Novi ruski građanski rat je već počeo, ali ne na tlu Rusije: Putinu bolje da se moli da ne stigne do Moskve

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 32

Jedna od najkrvavijih borbi u modernoj evropskoj istoriji vodi se u Bahmutu, a prema nekim izveštajima, tamo svakodnevno gine više od 1.000 vojnika. Ali što je još važnije za Kremlj, to bi moglo biti i mesto ruskog građanskog rata, koji se odigrava na ukrajinskom tlu između različitih frakcija.

U njegovom srcu su dva najznačajnija dela ratne mašine Kremlja: grupa Vagner i rusko ministarstvo odbrane.

Njihov sukob traje već osam meseci. Dok su njegovi plaćenici na čelu kampanje da zauzmu Bakhmut, lider Vagnera Jevgenij Prigožin vodi sopstvenu političku bitku da bi stekao uticaj u Kremlju. On naizgled veruje da može da iskoristi čistu vojnu moć u Ukrajini - uz pomoć oko 50.000 ljudi - da se dokaže kao ruski lider. Neki misle da je njegov krajnji cilj da uzurpira rusko ministarstvo odbrane. Možda želi da sve ruske snage stavi pod svoju ličnu komandu, piše The Telegraph.

Od maja prošle godine, Prigožin u javnosti pravi kontrast sa poniženjem ruske vojske na bojnom polju. Otvoreno se hvali sopstvenim uspesima, dok javno kritikuje ruske vrhove. Često navodi nesposobnost, pa čak i izdaju Putinovih visokih zvaničnika. U februaru je otišao toliko daleko da je optužio ministra odbrane Sergeja Šojgua za izdaju jer je uskratio municiju svojim trupama.

Jevgenij Prigožin Vagner Foto: Tanjug/AP

Kao što se i moglo očekivati, reakcija Ministarstva odbrane bila je nemilosrdna. U novom izveštaju Instituta za proučavanje rata navodi se da bi ruski generali mogli da iskoriste zamku smrti Bahmuta kao priliku "da namerno troše i elitne i osuđene Vagnerove snage... u nastojanju da oslabe Prigožina i izbace iz koloseka njegove ambicije za veći uticaj na Kremlj".

Drugim rečima, mogli bi da sputavaju ruske snage i da Vagneru oduzimaju municiju kako bi naneli maksimalnu iscrpljenost Prigožinovim plaćenicima.

Ovo bi bila zapanjujuće samointeresna strategija usred egzistencijalne bitke za ruski režim i mogla bi da uspori napredovanje na Bahmut. To bi značilo da rusko ministarstvo odbrane sada daje prednost domaćoj borbi za vlast u odnosu na invaziju.

Takva strategija teško bi mogla da se sprovede bez Putinovog blagoslova i to je samo poslednji u nizu poteza ministarstva da umanji Prigožina i ukloni Vagnera iz borbenog poretka.

Vagner je, na primer, do sada u velikoj meri zavisio od osuđenika odvedenih iz ruskih zatvora i radnih logora, koji čine 80 odsto njegovih snaga u Ukrajini. Ali početkom godine, Kremlj je presekao taj izvor regruta, a ruska vojska ih je navodno preuzela za sebe.

Ovi potezi bi odgovarali Putinovom ponašanju u prošlosti. Poznato je da je iskoristio trenja među vođama različitih delova establišmenta odbrane kako bi osigurao da njihova lična moć ostane ograničena - donekle slična taktika onoj koju je koristio Hitler da drži pod kontrolom rivalski Vermaht i Vafen SS.

Na početku rata, na gnev Šojgua i generala Gerasimova, ruski predsednik je stao na stranu Prigožina, podržavajući Vagner u Ministarstvu odbrane da ublaži početne gubitke ruske vojske.

Vladimir Putin Sergej Šojgu Foto: Tanjug/AP

Ali sada, gledajući na vođu Vagnera kao pretnju, Putin je možda promenio brzinu. Čini se da je Šojgu taj koji ponovo ima prednost, a Prigožinu krešu krila u svakoj prilici. Čak su i vojne pobede koje on tvrdi da pripadaju Vagneru, formalno pripisane ministarstvu odbrane.

Jevgenij Prigožin Vagner Vladimir Putin Foto: Tanjug/AP

Ali iako je taj trik delovao za Putina u prošlosti, ovaj put je to velika kocka - rizik je da izgubi kontrolu nad svojim različitim borcima. Druge plaćeničke grupe, uključujući Šojguovu privatnu vojnu kompaniju i čečensku vojsku Ramzana Kadirova, verovatno posmatraju i uče. Možda je i prekasno da se potisne Prigožin, koji uživa značajnu podršku među najvišim zvaničnicima i koji je stalno hvaljen u patriotskim medijima.

Prigožinova popularnost dostigla je nove visine prošle jeseni kada je dao javno odobrenje za ubistvo odbeglog borca Vagnera, koji je tada bio nasmrt pretučen maljem. Ako je to njegova taktika, Putinu je bolje da se nada da građanski rat u Bahmutu ne stigne do Moskve.

Video: Snimak susreta Putina i njegovog najvažnijeg generala privukao pažnju

(Telegraf.rs)

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Salex

    15. mart 2023 | 17:17

    Mislio sam da je ozbiljno a kad sam video da su Englezi napisali taj tekst e onda mi je sve jasno... Puste želje...

  • Nikolas

    15. mart 2023 | 16:54

    SLAVA PUTINU !!! SLAVA RUSIJI !!! NATO U BLATO !!!!!!!

  • Sinisa

    15. mart 2023 | 17:17

    Izvor informacija CIA

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA