Pre 80 godina na Dnjepru se vodila važna bitka: Posle uništenja brane izronili kosturi iz 2. svetskog rata?

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Pražnjenje ogromnog akumulacionog jezera duž reke Dnjepar u Ukrajini, kao rezultat uništenja brane Nova Kahovka prošle nedelje, za sobom je ostavilo mulj i blatnjave površine iz kojih su izronili kosturi, piše Guardian.

Britanski list poziva se na snimke koji kruže internetom navodeći da to svedoči o burnoj ratnoj prošlosti regiona.

Video snimci snimljeni s obe strane Dnjepra, kako one pod kontrolom Ukrajinaca tako i one pod ruskom okupacijom, prikazuju lobanje po mulju, od kojih jedna nosi šlem iz Drugog svetskog rata.

Snimak, kako navodi Guardian, nije mogao biti nezavisno proveren zbog borbi u tom području.

Istoričari kažu da neki od posmrtnih ostataka pripadaju nemačkim vojnicima koji su poginuli u velikoj bici pre 80 godina na istom terenu koji je sada u centru ukrajinske kontraofanzive protiv ruske okupacije, oko Nikopolja i Kamjanke-Dnjeprovske.

Bitka na Dnjepru bila je u središtu jedne od najvećih vojnih operacija u Drugom svetskom ratu, kontranapada sovjetske armije na nemačku vojsku, u kojoj je učestvovalo više od šest miliona vojnika.

Krajem 1943. fokus je bio na Nikopolju, na desnoj obali reke, rudarskom mestu koje je Hitler nastojao da zadrži. Danas je Nikopolj grad na liniji fronta pod kontrolom Ukrajinaca koji preko blatnjavih ravnica gledaju na nekadašnje akumulaciono jezero na Dnjepru, okupirani grad Kamjanka-Dnjeprovska i nuklearnu elektranu Zaporožje.

Krajem 1943. godine, nemački Vermaht se borio baš na tom jugozapadnom frontu protiv sovjetske vojske koju je predvodio maršal Rodion Malinovski, i nacisti su bili primorani da napuste grad u februaru 1944. godine.

Andrej Solonets, istoričar Nacionalnog muzeja istorije Ukrajine u Drugom svetskom ratu kaže da je sovjetska vojska izgubila tada od 30.000 do 60.000 ljudi dok su gubici nemačkih i rumunskih trupa iznosili do 20.000 ljudi.

"Dakle, teoretski, ovaj video na kome se vidi lobanja i šlem može biti povezan sa tim događajima", rekao je ukrajinski istoričar.

Sa tim se slaže i ekspert za nemačke vojne relikvije Oleksij Kokot koji tvrdi da su poginuli pripadnici Crvene armije sahranjeni, a da su "nemački  mrtvi vojnici ostavljeni da leže po poljima i močvarama "te da bi pronađeni ostaci zaista mogli pripadati poginulim vojnicima Verhamhta".


Te močvare potopljene su kasnije 1956. godine kada je izgrađena brana Nova Kahovka.

(Telegraf.rs)

Video: Situacija u Hersonu dramatična: Poplave nakon rušenja brane odnele prve žrtve

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • panic

    13. jun 2023 | 18:47

    mozda je tu deda od gospodina Šolca

  • Patriota

    15. jun 2023 | 07:38

    Целу Немачку претворити у АКУМУЛАЦИОНО ЈЕЗЕРО, да се подаве германи а Британију потопити у океан и биће мира у свету.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA