Raste rizik od nuklearne katastrofe u Zaporožju: Stanovnici se spremaju za najgori scenario

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Ljudi koji žive u blizini nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini pripremaju se za najgori scenario nakon što je prošlog meseca srušena kritična brana hidroelektrane Kahovka, zbog čega je ugroženo snabdevanje vodom potrebno za hlađenje nuklearnih reaktora elektrane.

Nadija Hez, medicinska sestra koja živi u oblasti koja je dovoljno blizu elektrane da izdrži teret svih potencijalnih nuklearnih ispadanja, rekla je za "New York Times" da drži tablete joda pri ruci, te da je pripremila stari podrum da se sakrije sa svojim mužem i sinom na period od godinu dana, ako se dogodi katastrofa.

"Prestrašena sam", rekla je Olena Pareniuk, ukrajinski bioradiolog iz Kijeva.

U oktobru je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio da su ruske snage, koje su zauzele ključni deo infrastrukture, minirale branu, preneo je "Insider". Međunarodna istražna grupa saopštila je nakon eksplozije da je "velika verovatnoća" da ruske snage stoje iza napada.

Zelenski je rekao da bi gubitak brane mogao da poplavi ogromnu oblast i da liši jug Ukrajine snabdevanja vodom. To se i dogodilo, pošto su poginule najmanje 52 osobe, preneo je Rojters, koji javlja da bi gubitak brane mogao da ugrozi i Zaporošku nuklearnu elektranu, koja za hlađenje koristi iz rezervoara u obližnjoj Kahovki.

Sada će se možda i ostvariti strašnija predviđanja ukrajinskog lidera. Iako reaktori elektrane u Zaporožju trenutno imaju nekoliko meseci vode iz postojećeg rezervoara za hlađenje, prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju UN-a, ključno je za bezbednost elektrane da se pronađe novi izvor vode.

Prema IAEA, samo jedan od šest reaktora u elektrani ostaje vreo. Ostali su u stanju hladnog isključenja, što smanjuje rizik od topljenja usled gubitka hlađenja. Međutim, visina nivoa vode u rezervoarima za hlađenje opada do jedan centimetar dnevno zbog korišćenja i isparavanja, navodi se u saopštenju IAEA od petka.

Iako sistem za odvodnjavanje trenutno dopunjuje vodu, smanjujući stopu opadanja nivoa, agencija hitno traži rešenja za novi način za hlađenje.

Predstavnici Međunarodne agencije za atomsku energiju UN nisu odmah odgovorili na zahtev "Insider"-a za komentar.

Bezbednost elektrane u Zaporožju — najveće nuklearne elektrane u Evropi — bila je od najveće brige od početka ruske invazije na Ukrajinu, a ruski lider Vladimir Putin je rano ciljao na nju.

Kao odgovor, generalni direktor IAEA Rafael Marijano Grosi u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija uspostavio je pet osnovnih principa za zaštitu elektrane. Principi kažu da ne bi trebalo da bude napada iz ili prema elektrani i da se ona ne bi trebalo da bude korištena kao skladište ili baza za teško naoružanje poput raketnih bacača, artiljerijskih sistema i municije i tenkova.

Međutim, nedavno je IAEA primila izveštaje o minama postavljenim oko nuklearne elektrane Zaporožje, što predstavlja kršenje principa UN i značajan rizik po bezbednost nuklearnih reaktora.

"Potreban nam je pun pristup da bismo mogli da potvrdimo da pet principa nije prekršeno, i nastavićemo da zahtevamo neophodan pristup svim onim oblastima koje su ključne za nuklearnu bezbednost i bezbednost kako bismo mogli da ispunimo ovaj mandat, uključujući da elektrana ne bi trebalo da se koristi kao skladište ili baza za teško oružje i municiju", rekao je Grosi u saopštenju IAEA od petka, dodajući da istražni tim agencije koji nadgleda lokaciju nije prijavio nikakvo granatiranje ili eksplozije tokom protekle nedelje i da prisustvo ruske vojske izgleda nepromenjeno.

On je dodao: "Pojačavamo sopstveno prisustvo u elektrani kako bismo pratili poštovanje ovih principa koji su od najveće važnosti za zaštitu elektrane i sprečavanje velike nuklearne nesreće tokom rata."

(Telegraf.rs)

Video: Rupe na krovovima, okolo dim: Satelitski snimci otkrivaju kako izgleda nuklearna elektrana Zaporožje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Carica Sveta

    4. jul 2023 | 08:35

    Sve smo bliže nuklearnoj katastrofi na teritoriji Ukrajine. I ni sama ne znam kako to da se spreči.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA