Sa crkve u Pragu već 95 godina odjekuje zvono kralja Aleksandra: U kripti je sahranjeno 130 Srba

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U Pragu, pod okriljem Češke pravoslavne crkve, postoji crkvena opština Sveti Knez Lazar koju vodi sveštenik Srđan Jablanović. Liturgije se služe u pravoslavnoj Crkvi Uspenja presvete Bogorodice, sa koje se čuje darovno zvono kralja Aleksandra Karađorđevića, koje zvoni 95 leta, prenosi RTS.

Pojanje verujućih u danima Velikog posta koji prethodi najradosnijem hrišćanskom prazniku nad praznicima – Uskrsu. Služi se na crkvenoslovenskom, srpskom i češkom.

- Crkva Uspenja presvete Bogorodice u Pragu izgrađena je i osveštana 1925. godine, koju su podigle ruske izbeglice, koje su izbegle od Oktobarske revolucije. Od samog početka izgradnju hrama pomagao je i naš kralj Aleksandar Karađorđević i finansijski, pa i u darovima. Njegov poklon je najveće zvono na crkvi, koje je on doneo na Vidovdan 1928. i koje i danas zvoni -  kaže jerej Srđan Jablanović, sveštenik ovog hrama.

U kripti Bogorodičinog hrama pohranjena su svedočanstva srpske prošlosti.

- Ovde je sahranjeno i 130 Srba iz Prvog svetskog rata. Ovde se čuva uspomena na kralja Aleksandra Karađorđevića, koji je dolazio u Prag u crkvi o postu. Centralno mesto zauzima krst posvećen kralju Aleksandru Karađorđeviću, gde se u dnu krsta nalazi i deo njegove košulje natopljene krvlju iz atentata u Marseju. Pored toga, ovde u kripti je sahranjen i prvi premijer Čehoslovačke Karl Kramaž i njegova žena Nadežda - navodi jerej Srđan Jablanović.

Dobronamerne i ljubopitljive posetioce iz Srbije upoznaje sa znamenitostima grada na Vltavi koji privlači svojim višestoletnim kulturnim i verskim nasleđem.

Kada se umorite od šetnje Pragom, ostaje vam da konstatujete zbog čega je ovaj grad pod zaštitom UNESKO-a od 1992. godine.

Najstariji praški kameni most, koji je podigao kralj Karlo IV, sa 30 statua svetaca spaja izuzetno bogatu spomeničku prošlost i sadašnjost, koje privlače reke turista iz celog sveta.

(Telegraf.rs)

Video: Neverovatan prizor: Ušli smo u pravoslavnu crkvu u Pragu u kojoj su nacisti izvršili krvoproliće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA