Nevidljive žrtve sukoba u Sudanu: U sirotištu umrlo na desetine beba od gladi i žeđi

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Nakon izbijanja rata u Sudanu doktorka Aber Abdulah jurila je od sobe do sobe najvećeg sirotišta u toj zemlji kako bi zbrinula na stotine beba i male dece.

Prostranom zgradom čuo se plač dece dok je okolinom odjekivala pucnjava.

Na gornjim spratovima sirotišta Migoma smeštena je odojčad. Bez dovoljno osoblja koje bi se brinulo o njima, bebe su preminule od neuhranjenosti i dehidratacije. Neke tek rođene bebe koje su bile u prizemlju, umrle su od visoke temperature, piše Reuters.

"Trebalo ih je hraniti svaka tri sata, a nije bilo nikog. Pokušavali smo da im damo intravensku terapiju, ali u većini slučajeva nismo uspeli da spasimo decu", rekla je doktorka iz sirotišta.

Tokom prvih šest nedelja nakon izbijanja rata, u sirotištu je umrlo najmanje pedesetoro dece, rekla je ona.

Ove podatke potvrdio je i visoki zvaničnik sirotišta, a kao uzrok smrti navodi se neuhranjenost, dehidratacija i infekcije.

Doktorka Abdulah je opisala scene mrtvih beba u kolevkama kao "zastrašujuće i bolne".

Glavni uzrok ovakve tragedije su, kako kažu nadležni, nedostatak osoblja i česti nestanci struje usled borbi. Bez ventilatora i klima uređaja prostorije postaju zagušljive i vruće, a otežana je i sterilizacija opreme.

Umrle bebe u sirotištu Migoma spadaju u nevidljive žrtve rata u Sudanu, trećoj po veličini zemlji u Africi. U sukobima je poginulo više od 700 ljudi, na hiljade građana je povređeno, a najmanje 1,3 miliona je raseljeno, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija.

Tačan broj smrtnih slučajeva verojatno će biti mnogo veći.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA