Može li se na pušače primeniti "švedski model"
To je razlog zbog kog ova zemlja ima najnižu stopu bolesti povezanih sa pušenjem i 41 posto nižu stopu smrtnosti od tumora izazvanih ovim putem, u poređenju sa zemljama EU.
Strategija koju Švedska primenjuje kako bi smanjila štetne efekte pušenja i spasavala živote počiva na dva osnova – zabrani pušenja u određenim prostorima i prihvatanju bezdimnih nikotinskih i duvanskih proizvoda kao manje štetnih zamena za cigarete.
Ovo je objavljeno u izveštaju "Švedsko iskustvo: put ka društvu bez duvanskog dima", a jedan od autora, dr Anders Milton tvrdi da "kada bi ostale članice EU primenile isti princip kao Švedska, samo bi u ovoj deceniji u EU broj pušača bio smanjen za 3,5 miliona".
Karl Fagerstrom, klinički psiholog i borac protiv pušenja je na na konferenciji "Pristup švedskih potrošača kontroli duvana" održanoj u Stokholmu rekao da u zemljama u kojima je prihvaćenost alternativa viša, manji je broj pušača. "Bez obzira na to, milijarde se troše na antipušačke kampanje koje nemaju efekta, a ni peni na promociju zamenskih proizvoda", kaže dr Fagerstorm. Po njegovom mišljenju, za to je "zaslužna" Svetska zdravstvena organizacija koja želi da izjednači sve alternativne duvanske i nikotinske proizvode, iako su dokazano neuporedivo manje štetni, od cigareta.
-Iznenađuje me stav Svetske zdravstvene organizacije. Razumem da oni misle da je moguće otarasiti se stimulansa kao što su nikotin, kofein, alkohol. I ja sam mislio isto pre 50 godina. Ali pogledajte šta se u ovom trenutku dešava u SAD – kako se smanjuje stopa pušenja, tako se povećava upotreba kanabisa. Dakle, možda nije nemoguće rešiti se nikotina, ali samo ako smo spremni da otvorimo vrata za nove stimulanse - rekao je profesor Fagerstrom. Pritom ističe još jednom da kada se stavi na skalu štetnosti, nikotin se nalazi daleko niže od cigareta i sagorevanja kojim se stvaraju hiljade štetnih materija.
Dr Milton koji je bio i na čelu švedske, a kasnije i svetske medicinske asocijacije, ističe još jednu državu, kao pozitivan primer primene koncepta smanjenja štetnosti. Britanski institut za javno zdravlje je izdao direktivu lekarima – "ako neko puši i ne može prestati bez obzira na pomoć zdravstvenog sektora, informišite ga o elektronskim cigaretama. Jer to je mnogo bolja opcija od pušenja", rekao je dr Milton i zaključio – Velika Britanija je odlučila da minimizira problem, kada ga već ne može rešiti i ja mislim da je to dobar pristup.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
FANTOM(68)
A da probamo da dostignemo "Švedski sto" u našim domaćinstvima a ne samo sarme, pasulj ili krompir na 100 načina?!?
Podelite komentar
tojeto
Sta dal moze…. Mora!
Podelite komentar
ZoxiNS
Jos da su toliko ulozili u kampanje protiv pedofilije i incesta, ih...Bog da ih vidi. Inace kod njih postoji politicka stranka koja se zalaze da deca od 12god imaju slobodu da izaberu svog ljubavnog partnera, i da ako dete pristane, moze da bude sa covekom od 40-50god starosti bez da iko odgovara. Ipak je dete sa 12god dovoljno zrelo za takvu odluku.
Podelite komentar