrlina ubrizgavanja aerosola, u odnosu na pokušaj da se 2 procenta Zemljine površine oboji belom bojom ili neka druga ideja za hlađenje sveta.
Prema Kitu, da bismo smanjili globalne temperature za jedan Celzijusov stepen pomoću solarnog geoinženjeringa, trebalo bi samo da pošaljemo otprilike 100 aviona na velikim visinama u stratosferu i nateramo ih da ispuste nešto manje od 2 miliona tona sumpora. Da biste imali jasniju sliku, mi trenutno nenamerno proizvodimo otprilike 40 miliona tona sumpora sagorevanjem fosilnih goriva svake godine.
Procene su da će se godišnji trošak takvog poduhvata verovatno meriti u desetinama milijardi. To nije ništa. Ali to je takođe mali deo budžeta Pentagona.
U idealnom slučaju, shema solarnog geoinženjeringa bi bila formulisana kroz multilateralne globalne institucije i obezbedila bi doprinos i podršku svih svetskih nacija. Bez obzira na to, jedna od vrlina politike je to što ona američkoj vladi pruža polugu za privremeno zaustavljanje (ili preokretanje) globalnog zagrevanja, bez obzira na to šta druge nacije rade.
Na kraju, putanja budućih emisija će prvenstveno biti određena odlukama donetim u Kini, Indiji i drugim industrijalizovanim zemljama, koje će biti odgovorne za lavovski udeo CO2 koji se emituje u ovom veku.
Dekarbonizacija u tim nacijama je preduslov za postizanje klimatske stabilnosti. Ali ako Kina postupno ukine fosilna goriva sporijim tempom od obećanog, solarni geoinženjering omogućava SAD, ili bilo kojoj drugoj dovoljno bogatoj i tehnološki naprednoj naciji, da sama kupuje svetu više vremena.
Geoinženjering je dopuna dekarbonizaciji, a ne zamena za nju. Nastaviti sa zasićenjem atmosfere gasovima sa efektom staklene bašte, istovremeno pokušavajući da se neutrališe uticaj temperature putem aerosola, bilo bi suludo. Takav način delovanja bi ostavio svet ranjivim na nagli porast globalnih temperatura ako čovečanstvo ikada ne uspe da dopuni aerosole u stratosferi na vreme. Dalje, što više sumpor-dioksida treba da ispumpamo u vazduh, to su potencijalni neželjeni efekti opasniji.
Ali, ako želimo da preokrenemo klimatske promene koje smo već iskusili i zaštitimo ranjivo stanovništvo od posledica naših istorijskih emisija ugljenika, onda ne postoji alternativa zatiranju sunca. Ili bar ne dok ne provalimo kako da jednu Ameriku obojimo u belo.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
Да би уплашила јавност да се придржава зелене агенде, глобалистичка елита гура наратив да се температуре повећавају сваке године.
Podelite komentar
Sibin
Da li ima spasa, ima ako se obese satanisti koji unistavaju planetu!!!!!!
Podelite komentar