Poslednja domaća prepreka: Švedski parlament usvojio zakon neophodan za ulazak u NATO

 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 3

Još dve zemlje NATO-a - Turska i Mađarska - treba da ratifikuju zajedničku aplikaciju nordijskih nacija

Švedski parlament je danas velikom većinom usvojio zakon koji toj zemlji omogućava pridruživanje NATO-u, za šta je još potrebno da njen prijem ratifikuje svih 30 članica te vojne alijanse.

Usvajanje zakona bilo je poslednja domaća prepreka na putu Švedske ka NATO-u, prenosi Rojters. Šest od osam stranaka zastupljenih u parlamentu bilo je za članstvo u NATO-u, a sam čin glasanja, koji je usledio nakon skoro sedmočasovne debate, smatran je za formalnost.

Od 349 poslanika parlamenta, za taj zakon glasalo je njih 269. Protiv je bilo 37 poslanika, a 43 su bila odsutna. "Članstvo u NATO je najbolji način da se zaštiti bezbednost Švedske", rekao je ministar spoljnih poslova Tobijas Bilstrom tokom debate.

On je to nazvao "istorijskim događajem" i "jednom od najvažnijih bezbednosnih odluka svih vremena" za Švedsku. Ulaskom u NATO, Švedska će okončati dva veka vojne neutralnosti. Švedska i njen sused Finska prijavili su se za pridruživanje NATO-u u maju 2022. godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Još dve zemlje NATO-a - Turska i Mađarska - treba da ratifikuju zajedničku aplikaciju nordijskih nacija. Prijem novih članova zahteva jednoglasno odobrenje postojećih članova NATO-a.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • beko

    22. mart 2023 | 20:41

    Joj pa upravo kroz ulazak u NATO su se doveli u opasnost! Da nisu niko ih ne bih dirao

  • Laki suljo

    22. mart 2023 | 19:16

    Uskoro ce se raspasti kuda tamo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA