Kako je Lukašenko postao ključni čovek u pregovorima sa Prigožinom?
Pre tri godine ruski predsednik Vladimir Putin stao je uz beloruskog kolegu Aleksandra Lukašenka u kritičnom trenutku. Lukašenku je pružio podršku dok su Belorusijom besneli protesti.
Sada je, deluje, beloruski predsednik "uzvratio" uslugu Putinu, ako je verovati onome što Kremlj i kabinet Lukašenka serviraju javnosti.
Naime, juče se u Rusiji odigravala prava drama pošto su trupe odane šefu grupe Vagner Jevgeniju Prigožinu krenule prema Moskvi. U jednom trenutku pojavila se informacija da se Putin čuo sa Lukašenkom i obavestio ga o situaciji u Rusiji, a potom, u večernjim satima Prigožin je rekao da je razgovarao sa Lukašenkom i da je doneo odluku da povuče trupe kako bi se izbeglo dalje krvoproliće.
U tom trenutku njegovi borci bili su na oko 200 kilometara od Moskve.
Kako je saopštila pres-služba beloruskog predsednika, odluka je usledila nakon neočekivane intervencije samog Lukašenka. Navodni dogovor s Prigožinom navodno je doveo do toga da šef Vagnera ode u Belorusiju. Krivični postupak protiv šefa plaćenika bi bio odbačen, a Vagnerovi borci bi bili spojeni u formalne vojne strukture potpisivanjem ugovora sa ruskim ministarstvom odbrane.
Ali to je sve što svet zna o pregovorima. I dalje nije poznato gde je sada Prigožin, a nije se ni oglasio da prokomentariše navodni sporazum. S druge strane, o sporazumu samo pričaju Kremlj i Belorusije, ističući o Lukašenkovo posredovanje.
"Verovatno ćete me pitati – zašto Lukašenko? Činjenica je da Aleksandar Grigorijevič Lukašenko poznaje Prigožina lično dugo, oko 20 godina. I to je bio njegov lični predlog, koji je dogovoren sa predsednikom Putinom. Zahvalni smo predsedniku Belorusije na ovim naporima", izjavio je u subotu portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Peskov je naveo da je upravo Lukašenko zaslužan da se "kriza reši bez daljih gubitaka i daljeg podizanja tenzija".
Ipak, očigledno posredovanje Lukašenka postavlja više pitanja nego što daje odgovora.
Za početak, Lukašenko se jasno vidi kao mlađi partner u odnosima sa Putinom i Belorusija zavisi od Rusije za pomoć. Na vrhuncu Lukašenkove konfrontacije sa demonstrantima, Putin je dao zajam od 1,5 milijardi dolara, a Belorusija je bila odskočna daska za ruske vojne operacije u Ukrajini - nešto što je Lukašenka dalje izolovalo od Zapada i pokrenulo nove ekonomske sankcije zemlji, piše CNN.
Zato se svi sa pravom pitaju kakvu je korist sada imao Lukašenko?
Teško je zamisliti Prigožina kako srećno okopava krompir zajedno sa beloruskim liderom, bivšim šefom kolektivne farme, piše američki medij. I zašto Putin, koji je do ovog vikenda bio pouzdani arbitar u elitnim sporovima u Rusiji, nije mogao sam da sklopi taj dogovor? Delegiranje Lukašenka za rešavanje krize dodatno šteti Putinovom imidžu kao odlučnom čoveku u akciji, zaključuje CNN.
"Početni detalji koje imamo, čini se, ne odgovaraju u potpunosti. A neizvesnost potpiruju i druga pitanja: Šta će se dogoditi sa Vagnerovim "brendom"? Da li će Prigožinovi borci biti pokorni i dozvoliti da budu apsorbovani u rusku vojsku? Da li će i dalje imati lojalnost svom šefu? Šta je sa Vagnerovim snagama koje deluju drugde u svetu, od Afrike do Bliskog istoka?", navodi CNN.
Na kraju zaključuju da bi jedino Prigožin mogao da da neke odgovore, ako se više ikad igde pojavi.
(Telegraf.rs)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.