Aboridžine će konačno prihvatiti kao starosedeoce? Najavljen referendum u Australiji

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Krajem godine na prvom referendumu u zemlji za 24 godine, Australijanci će se izjasniti da li autohtoni narodi nacije, koji čine 3,2 odsto stanovništva, treba da budu priznati u Ustavu, prenosi CNN.

"Predložen je amandman na Ustav kako bi se Aboridžini i Ostrvljani Toresovog moreuza priznali kao starosedeoci Australije. Da li odobravate ovu predloženu izmenu", saopštio je australijski premijer Entoni Albanez na konferenciji za novinare.

Albaneze je zastao na nekoliko sekundi usred rečenice dok je zahvaljivao predstavnicima starosedelaca na strpljenju.

"Ovaj trenutak se pripremao veoma dugo, ali su oni pokazali toliko strpljenja i optimizma kroz ceo proces. Duh saradnje i promišljenog dijaloga uz poštovanje je bio veoma važan da se do ovog dođe na tako ujedinjen način", poručio je australijski premijer.

Albaneze je rekao da je formulacija ovogodišnjeg glasanja osmišljena tokom meseci konsultacija sa starosedelačkim grupama i pravnim stručnjacima.

"Ovaj oblik reči je pravno ispravan. To je oblik reči za koji svi imamo poverenja da će dobiti najjaču moguću podršku naroda Australije na referendumu i dati najbolje moguće rezultate u godinama koje su pred nama", rekao je on.

Glasanje "za" priznalo bi Aboridžine i Ostrvljane Toresovog moreuza u Ustavu i stvorilo bi autohtono telo koje bi savetovalo Savezni parlament o politikama i projektima koji se odnose na starosedeoce. Ministarka za autohtone Australijance Linda Berni ocenila je da je ovo "zaista istorijski dan".

"Danas pravimo veliki korak napred na dugom putu ka ustavnom priznanju, putem glasa", poručila je Berni, pripadnik nacije Virađuri.

Formulacija pitanja biće predstavljena parlamentu sledeće nedelje, a biće formiran i skupštinski odbor koji će razmatrati podneske pre parlamentarnog glasanja u junu. Referendum bi trebalo da bude održan između oktobra i decembra.

Vlada je saopštila da je to najbolja šansa za ispravljanje greške iz prošlosti, počinjene nakon kolonizacije zemlje, tokom koje nisu uvaženi stavovi ili dobrobit njenih prvobitnih stanovnika.

Više od 200 godina kasnije, Aboridžini i Ostrvljani Tores moreuza i dalje pate od mnogo lošijeg zdravlja, veće smrtnosti i siromaštva od neautohtonih pripadnika australijskog stanovništva, pokazuje zvanična statistika.

Uzastopne administracije pokušavale su da "zatvore jaz", ali stopa zatvaranja autohtonog stanovništva ostaje uporno visoka, a rasistički stavovi duboko su ugrađeni u društvo, što je dodatna prepreka napretku.

Da bi prošao, referendum treba da dobije većinu glasova "za" širom zemlje u većini država. Samo osam od 44 referenduma je ikada odobreno u Australiji. Poslednji je održan 1999. godine, kada su Australijanci odbili uvođenje republike.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ssds

    23. mart 2023 | 13:51

    Demokratija na delu . Slali naj vece kriminalce u Australiju ,ovi pobili vecinu Aboridzina koji su tu ziveli ,skoro ih istrebili ,oteli njihovu zemlju i sada ih priznaju za starosedeoce . Blago svetu dok postoje ovakvi milosrdni andjeli.

  • Nikola

    23. mart 2023 | 13:17

    Tako i treba!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA