Naterali je da se uda sa 16, sestru joj ubili: Priča koja se krije iza promene zakona o braku u Britaniji

 
 
Čitanje: oko 9 min.
  • 2

"Imala sam samo 16 godina kada me je otac naterao da se udam za čoveka kojeg nikad nisam upoznala. Moja sestra imala je 17 godina kada su je naterali da se uda. Ja sam imala sreće da napustim supruga, ali moja sestra, koja je pobegla od nasilnog muža, postala je žrtva ubistva iz časti", kaže Pajzi Mahmod

U Engleskoj i Velsu stupio je na snagu novi zakon, kojim se starosna granica za sklapanje braka povećava na 18 godina. Ranije su mladi mogli da se venčaju sa 16 ili 17 godina ako su imali saglasnost roditelja.

Britanska vlada saopštila je da će promene pomoći da se ugrožena deca zaštite od prinudnog stupanja u brak. Ranije, prinudni brak je bio prekršaj samo ako je korišćena prinuda, poput pretnji. Ali prema Zakonu o braku i građanskom partnerstvu (minimalne starosti), sada je nezakonito organizovati da se deca venčaju pod bilo kojim okolnostima, bez obzira da li se koristi sila ili ne. Onima koji budu proglašeni krivima preti kazna do sedam godina zatvora.

Za jednu ženu u Velikoj Britaniji ova izmena zakona donosi ogromnu satisfakciju, jer je sama bila žrtva i prisiljena da se uda kao devojčica i to za čoveka koji je bio duplo stariji od nje... Njena sestra, koja je takođe bila prisiljena da se uda, brutalno je ubijena, jer je zavolela drugog čoveka.

Pajzi Mahmod imala je samo 16 godina kada ju je otac naterao da se uda za velikog, proćelavog muškarca, koji je bio duplo stariji od nje. Pajzin otac Mahmud, rodom iz Kurdistana, ugovorio je brak i za drugu ćerku, Pajzinu sestru Banaz.

Banaz Mahmod su naterali da se uda kada je imala svega 17 godina. Ona je kasnije silovana i ubijena, na insistiranje njenog oca, koji je bio besan što je njegova ćerka pobegla od nasilnog muža i zaljubila se u čoveka kog porodica nije odobravala.

Iako su Pajzina i Banazin bile naterane da stupe u brak, u očima zakona, njihove bračne zajednice bile su legalne. Sve do danas.

"Kad hoćete da izađete iz takvog braka čeka vas smrt"

Pajzi kaže da je vest o promeni zakona o braku najveći trijumf u njenom životu. Za to se godinama zalagala.

"Veoma sam emotivna jer, iskreno, do detalja znam koliko su loši dečiji brakovi. Prošla sam kroz to, moja sestra je prošla kroz to. Videla sam kakav to stravičan uticaj ima na toliko devojčica i žena. Kada pokušaju da izađu iz takvog braka sačeka ih najgora kazna - smrt. Upravo to se dogodilo mojoj sestri", rekla je Pajzi za BBC.

Njena sestra Banaz ubijena je u januaru 2006. godine, nakon što se zaljubila u čoveka kojeg njena porodica nije volela. Bilo je to "ubistvo iz časti", koje je šokiralo Britaniju i čitav svet.

Banaz je silovana, mučena, a potom udavljena pertlom od čizme, nakon što je odlučila da napusti supruga za kojeg se pod prisilom udala samo tri godine ranije, kada je imala svega 17 godina.

Njeno telo spakovano je u kofer i odneto do okoline Birmingema, gde je zakopano u jednom dvorištu. Godinu dana nakon ubistva, posle tromesečnog suđenja, njen otac Mahmud Mahmod proglašen je krivim za ubistvo i osuđen na 20 godina zatvora.

Njen stric Ari Mahmod takođe je osuđen zbog ubistva na 23 godine. Mohamed Hama osuđen je na 17 godina zatvora, a 2010. godine, rođaci ubijene Omar Husein i Mohamad Saleh Ali, koji su i izvršili ubistvo, isporučeni su iz Iraka i osuđeni na doživotnu robiju.

Godinama trpela zlostavljanje

Košmarni život mlade Banaz počeo je 2003. godine, kada su je naterali da se uda za Kurda, koji je u to vreme imao 28 godina. Svog muža videla je samo tri puta pre venčanja, a Banaz je tvrdila da je suprug redovno psihički i seksualno zlostavlja.

U periodu od decembra 2005. do januara 2006. godine, Banaz se četiri puta požalila policiji i rekla da njena porodica želi da je ubije. Banaz je do detalja opisala policiji sekusalno zlostavljanje koje je trpela od supruga.

Na snimku sa saslušanja u policiji, koje je održano pre nego što je Banaz ubijena, čuje se kako nesrećna devojka priča da je prate članovi iračko-kurdske zajednice.

"Ti ljudi me prate. Stalno me prate. Zato sam i došla ovde u stanicu. Ako mi se nešto dogodi, da znate da su oni", govorila je uznemirena devojka.

Banaz je supruga napustila posle dve i po godine braka. Njen potez razbesneo je njenu porodicu, koja se doselila u Britaniju kada je Banaz imala 12 godina.

Nakon što je napustila muža, vratila se u roditeljski dom, a onda je upoznala Rahmata Sulejmanija, i u njega se zaljubila. Banazin otac nije odobravao ovu vezu jer Ramat nije irački Kurd.

Payzee Mahmod Pajzi je uspela da pobegne od nasilnog muža Foto: Tolga Akmen / AFP / Profimedia

Na suđenju za ubistvo, Rahmat je rekao da su on i Banaz primali pretnje smrću dok su bili u vezi, zbog čega je par počeo da se sastaje krišom.

Jedne večeri u decembru 2005. godine viđeni su ispred metro stanice u Londonu. O svemu je obavešten Banazin otac, koji je potom organizovao brutalno ubistvo ćerke.

U policijskim spisima stoji da je u novogodišnjoj noći 2005. godine, Banaz prijavila da je njen otac Mahmud upravo pokušao da je ubije.

Iako je bila sva krvava, policija je odbacila njenu prijavu kao "dramatičnu i proračunatu" i protiv Banaz je podignuta krivična prijava za uništenje tuđe imovine. Naime, teretili su je što je razbila prozor na kući bežeći od pomahnitalog oca. Tri nedelje kasnije Banaz je brutalno ubijena.

"Udali su me za čoveka kojeg nikad nisam videla, sestru su mi ubili"

Njena mlađa sestra Pajzi od tada se bori za izmene zakona o braku. Tražila je da donja granica za stupanje u brak bude 18 godina, i da se prisilno stupanje u brak proglasi nelegalnim.

Svojevremeno je policija objavila snimak, nastao 2020. godine, u kojem Pajzi prepričava svoj tragičan život.

"Zovem se Pajzi Mahmud i ja sam žrtva prisilnog braka. Imala sam samo 16 godina kada me je otac naterao da se udam za čoveka kojeg nikad nisam upoznala. Moja sestra Banaz imala je 17 godina kada su je naterali da se uda. Ja sam imala sreće da napustim supruga, ali moja sestra, koja je pobegla od nasilnog muža, postala je žrtva ubistva iz časti", rekla je Pajzi u snimku.

Ona je istakla da nisu samo u Londonu devojčice prisiljene da stupe u brak. Ona je rekla da se to praktikuje širom sveta i da milioni devojčica ostaju bez mogućnosti da biraju sa kim žele da provedu život, ostaju bez osnovnih ljudskih prava.

Nakon što su danas stupile na snagu izmene zakona, Pajzi se oglasila pred kamerama i priznala da je i sama trpela seksualno i fizičko nasilje u braku.

"Detinjstvo, koje je važno za svako dete i ostvarivanje njegovih snova, meni je oduzeto. Od šesnaestogodišnjakinje sam postala nečija žena, a nijedno dete nije u poziciji da to bude“, rekla je ona za BBC Breakfast.

"To me je zaista izložilo takvom zlu... Govorim o nasilju u porodici, emocionalnom i seksualnom nasilju – tako da to zaista nije nešto kroz šta dete treba da prođe i zato mi je ovo bilo tako, toliko važno da se borim", rekla je Pajzi.

Ona je rekla i kako joj nije bio dozvoljen ulazak u sudnicu, gde se sudilo za brutalno ubistvo njene sestre.

"Morala sam da čekam da se izlože svi dokaz, pre nego što su me pustili da pratim ročišta. Ipak, drago mi je što nisam prisustvovala trenutku kada su u sudnici pustili potresan snimak, u kojem se čuje kako moja sestra moli za pomoć, dok u suzama govori da naš otac pokušava da je ubije", ispričala je Pajzi.

Na suđenju se njihov otac smejao tokom tragičnog šestominutnog snimka.

"Snimak je nastao u bolnici u jugozapadnom Londonu, samo nekoliko nedelja pre nego što se njen kratki život završio. Na početku postupka, u martu 2007, naš otac Mahmod, zli kažnjavač - kako sam ga zvala dok sam odrastala, i naš stric Ari Mahmod izjasnili su se da nisu krivi za Banzino ubistvo. Sud je čuo da je moja sestra zadavljena u takozvanom ubistvu iz časti u dnevnoj kući naše kuće u Mičamu, u južnom Londonu, 24. januara 2006. Ubistvo je izvršio Mohamed Hama, koji je na sudu predstavljen kao blizak prijatelj porodice, a on nam je ustvari rođak. I moj otac i majka su napustili kuću kako bi Hama i njegovi saučesnici izvršili zločin", objasnila je Pajzi.

Telo nesrećne Banaz zatim je strpano u kofer i sahranjeno u bašti u Birmingemu. Preko groba je bačen stari zamrzivač. Bila je tamo zakopana najmanje tri meseca pre nego što ju je policija pronašla. Oko vrata joj je i dalje bila pertla sa čizme.

Pajzi kaže da je, pre nego što je i sama svedočila protiv oca i strica, imala stravične napade panike.

"Govorila sam sebi da će me ubiti. Dajući dokaze tužilaštvu značilo je da svedočim protiv moje porodice, protiv čitave kurdske zajednice. Glava mi je bila kao bubanj. Pitala sam se šta ako oslobodemog oca i strica. Šta ako neko od njih izvrši samoubistvo dok ja dajem iskaz. Šta ako je u sudnici neki Kurd sa nožem koji čeka da me prekolje dok sam za govornicom. Pitala sam se hoće li mi porota verovati", prepričava Pajzi pakao koji je prošla.

Pajzi kaže da su rizici bili ogromni.

"Tada sam već imala ćerku i policija nas je premestila na tajnu lokaciju zbog pretnji smrću. Pomisao da ću se suočiti sa tatom i Arijem na sudu me je uplašila do srži. Ali obezbeđivanje pravde za sestru nadmašilo je sve rizike", priča Pajzi i dodaje kako ju je na sudu štitio paravan.

"Ali, ipak sam morala da uđem u sudnicu da bih došla do njega. Nisam mogla da dozvolim tati ili Ariju da mi vide lice, pa sam odlučila da nosim hidžab, nikab i abaju", priča Pajzi.

Ona kaže da je videla ironičan osmeh na licu svog strica.

"Taj pogled, kao da je govorio da će ga pustiti na slobodu i da će me odma ubiti. U pogledu mog oca videla se čista mržnja", priča Pajzi.

Pajzi kaže da je i dalje progone detalji koje je čula o poslednjim satima života svoje sestre.

"Bila je mučena i silovana, i to na crvenom tepihu u našoj kući, gde je trebalo da se oseća sigurno, da je porodica voli. Tu su je šutirali i gazili, pre nego što su je udavili", rekla je Pajzi.

Postoje i Hamini snimci telefonskih razgovora iz zatvora, u kojima se prijateljima hvalio kako je ubio Banazi.

"Pertla je bila debela, a duša nije htela tek tako da ode. Sve u svemu, trebalo je pet minuta da je zadavimo. Udarao sam je i udarao po vratu da joj uzmem dušu", usnimljen je kako govori.

Pajzi kaže da prilikom izricanja presude, njeni otac i stric nisu pokazivali nikakve emocije.

"Izgledali su kao dvojica čikica na autobuskoj stanici, kojima je dosadno", priseća se.

Na suđenju za ubistvo Banaz Mahmod osuđeno je čak sedam njenih rođaka.

Novi partner Banaz, Rahmat, izvširo je samoubistvo 2016. godine.

"On je bio dobio novi identiet tokom suđenja, jer je i on bio zaštićeni svedok. Čak i njegovi roditelji, koji žive u Iranu, dobijali su pretnje smrću", rekla je Pajzi.

(Telegraf.rs)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mile

    27. februar 2023 | 22:51

    pitajte je da li će da se odrekne tog nasleđa. sigurno neće. to će da ubije Evropu

  • mile

    27. februar 2023 | 21:38

    što se ne pobune? kao 8 marta u americi?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA