Veliki skandal trese Ostrvo: Britanski univerziteti pomogli u razvoju iranskih "samoubilačkih dronova"?
Britanski univerziteti su navodno delimično pomogli u razvoju iranskih "samoubilačkih dronova", ali su i neke institucije dale doprinos u razvoju tehnologije koja bi mogla biti korišćena za iranske avione, izjavili su članovi britanskog parlameta nakon tvrdnji koje je objavio "The Jewish Chronicle" (JC).
Ališa Kerns, predsednica Komisije za spoljne poslove je rekla da je ekspoze pokazalo da akademici "veruju da su iznad realnosti geopolitike, i da je to pogrešno".
Naučnici sa najmanje 11 britanskih univerziteta, uključujući Kembridž i Imperijal koledž u Londonu, sarađivali su na istraživanju sa mogućim vojnim primenama.
Velika Britanija zabranjuje izvoz vojne tehnologije i tehnologije "dvostruke upotrebe" u Iran i nedavno je uvela nove sankcije protiv iranskih pojedinaca i organizacija koje snabdevaju Rusiju bespilotnim letelicama kamikazama koje se koriste u Ukrajini.
Hamiš de Breton-Gordon, bivši pukovnik britanske vojske i stručnjak za hemijsko oružje, rekao je za "The Telegraph": "Ne mogu da smislim nijedan razlog da bi bilo koji britanski univerzitet trebalo da istražuje s iranskim univerzitetima i ako sarađuju na projektima sa vojnim primenama, ja sam skoro bez reči."
"Pretpostavljam da će vladine službe bezbednosti i druga odeljenja u potpunosti istražiti ove tvrdnje i postupiti u skladu s tim ako u ovim optužbama ima suštine."
U jednom projektu, inženjeri na univerzitetu u Velikoj Britaniji radili su s iranskim akademicima na poboljšanju tehnologije bespilotne letelice (UAV).
Istraživački rad je imao za cilj da poboljša motore dronova, povećajući njihovu visinu, brzinu i domet.
Još jedan britanski univerzitet radio je s iranskim kolegama na testiranju sofisticiranih novih kontrolnih sistema za mlazne motore, sa ciljem povećanja njihove "upravljivosti i vremena odziva" u "vojnim aplikacijama".
Kerns je rekla da bi "užasavajuća saradnja" mogla da rizikuje kršenje sankcija koje se primenjuju u vezi sa "osetljivim tehnologijama i tehnologijama dvostruke namene".
Ona je za JC izjavila: "Sasvim je moguće da ova saradnja pomaže rodnom aparthejdu u Iranu i njegovom neprijateljskom mešanju i nasilju širom Bliskog istoka ili čak pomaže u masakru civila u Ukrajini."
Jedan od ključnih delova britansko-iranskog istraživanja koje je otkrio JC zajednički su producirali Ahmad Nadžaran Keirabadi, istraživač na Kraljevskom koledžu, i naučnici sa Tehnološkog univerziteta Šahrud i Univerziteta Ferdovsi u Mašhadu.
Ispitivali su nadogradnju lakih, dvotaktnih motora koji se koriste za pogon dronova, uključujući "HESA Šahid 136", koji Rusija koristi za napad na ukrajinske ciljeve.
Studija je ispitala prednosti ugradnje sistema za ubrizgavanje goriva u takve motore, rekavši da unapređeni pogonski sistem "ima prednosti kao što su velika snaga, niska potrošnja goriva... visoka izdržljivost leta, tolerancija na ekstremne uslove okoline".
"U savremenom svetu, bespilotne letelice (UAV) su široko u upotrebi zbog svojih ključnih i važnih prednosti i igraju ulogu u vojsci. Pogon UAV-a je kritičan deo, a njegova misija je da savlada otpor kako bi održao brzinu UAV-a i ubrzao ga, kao i da savlada gravitaciju UAV-a koji se diže", navodi se u studiji.
Stručnjak za iransku vojsku, Farzin Nadimi, viši saradnik na Vašingtonskom institutu, rekao je da bi istraživanje Kraljevskog koledža moglo imati značajnu vojnu primenu. Motor od 30 konjskih snaga o kojem se govori u radu mogao bi da se koristi u manjim bespilotnim letelicama, rekao je on.
Lord Polak, predsednik konzervativnih prijatelja Izraela, rekao je za JC: "Jasno je da IRGC kontroliše iranske programe bespilotnih letelica i da ovo oružje koriste Rusi u Putinovom ratu protiv Ukrajine. To što je prisutan na britanskim univerzitetima je još jedan dokaz – a ne da bi trebalo da bude potreban – da smo već odavno trebali da zabranimo IRGC."
Ministar inostranih poslova u senci Dejvid Lemi rekao je da je istraga "duboko zabrinjavajuća" i pozvao vladu da hitno istraži da li su sankcije prekršene.
Portparol Kraljevskog koledža u Londonu je rekao: "Sva istraživanja podležu našem etičkom kodeksu i mi imamo snažne politike pregleda odnosa i procese dužne pažnje, uz našu odgovornost prema nacionalnoj bezbednosti Ujedinjenog Kraljevstva s obzirom na najveći značaj."
(Telegraf.rs)
Video: Zapalio se rezervoar za gorivo u Sevastopolju, sumnja se na napad dronom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Wilson
Svako zlo je u svetu skuvano u velikoj britaniji i americi....
Podelite komentar
Srbin
Svi probaju sve na velikom poligonu smrti to jest UKRAINSKI teren za ratovanje. Ratovi su svi planirani od onih koji žive od ratova u celom svetu. Rat to je čista trgovina ljudima prostora energentima uništavanje zastarelog naoružanja i isprobavanja novog. Dve strane ratuju narod ratuje države ko zna ko vodi
Podelite komentar