Kako je "uzbekistanska princeza" stvorila carstvo nekretnina od 240 miliona dolara
Ćerka nekadašnjeg predsednika Uzbekistana Gulnara Karimova potrošila je 240 miliona dolara na nekretnine od Londona do Hong Konga, navodi se u studiji organizacije Freedom For Eurasia koji će uskoro biti objavljen.
Gulnara Karimova, koja se predstavljala kao pop zvezda i diplomata, koristila je britanske firme za kupovinu kuća i aviona sredstvima stečenim mitom i korupcijom, piše u ovom izveštaju, a prenosi BBC.
Knjigovodstvene firme u Londonu i na Britanskim Devičanskim Ostrvima zastupale su britanske kompanije uključene u pomenute poslove. Ova priča izaziva nove sumnje u britanske napore da se uhvati u koštac s ilegalnim bogatstvima, ocenjuje britanski javni servis.
Britanske vlasti su dugo optuživane da ne čine dovoljno kako bi sprečile kriminalce iz inostranstva da koriste imovinu u Britaniji za pranje novca. U izveštaju se navodi da je lakoća s kojom je Karimova došla do imovine u Velikoj Britaniji bila "zabrinjavajuća".
Nema naznaka da su predstavnici kompanija povezanih s njom znali za koga rade niti da je izvor sredstava mogao biti sumnjiv. Niko ko je pružao te usluge u Velikoj Britaniji nije bio pod istragom niti kažnjen.
Jedno vreme se verovalo da će Gulnara Karimova naslediti svog oca Islama Karimova, koji je bio na čelu Uzbekistana od 1989. do smrti 2016. godine. Pojavljivala se u muzičkim spotovima pod umetničkim imenom Guguša, vodila firmu za nakit i bila ambasadorka u Španiji.
Nestala iz javnosti i poslata u zatvor
Ali onda je 2014. nestala iz javnosti. Ispostavilo se kasnije da je bila u pritvoru zbog optužbe za korupciju dok je njen otac još bio na vlasti i osuđena u decembru 2017. Dve godine kasnije prekršila je kućni pritvor zbog čega je poslata u zatvor.
Prema navodima tužilaštva, Karimova je bila deo kriminalne grupe koja je kontrolisala imovinu veću od milijardu dolara u 12 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Rusiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
"Slučaj Karimove jedan je od najvećih slučajeva podmićivanja i korupcije svih vremena", kaže Tom Mejn, jedan od istraživača Freedom For Eurasia i naučni saradnik na Univerzitetu Oksford.
Ipak, Karimova i njeni saradnici već su prodali deo imovine navodno stečene korupcijom. Organizacija Freedom For Eurasia istražila je imovinu i zemljišne knjige i pronašla najmanje 14 nekretnina koje su kupljene pre nego što je uhapšena, s navodno sumnjivim sredstvima, u raznim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, Švajcarsku, Francusku, Dubai i Hong Kong.
"Ko je pomagao uzbekistanskoj princezi?"
Izveštaj koji će biti objavljen sutra, 14. marta pod naslovom "Ko je pomogao uzbekistanskoj princezi?" fokusira se na pet nekretnina kupljenih u Londonu i okolini, koje sada vrede 50 miliona funti, a među kojima su tri stana u Belgraviji, zapadno od Bakingamske palate, kuća u Mejferu i dvorac u Sareju s privatnim jezerom, vredan 18 miliona funti.
Dva stana u Belgraviji su prodata 2013. pre hapšenja Karimove. Kuću u Mejferu, vilu u Sareju i treći stan u Belgraviji blokirala je 2017. britanska Agencija za teške prevare.
Gulnarin dečko Rustam Madumarov i drugi njeni saradnici navedeni su u zvaničnim dokumentima kao "stvarni vlasnici" - što je pravni izraz za osobu koja ima kontrolu - kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji, Gibraltaru i Britanskim Devičanskim Ostrvima.
Ali u izveštaju se navodi da su oni bili samo njeni opunomoćenici i da je ona koristila firme za pranje stotina miliona dolara.
Tom Mejn iz grupe Freedom For Eurasia rekao je da je očigledna lakoća s kojom je Karimova uspela da kupi toliko nekretnina u Velikoj Britaniji zabrinjavajuća.
"Vlasti su nešto učinile tek 2017., godinama nakon što su druge zemlje već zamrzle njene bankovne račune i imovinu", rekao je on.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.